Program rządowy „Rodzina na swoim” wspiera rodziny w pozyskaniu własnego domu. Pomoc, która jest proponowana przez Skarb Państwa pozwala obniżyć raty kapitałowo-odsetkowej nawet o kilkadziesiąt procent przez okres 8 lat. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które planują budowę domu o powierzchni do 140 m². Jak wynika z danych Gazety Wyborczej , od początku roku do końca kwietnia udzielono blisko 6,5 tysiąca kredytów, dlatego pojawiła się obawa, że zabraknie funduszy na dopłaty. Bank Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za koordynację programu zapewnia, że nie ma możliwości, aby w którymś momencie roku program “Rodzina na swoim” przestał funkcjonować.
Jest to dobra informacja, gdyż zainteresowanie rządowym programem stale rośnie, co możemy zauważyć po ilości zapytań, które codziennie otrzymuje nasze biuro projektowe. Inwestorów poszukują przeważnie małych i ekonomicznych projektów domów, które spełnią kryteria programu „Rodzina na swoim” – zauważa Maciej Matłowski, architekt MTM STYL.
W ramach ułatwienia inwestorom poszukiwań domu do 140 m² oraz wsparcia rządowego programu zorganizowaliśmy akcję „Na start – dom z dopłatą”. Zostało wytypowane 50 projektów domów mieszalnych o powierzchni do 140 m², ekonomicznych w budowie, które premiujemy dopłatą w formie rabatu. Na stronie z projektami został zamieszczony także kalkulator dopłat do oprocentowania, który pozwala nam na obliczenie raty kredytu z dopłatą.
Podczas naszych obserwacji, zauważyliśmy, że najwięcej problemów sprawia inwestorom interpretacja pojęcia „powierzchnia użytkowa”, ponieważ nie wszyscy wiedzą, które z pomieszczeń wliczane są do powierzchni użytkowej, a które nie, i w czy dom, który im się podoba i który chcą zamówić kwalifikuje się do dopłaty. Może się okazać, że dom, który ma 148 m² powierzchni użytkowej i posiada 8 metrowy skład opału, który nie jest wliczany do powierzchni użytkowej spełni kryteria – wyjaśnia Maciej Matłowski.
Pomocna w tej kwestii będzie ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego … W myśl Art. 2.1. tejże ustawy powierzchnię użytkową należy rozumieć jako powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania. Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, loggi, antresoli, szaf, schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowi, strychów, piwnic, komórek przeznaczonych do przechowywania opału. W rozumieniu niniejszej ustawy garaż nie jest zaliczany do powierzchni użytkowej budynku, jest traktowany jako pomieszczeni przynależne do budynku.
Osoby, które planują ubiegać się o kredyt z dopłatą radzimy, aby uważnie przyjrzały się rzutom i kondygnacjom oraz dokładnie sprawdziły, które z pomieszczeń są wliczane do powierzchni użytkowej, a które nie – dodaje Maciej Matłowski. W spornych przypadkach, np. dotyczących kotłowi, zalecamy wizytę w placówce banku w celu doprecyzowania pojęcia.