Każdy inwestor, który planuje budowę domu, wcześniej czy później stanie przed dylematem: czym ogrzać dom? Dostępne na rynku rozwiązania mają swoje plusy i minusy, różnią się kosztem instalacji i eksploatacji. Warto również zastanowić się nad kwestią zapewnienia miejsca lub dodatkowych pomieszczeń na piec, pompę ciepła czy skład opału. Ważne jest, by dokonując wyboru projektu uwzględnić rodzaj ogrzewania.
Myśląc o rodzaju ogrzewania pod kątem zajmowanej powierzchni najmniej uciążliwe jest ogrzewanie piecem gazowym lub piecem elektrycznym dwu funkcyjnym, czyli takim, który ogrzewa wodę użytkową i CO bez zasobnika wody. Kocioł taki można ustawić np. w łazience czy kuchni. Nie jest on uciążliwy, a wyglądem przypomina lodówkę czy zmywarkę. W przypadku, gdy decydujemy się na ogrzewanie gazowe warto pamiętać, że nie ma znaczenia wielkość działki, o ile gaz jest dostarczany z sieci. Natomiast lokalizacja zbiornika na gaz na działce wymaga dodatkowego miejsca i zachowania odległości od granic i od budynków.
Kolejnym rodzajem ogrzewania, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca, jest pompa ciepła. Urządzenie to wymaga jednak miejsca na działce w celu ulokowania kolektora gruntowego. Najwięcej miejsca zajmuje kolektor poziomy, jest to powierzchnia co najmniej 2 razy większa od powierzchni domu do ogrzania.
Osobnego pomieszczenia wymagają piece na paliwo stałe, olejowe oraz wszystkie piece czy pompy ciepła połączone z zasobnikiem wody użytkowej. Wielkość kotłowni będzie zależała od rodzaju/wielkości pieca i pojemności ewentualnego zbiornika na olej czy wielkości składu opału, jak również od pojemności zasobnika wody.
Mając w planach instalację kolektorów słonecznych warto zwrócić uwagę na południową stronę dachu domu, czy będzie tam wystarczająco dużo miejsca na solary. Instalacja taka wymaga innego rodzaju pieca i zasobnika przystosowanego do współpracy z kolektorami.
Przy wyborze kominka jako dodatkowego źródła ciepła panuje dowolność. Można zastosować kominek tradycyjny z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza, wspomaganego mechanicznie, bądź wkład kominkowy z płaszczem wodnym połączony z instalacją wodną CO domu.
Wyboru sposobu ogrzewania warto dokonać możliwie wcześnie, aby wybrany projekt był przystosowany do danego typu ogrzewania. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego przerabiania, które wiąże się z dodatkowymi kosztami i często wpływa na pogorszenie funkcjonalności domu.
1 komentarz
adam
Czy ktos z Was orientuje sie w kwestii ogrzewania domu za pomoca pompy ciepła ?
Ostatnio duzo sie pisze na ten temat – a ja jestem ciekawy jak sie sprawdza w codziennym użytkowaniu?