Klasyczna elegancja, wyrafinowany spokój barw, powrót do historii: tak można określić klimat wnętrza domu TERCJA. Propozycja ta ożywia wspomnienie dawnych villi podmiejskich, osadzając je w nowoczesnym kontekście XXI wieku. Aby jak najdoskonalej uzyskać i połączyć style tworzące niepowtarzalny klimat wnętrza proponujemy zastosować poniższe rady.
STYLE
Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie stylu kolonialnego ze stylem okresu Empire (późna odmiana klasycyzmu) oraz okresu Federalnego. Wszystko to – osadzone w powściągliwej i prostej sztuce nowoczesnej.
ŚCIANY
Podstawą aranżacji jest spokojna i stonowana forma okładzin ściennych. Unikajmy tynków dekoracyjnych. Możemy natomiast stosować gładki tynk oraz listwy ozdobne z duropolimeru- jednak oszczędnie, tak aby nie przytłoczyć świeżości wnętrza. Proponuję listwy przypodłogowe i ścienne – a w miejscach gdzie nie zastosujemy belkowania stropu – gzymsy. Gdzieniegdzie mogą też pojawić się proste tapety o wzorze florystycznym – wówczas koniecznie obwiedzione listwą ozdobną, wąską i prostą w formie. Tapety proponuję zaaranżować w sypialniach, gabinetach i innych prywatnych pomieszczeniach, a nawet w łazienkach. W pomieszczeniach reprezentacyjnych wspaniale będą wyglądały obrazy o szerokich, zdobionych ramach (zamówmy reprodukcje u artysty-malarza). Zdecydowanie wystrzegajmy się obrazów-nadruków.Kolory ścian dobierzmy z palety ciepłych barw: piaskowe żółcienie, ochra, ciepła glina, lub wybierzmy barwy neutralne: odcienie kremowe, ecru, pudrowo-szary róż, jaśniutkie brązy, biel złamaną pigmentem ciepłej barwy. W ścianach świetnie sprawdzą się nisze zwieńczone łukiem pełnym lub odcinkowym. Możemy je wykończyć prostymi, cienkimi listwami lub klasycznymi byblos. Ciekawym pomysłem będzie podświetlenie tychże nisz.
SUFITY
Belkowanie stropu to charakterystyczna cecha stylu kolonialnego. Zastosowana we wnętrzu ożywi płaszczyznę sufitu (możemy wykorzystać w sypialni, jadalni). Jednakże dla osób ceniących klasycyzm proponuję zaaranżować sufit z wykorzystaniem gzymsów (łączących ścianę z sufitem). Na suficie można też dodać obwiednię z prostej listwy dekoracyjnej, odsuniętą od krawędzi gzymsu max. 20cm. Miejsce zamontowania oświetlenia górnego również można podkreślić obwiednią z prostej listwy dekoracyjnej. Sufit pomalujmy na kolor biały lub biel delikatnie złamaną kolorem ściany.
PODŁOGI
Zainteresujmy się deskami o widocznych, antycznych lub rustykalnych słojach. Doskonale będzie pasował mahoń, dąb lub orzech. Z propozycji egzotycznych podłóg: teak, iroko, merbau, a nawet ciepłe dossier. Kolory wybarwień drewna lub paneli: od złotych ugrów (dąb) poprzez ciepłe pomarańcze (dossier), mahonie i ciepłe brązy (orzech). Łączmy je z kamieniem naturalnym (np. trawertynami) lub gresem imitującym piaskowce. Jeśli trzeba -zamiast dywanów stosujmy jednolite wykładziny o krótkim welurowym lub atłasowym włosiu. We wnętrzu o małej ilości ozdób możemy pokusić się o wzorzysty dywan w kolorach imperialnych.
OŚWIETLENIE
Oprawy oświetleniowe powinny być proste i klasyczne- bez inkrustacji i zdobień. Mogą być delikatnie patynowane. Wybarwienia w kolorze złota antycznego i mosiądzu zastosujmy dla żółtej i ochrowej kolorystyki wnętrza, natomiast dla mahoniowej kolorystyki użyjmy wybarwienia ceglastoczerwonej miedzi. Dla stylu wnętrza odpowiednie będą kinkiety i zwisy wieloramienne. Jeśli użyjemy lamp stojących-to tylko na długich i cienkich nogach zwieńczonych stożkowym jasnym abażurem.
