Projekt domu Adam
Jak wybrać projekt domu?

DOBRY PROJEKT-czyli jaki?

Opinie o projektach MTM STYL

Wydaje się, że zaprojektowanie prostego domu to nieskomplikowane zadanie, tym bardziej, że układ funkcjonalny i przestrzenny od kilkudziesięciu lat pozostaje niezmienny. Zadanie to, pozornie proste nie zawsze takie jest, ponieważ na dobry projekt składa się wiele czynników. Co powinien zawierać profesjonalny i kompletny projekt architektoniczno-budowlany i ile trzeba za taki projekt zapłacić? To jedno z bardziej kontrowersyjnych pytań.

Projekt domu Cyprys 2

Projekt domu Cyprys 2

Istnieją regulacje prawne, które w sposób klarowny precyzują, z jakich elementów powinien składać się projekt. Przepisy jasno określają, jaki ma być układ rysunków, jak oprawić projekt itp. Inwestor zaś otrzymując tak przygotowaną dokumentację nie powinien mieć trudności z uzyskaniem Pozwolenia na budowę, a wykonawca bezproblemowo wykonać budynek. Niestety praktyka jest nieco inna. Inwestor zamawiając projekt domu precyzuje terminy, płatności, ilość koncepcji itp. Niestety często pomija ustalenia dotyczące zawartości projektu, wychodząc z założenia, że „projekt to projekt”. Niewielu inwestorów doprecyzowuje umowę o ten jakże istotny element, jakim jest zawartość dokumentacji. Niemało zamieszania wprowadzają urzędy, które często wypinają pewne elementy dokumentacji, np. instalacje elektryczne czy sanitarne, uznając je za nieistotne i niepotrzebne. Rozbudowane rozwiązania konstrukcyjne też sprowadzane są do wymaganych obligatoryjnie rozwiązań fundamentów i więźby dachowej. Uzupełnianie podpisów, numeracji stron, potwierdzanie załączników za zgodność z oryginałem w oczach urzędu jest istotniejsze od jakości dokumentacji projektowej i jej zawartości. W gąszczu sprzecznych informacji zdezorientowany inwestor tak naprawdę nie wie czego wymagać i jaka powinna być zawartość projektu. Przy odbiorze dokumentacji skupia się na wyglądzie elewacji i kolorach (czy zgadzają się z tym, co uzgadniał w trakcie prac nad koncepcją). Mamiony wizją szybkiego uzyskania Pozwolenia na budowę (co w jego oczach stanowi największą przeszkodę), tak naprawdę płaci za „chałturę”. Refleksja przychodzi w trakcie realizacji, kiedy wykonawca nie znajdując w projekcie rozwiązań technicznych niektórych elementów, zaczyna improwizować. Często sprawę przejmuje kierownik budowy, który w sytuacji gdy nie znajduje rozwiązań w projekcie podejmuje decyzje w oparciu o swoje doświadczenie i wiedzę nabytą na innych budowach.

Nasuwa się pytanie: czy tak powinna wyglądać inwestycja czy projektowanie powinno odbywać na budowie, czy inwestorów stać na kolejne nerwy i poświęcenia?

Projekt domu Aksamit 2

Projekt domu Aksamit 2

Pracownie oferujące projekty gotowe/katalogowe określiły pewien standard dokumentacji i jej zawartość. Każdy projekt zawiera wszystkie niezbędne rozwiązania techniczne, a każda część dokumentacji jest sprawdzana przez zespół wykwalifikowanych architektów, konstruktorów, sanitarników i elektryków. Kupując projekt gotowy inwestor w momencie zakupu wie na jaki dom się decyduje, widzi bryłę, zna rozkład pomieszczeń, wie jaka jest zawartość dokumentacji projektowej i ma pewność, że jest wystarczająca. Projekt gotowy jest sprzedawany wielokrotnie, stąd błąd jest błyskawicznie wychwytywany. Projekt gotowy ma jeszcze jedną zaletę – jest zdecydowanie tańszy od projektu indywidualnego, a zawartość dokumentacji projektowej zdecydowanie wykracza poza niezbędne minimum wymagane przez Prawo budowlane. Oczywiście projekt taki wymaga adaptacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale w cenie projektu gotowego inwestor otrzymuje m.in. projekt instalacji sanitarnych i elektrycznych, za które musiałby dodatkowo zapłacić. Profesjonalne podejście do projektu domu gwarantuje jego najwyższą jakość i zadowolenie inwestorów.

