Projekt domu – stworzenie go tak jak i sama budowa domu to kosztowna inwestycja, dlatego coraz więcej osób szuka rozwiązań, umożliwiających obniżenie kosztów. Warto też sprawdzić, jakie są dostępne na rynku narzędzia , dzięki którym obniżymy koszty poniesione na budowie domu . W trakcie budowy „liczy się każdy grosz” – Ci którzy mają ten etap za sobą , dobrze o tym wiedzą.
Według ekspertów, pomimo ciężkiej sytuacji gospodarczej właśnie teraz jest najlepszy czas na budowę domu. Ponieważ tanieją działki i materiały budowlane, a firmy wykonawcze chętnie negocjują ceny. Oprócz tego, pojawiły się na rynku rozwiązania, umożliwiające inwestorowi zrekompensowanie części kosztów, które zostały poniesione na budowę wymarzonego domu.
Rozwiązanie 1: „RODZINA NA SWOIM”
Rządowy program „Rodzina na swoim” powstał aby wspierać rodziny w pozyskaniu własnego mieszkania/domu. Dzięki zaproponowanej przez Skarb Państwa pomocy możemy obniżyć raty kapitałowo-odsetkowe nawet o kilkadziesiąt procent przez okres 8 lat. To rozwiązanie jest idealne dla osób, które planują budowę domu o powierzchni do 140 m2, budują system gospodarczy i mieszkają w mniejszych miejscowościach – ponieważ tam najłatwiej jest uzyskać limit kosztu budowy 1 m2.
Kto ma prawo ubiegać się o kredyt z dopłatą?
- osoby samotnie wychowujące dziecko – małoletnie lub w wieku do 25 lat (ale uczące się), albo dziecko, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na wiek)
- uwaga: w świetle nowelizacji ustawy z dnia 2 stycznia 2009 r. kredyt z dopłatą może zostać zaciągnięty również przez członka rodziny osoby ubiegającej się o kredyt, np.: rodziców, dziadków, rodzeństwo, teściów, itp
- małżonkowie,
- osoby, które w ocenie banku maja zdolność kredytową
Jakie trzeba spełniać warunki?
- w chwili ubiegania się o kredyt nie można mieć własnego mieszkania ani domu (posiadanie nieruchomości gruntowej nie jest przeszkodą),
- posiadanie własnego mieszkania nie musi być jednak przeszkodą w zdobyciu kredytu, ponieważ pieniądze ze zbycia nieruchomości przed podpisaniem umowy o kredyt preferencyjny mogą stanowić wkład własny, co będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem wobec zaostrzonej polityki udzielania kredytów przez banki,
- jeśli osoba ubiegająca się o kredyt jest najemcą mieszkania lub posiada spółdzielcze prawo lokatorskie do lokalu, musi zobowiązać się do zrezygnowania z takiego lokalu w ciągu sześciu miesięcy od dnia uzyskania prawa zamieszkania w wybudowanym domu.
Jaki dom zbudujesz z dopłatą?
- dom jednorodzinny, wolno stojący, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej – z przeznaczeniem wyłącznie do celów mieszkaniowych,
- do 140 m2: powierzchnię przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego,
- dom tani, czyli taki, którego koszt budowy nie przekroczy iloczynu powierzchni użytkowej i średniego kosztu budowy 1m2 ustalanego co kwartał dla każdego województwa powiększonego o 40%. Koszt budowy domu jest przyjmowany na podstawie kosztorysu uwzględniającego: koszt budowy wraz z kosztami przyłączy i urządzeń instalacyjnych (w tym szamba, przydomowej oczyszczalni, podjazdu, ogrodzenia).
Program „Rodzina na swoim” koordynuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o kredyt z dopłatą należy składać w bankach, które mają podpisaną umowę z BGK, czyli:
PKO BP, Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (placówki SKOK), Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A., Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
Warunki kredytowe:
- kredyt udzielany jest w złotych polskich,
- o wysokości oprocentowania decyduje bank, w którym zostaje zaciągnięty kredyt, ale nie ma to wpływu na wysokość dopłaty,
- można wybrać system rat równych lub malejących,
- możliwa jest półroczna karencja w spłacie kapitału (w tym czasie spłaca się odsetki),
- można zaciągnąć kredyt na ponad 100% wartości inwestycji,
- należy posiadać zdolność kredytową,
- po ośmiu latach spłaty i po zakończeniu okresu dopłat można przewalutować kredyt lub całkowicie go spłacić,
- kredyt z dopłatą można uzyskać tylko raz; instytucja nadzorująca program, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi rejestr osób, które zaciągnęły kredyt.
Korzyści:
- Skarb Państwa spłaca nawet 50% odsetek przez pierwsze osiem lat kredytowania,
- okres spłaty kredytu: 30 lat,
- możliwość wyboru kredytu bez prowizji i ze standardową marżą lub kredytu z niższą marżą i standardową prowizją.
Projekty domów do 140 m² rekomendowane przez pracownię projektową MTM STYL:
- Lara (96,5 m²)
- Bielik (101,8 m²)
- Czajka (105,2 m²)
- Dudek 2 (135,9 m²)