Czy dom jednorodzinny na wsi powinien być taki jak dom miejski? Nie ma żadnego powodu, dla którego miałby być domem brzydszym, gorszym czy mniej wygodnym. Jest jednak parę przyczyn, które powodują, że dom wiejski powinien być trochę inny od domu miejskiego.
Po pierwsze: dom na wsi to często dom wielopokoleniowym. W mieście młodsze pokolenie raczej zmienia miejsce zamieszkania w poszukiwaniu pracy i rodzina jest przeważnie dwupokoleniowa. Na wsi starsze pokolenie przekazuje „warsztat pracy” w postaci gospodarstwa rolnego swoim następcom , więc wszyscy mieszkają dalej razem – często nawet trzy pokolenia. Wtedy, taka rodzina potrzebuje nieco innego domu. Dobrym rozwiązaniem jest, wydzielenie dwóch niezależnych mieszkań – większego i mniejszego. Wtedy wszyscy mieszkańcy – starsi i młodsi mają możliwość mieszkać blisko siebie, bezkonfliktowo, a w razie potrzeby , mogą liczyć na wzajemną pomoc.
Te wszystkie potrzeby uwzględnia projekt Murena pracowni MTM STYL. Największym atutem tego projektu domu jest to, że pozwala na wspólne mieszkanie rodziców z dorosłymi dziećmi bądź dziadkami, równocześnie nie ograniczając swobody żadnej z rodzin. Budynek funkcjonalnie podzielony jest na dwa odrębne mieszkania, które w jednej bryle stanowią całość. Jest on przeznaczony dla rodziny wielopokoleniowej o zróżnicowanych potrzebach, których odzwierciedlenia nie można znaleźć w projekcie domu bliźniaczego. Jedna z części -dużo mniejsza, zaprojektowana na parterze, przeznaczona jest dla rodziców bądź dziadków. Znajduje się w niej: salon z wyjściem na taras i ogród, otwarta kuchnia a także sypialnia z garderobą i łazienką. Druga część, większa- przeznaczona jest dla rodziny z dziećmi, gdzie na parterze mieści się otwarty salon z tarasem, kuchnia z jadalnią, kotłownia i wc, a na poddaszu trzy przestronne sypialnie z garderobami i dużą łazienką.
Po drugie: w mieście dom spełnia funkcję – mieszkania, a jego właściciele pracują poza domem. Natomiast dom na wsi łączy dwie funkcje. Mieszkańcy pracują w gospodarstwie, gdzie dom jest jego integralną częścią. Ważnym elementem domu wiejskiego oraz drugim punktem, który różni domy wiejskie od miejskich jest jego wejście gospodarcze – tzw. „śluza brudu”. Jest to pomieszczenie przechodnie, którego w domach miejskich się nie używa, a na wsi pozwala na oddzielenie pracy od życia rodzinnego. Członkom rodziny pracującym w gospodarstwie, pozwala na wejście do zapleczowej części domu aby się przebrać , pozostawiając ubranie robocze w wydzielonym pomieszczeniu, bez ingerencji z czystą częścią domu.
Śluza brudu doskonale się sprawdza również przy wiejskich kotłowniach. Domy w mieście przeważnie ogrzewane są gazem z sieci miejskiej, dlatego niewielka czysta kotłownia która bezpośrednio łączy się z mieszkalną częścią domu wystarczy. Natomiast mieszkańcy wsi najczęściej ogrzewają domy paliwem stałym, wtedy opał gromadzony poza domem dostarczany jest do kotłowni odrębnym wejściem gospodarczym. Wtedy śluza brudu skutecznie oddziela kotłownię od czystej części domu, gdzie skupia się całe życie rodzinne.
Po trzecie: dom wiejski powinien być domem o bardziej tradycyjnym wyglądzie. Nie tylko ze względu na krajobraz, otoczenie ale także na charakter sąsiedniej zabudowy. To że jest tradycyjny wcale nie znaczy że musi być staroświecki.
Projekt domu „Szpak” jest przykładem domu, gdzie zachowując dawny charakter domu, dwuspadowy kształt dachu, jego bryłę oraz sposób wykończenia elewacji – można uzyskać w istocie dom nowoczesny. Nowoczesny – bo zawiera współczesne wnętrze i wyposażenie techniczne a jednocześnie szanuje to co jest wartościowe w naszym tradycyjnym regionalnym budownictwie.
Wielofunkcyjną w tradycyjnych domach sień, zastąpił tu prosty wiatrołap. Kuchnia otwarta jest na pokój dzienny. Sytuowane niegdyś na środku domu piece grzewcze i chlebowe zastąpił kominek i zamknięta w odrębnym pomieszczeniu kotłownia. W razie potrzeby wyjście na ogród można swobodnie zamknąć śluzą brudu. Poddasze w dawnych domach nieużytkowe, w projekcie Szpak wykorzystane jest na sypialnie, łazienkę i garderobę. Bryła budynku i dach jest prosty, oparty na rzucie prostokąta. Materiały budowlane, mimo iż nowoczesne dzięki szalunkowi bez zgrzytu wpiszą dom w tradycyjną zabudowę. Podziały okien i okiennice pozwolą na przywołanie charakterystycznego w danej miejscowości detalu.
Sztuką jest takie zaprojektowanie wiejskiego domu, aby jego funkcja odpowiadała wymogom życia na wsi, aby wykorzystać walory otaczającej tradycyjnej zabudowy, jednocześnie nie rezygnując z komfortu współczesnego stylu mieszkania.