Projekt domu Adela

Projekt domu Adela

Szczególnie wartościowe są dla nas informacje pochodzące od kierowników budów, którzy cenią nasze projekty za zakres i uszczegółowienie rysunków.

 

Krzysztof Łączkowski, kierownik budowy osiedla „Błękitny Staw” w Biedrusku

Dobrze opracowany projekt, przede wszystkim czytelny, bardzo usprawnia realizację gdyż oszczędza czas zarówno kierownikowi budowy, jak i wykonawcy, który nie musi się zastanawiać „co autor miał na myśli”. Dobry projekt ma szczegółowo rozrysowane przekroje oraz szczegółowe opisy na rysunkach lub w tekście. W sytuacji, gdy realizacja odbywa się wg projektu, w którym rysunki szczegółowe są niedopracowane wówczas powstają opóźnienia, wykonawca i inwestor zadają kłopotliwe pytania, a kierownik budowy jest zmuszony do rozrysowania newralgicznych szczegółów. Projekty MTM STYL są bardzo dobre pod względem architektury, mają ładną bryłę i podobają się inwestorom.

Projekt domu Decyma 5

Projekt domu Decyma 5

Ryszard Matłowski, kierownik budowy z wieloletnim doświadczeniem

Z mojej czterdziestoletniej praktyki w budownictwie wynika, że ideałem byłoby, gdyby inwestor już na etapie projektowania wybrał kierownika budowy tak, by obaj na bieżąco mogli się konsultować. Projektant ma swoją wizję, ale niejednokrotnie ta wizja zderza się z rzeczywistością, a taki moduł współpracy wyeliminowałby nieścisłości, które w trakcie realizacji niestety występują.

Projekt domu Daktyl

Projekt domu Daktyl

Źle opracowany projekt domu powoduje, że kierownik budowy zostaje „sam na sam” ze swoimi wątpliwościami. Dopracowanie szczegółów projektu na placu budowy jest trudne i męczące, a niestety wynagrodzenie kierownika budowy nie rośnie współmiernie do zaangażowania i odpowiedzialności. W swojej pracy niejednokrotnie miałem przyjemność pracować na projektach MTM STYL i muszę zaznaczyć, że są one opracowane w sposób szczegółowy, posiadają wszystkie elementy niezbędne w pracy kierownika budowy. W projektach MTM STYL podane są rzędne, wysokości ław, ścian, kalenicy, ścian kolankowych. Te rzędne w sposób wyjątkowy ułatwiają cały proces budowlany. Rysunki są czytelne, szczegóły są bardzo wyraźnie opracowane i dokładnie opisane. W samochodzie wożę przykładowy projekt pracowni MTM STYL i zawsze pokazuję go jako wzór profesjonalnie opracowanego projektu architektoniczno-budowlanego.

2 komentarze

  • Tomasz Sobieszuk, arch. MTM STYL

    Według obowiązujących w Polsce przepisów wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi winna wynosić minimum 2,5 m, a powierzchnia okien winna stanowić od 1/8 do 1/5 powierzchni podłogi.

    W projekcie Gamma wartości te wynoszą odpowiednio: 2,56 m i 1/7. Wysokość okna w kuchni wynosi1,2 m po to by jego otoczenie nie kolidowało z przedmiotami znajdującymi się na blacie kuchennym.

    Oczywiście wysokość pomieszczeń, jak i inne parametry budynku można zmieniać zgodnie z subiektywnymi upodobaniami w ramach adaptacji projektu, co przewiduje zgoda autora dołączona do każdego z naszych projektów.

    Naszym zadaniem jest dbanie o to, aby szczególnie w przypadku projektów niewielkich domów dbać o zminimalizowanie kosztów budowy i utrzymania domu. Zarówno podwyższanie budynku, jak i powiększanie okien koszty te zwiększą.

  • Stefan

    Taaa wszsytko pieknie ale projekty MTM akurat nie sa takie piekne jak mowi artykul. Wystarczy popytac tych co tez w tym Biedrusku domy postawili.. dom GAMA ma w projekcie za niski parter przez co okna wychodza malutkie a sufit przytlacza bo tez wychodzi nisko… Mysle ze to duza niedorobka projektu, chociaz moze niektorzy lubia mieszkac w ciasnocie i miec obnizony horyzont…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »