Projekt domu Agatka
Porady architektów

Wybierając projekt pomyśl o kosztach budowy

Coraz więcej inwestorów zaczęło wnikliwie analizować koszty budowy, ponieważ chce uniknąć sytuacji, w której zabraknie funduszy na jej ukończenie. Już na etapie wyboru projektu warto się zastanowić nad kosztami budowy i późniejszą eksploatacją.

Jeśli chcesz zbudować dom tanio…

1. Musisz wybrać dom o prostej konstrukcji. Budowa domu bez skomplikowanego dachu i o prostej bryle jest zdecydowanie tańsza

2. Najtańsze w budowie są domy z betonu komórkowego i  te ocieplane wełną mineralną. Zdecydowanie droższe to te ze stali i drewna.

3. Najbardziej ekonomiczne w budowie są domy parterowe z użytkowym poddaszem;  mają mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, bardziej zwartą bryłę i są cieplejsze.

Natomiast droższe w budowie, są domy piętrowe,  wymagają dużej działki, więc koszt automatycznie rośnie.

4. Koszt fundamentów i dachu nie rozkłada się na dwie kondygnacje

5.  Koszt budowy zdecydowanie podwyższa piwnica. Zamiast niej warto pomyśleć o pomieszczeniu gospodarczym na parterze, chyba że  ukształtowanie terenu narzuca piwnicę.

6. Koszty budowy garażu  są niższe są niższe w bryle budynku niż garażu wolno stojącego. Plusem garażu wbudowanego w dom jest dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem. Jest on  też „buforem” termicznym.

7. Nie warto budować na raty. Rozbudowa  wiąże się często z pochłanianiem  sporych środków oraz niszczeniem poprzedniej pracy.

Jedyne co się opłaca to adaptacja poddasza – taka rozbudowa jest korzystna oraz pozwala ograniczyć wydatki w pierwszym etapie budowy domu.

Na czym nie możemy oszczędzać?

1. Na materiałach budowlanych –  kupuj i używaj tylko sprawdzonych i dobrych materiałów, które pochodzą od znanych na rynku krajowym producentów.

2. Na izolacji – jeśli jej parametry lub grubość będą słabe, wtedy koszty ogrzewania będą wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »