Niewątpliwie Alfa to projekt oryginalny, który przykuwa uwagę nietypowa bryła, przepiękna forma dachu oraz kamiennymi elementami elewacji, sprawiającymi, ze dom wygląda bardzo dystyngowanie. Alfa trafia w gusta osób, które poszukują zgrabnego, niedużego domu o wyróżniającej się bryle. Dla autora projektu to wielka radość móc obejrzeć gotową realizację i mieć możliwość rozmowy z inwestorami, dlatego z wielka ochotą przyjęliśmy zaproszenie państwa Zwierzyńskich, aby opowiedzieli o swym domu i zaprezentowali wnętrze.
„Budowa domu zaczęła się w 2004 roku, a wprowadziliśmy się do niego w 2006 roku, gdy na poddaszu trwały jeszcze prace wykończeniowe” – zaczyna opowieść pan Dariusz. „Inicjatorem przedsięwzięcia był ojciec żony, a dalej wszystko potoczyło się już »siła rozpędu«. Zarówno żona, jak i ja, nie mieliśmy żadnego doświadczenia w tego typu inwestycjach (dość kosztownych, jak na nasze możliwości finansowe) i pewnie sami nigdy byśmy się nie zdecydowali na budowę. Nasz dom budowaliśmy przede wszystkim systemem gospodarczym. Dużo uwagi poświęciliśmy wyborze firmy dekarskiej, która w pełni profesjonalnie wykonałaby pokrycie dachowe, które ze względu na krzywizny wymaga sporego doświadczenia”. Alfa to dom idealny dla 4 – 5-osobowej rodziny: z dodatkowym pokojem i łazienka na parterze oraz trzema pokojami, garderoba i łazienka na poddaszu.
„Poszukując projektu nie mieliśmy specjalnie wyszukanych potrzeb, poza zupełnie ogólnymi typu: powierzchnia, ilość pokoi, funkcjonalność. W zasadzie mieliśmy jedno założenie: projekt musiał się podobać i mieć to »coś«. W naszym przypadku czynnikiem decydującym o wyborze właśnie tego projektu była zgrabna »wielorybia « bryła, która wpadła nam w oko, poza tym wnętrze pasowało do założeń.” Dom państwa Zwierzyńskich w zasadzie został zbudowany zgodnie z projektem, ale właściciele wprowadzili kilka zmian, dzięki którym dom idealnie dopasował się do ich potrzeb: zmieniono rozmieszczenie i funkcje pomieszczeń na poddaszu,dodano górny taras wychodzący z sypialni, dokonano drobnej zmiany schodów na pietrze, powiększono warstwę izolacyjna do 15 cm.
„Gdybyśmy budowali dom od nowa, na pewno zafundowalibyśmy sobie podwójny garaż i być może pozbylibyśmy się niektórych słupów konstrukcyjnych na pietrze. Podobno jest to możliwe z technologicznego punktu widzenia” – dodaje właściciel. Ulubiona częścią domu rodziny Zwierzyńskich jest dolny taras.
„Najprzyjemniej jest na zacienionym dolnym tarasie, który niestety jest jeszcze niewykończony. To właśnie stąd mamy piękny widok na duża łąkę i zgrupowania drzew, możemy obserwować częste wizyty dzikich zwierząt, mimo bardzo bliskiego położenia od dużego miasta. Wieczorem ptaki – w tym dwa słowiki – graja darmowe koncerty” – śmieje się Pan Dariusz.
Wnętrze domu nie rozczarowuje. Klimat wewnątrz idealnie współgra z charakterem domu i świadczy o dużym poczuciu estetyki mieszkańców, którzy w znacznej mierze są autorami wystroju. „Podczas wykańczania domu skorzystaliśmy wprawdzie z uproszczonego projektu wnętrza, jednak w sporej części pomysły aranżacji są nasze. Podczas prac wykończeniowych koncepcje ewaluowały, zazwyczaj na rzecz bardziej nowoczesnych i prostych w formie rozwiązań. Styl królujący we wnętrzach naszego domu określiłabym jako »eklektyczny« z przewaga elementów nowoczesnych. W początkowej fazie wystroju było mnóstwo elementów prowansalskich, ale prawie nic już z tego nie pozostało” – opowiada pani Ewa.
Zobacz projekt domu ALFA
1 komentarz
Marek
Zgrabny to mało powiedziane. Projekt wyjątkowy pod każdym względem.