MEBLE
Powinny wyglądać okazale. Wskazane, aby dominowały we wnętrzu. Nie mogą jednak być duże i przysadziste. Proponuję zatem meble w stylu empire lub w stylu federalnym. Pierwsze, charakteryzuje ścisła symetria, monumentalizm i nadmierna dekoracyjność w połączeniu z surowością formy architektonicznej. Naśladują meble greckie, rzymskie i egipskie. Meble te często obite są bogato zdobionymi materiałami.
Natomiast meble stylu federalnego charakteryzują się delikatną formą. Dominują w nich linie proste. Okleinowane powierzchnie są często zdobione drobnymi inkrustacjami i rzeźbionymi detalami. Poręcze są zakończone wolutami a oparcia przybierają kształt litery X. Nogi mebli są smukłe, wysokie, proste lub toczone. Możemy też złamać ten styl i zastosować nogi wysmukłe i gięte w łuk. Krzesła i kanapy winny naśladować formy mebli przedstawianych na greckich wazach. Wskazane są: szezlągi, zydle i komody, natomiast w części jadalnianej kredensy . Kolor mebli winien być ciemnopomarańczowy lub mahoniowy- zawsze o kilka tonów ciemniejszy od podłogi.
KOMINKI
Aby ostudzić historyczny klimat mebli zaaranżujmy bryłę kominka w sposób bardzo prosty i lekko nowoczesny. Jedynym nawiązaniem do klasycyzmu może być wówczas ozdobienie „gardzieli kominka” dwoma pilastrami ze wspornikami i osadzoną na nich belką. Obudowę tą można wykonać z płatów forniru piaskowca naturalnego i trwale zaimpregnować, lub wytoczyć z naturalngo kamienia.
DODATKI
Ponieważ zastosowaliśmy bogato zdobione i dominujące we wnętrzu meble uważnie i konsekwentnie dobierajmy dodatki. Nie może ich być za wiele, lecz na pewno muszą utrzymać się w kanonach stylu federalnego.
Stosujmy zatem lekko zdobione zegary stojące lub zegary przeznaczone do stawiania na półce (te ostatnie osadzone w okrągłych kształtach). Popularną ozdobą wnętrz tego okresu były też lustra – wypukłe, okrągłe i skupiające obraz oraz oprawione w bogate, pozłacane ramy. Proponuję w niektórych pomieszczeniach użyć ich jako ozdobę ściany, a w innych zastosować obrazy w zdobionych ramach.
Zasłony komponujmy jasne, jednolite lub z lekko widocznym nadrukiem kwiatowym – muszą mieć lekko lśniącą powierzchnię. Idealnie byłoby przerzucić jedną zasłonę przez karnisz, tak aby spływała po drugiej stronie swobodnie do ziemi; drugą natomiast zawiesić od spodu upięcia pierwszej i zostawić swobodną. Firany stosujmy jednolite i gładkie, bez połysku. Warto też ozdobić wnętrze stojącymi wazami, srebrami lub szkłem (typu kryształowa karafka).
Kolory dodatków czy tapicerki muszą być albo nasycone i o zdecydowanej barwie (jak: szmaragdowa zieleń z brzoskwinią, odcienie czerwieni z purpurą lub brąz z pudrowo-szarym różem i niebieskawym fioletem) albo neutralne (jeśli tapicerka mebli jest kolorem zdecydowanym, bądź wzorzystym)
Podczas wyboru dodatków – a z nimi należy najbardziej uważać- stosujmy zawsze prawo alternatywy (albo jedno albo drugie).
Ponieważ łączenie stylów jest sztuką trudną i wymagającą dogłębnej wiedzy, zawsze warto posiłkować się poradami architekta wnętrz. Może się bowiem okazać że „przerysujemy” wnętrze, i konieczna będzie jego ponowna zmiana.