Projekt domu Amulet
Porady architektów

ZMIANA WYSOKOŚCI ŚCIANKI KOLANKOWEJ

Ścianka kolankowa występuje w budynkach z dachem spadzistym i jest to zewnętrzna ściana stojąca na stropie ostatniej kondygnacji, na której opiera się dach. Od jej wysokości oraz od kąta dachu zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu, a konkretnie wysokość przy ścianie zewnętrznej, czyli pod skosami.

Teoretycznie im wyższa ścianka kolankowa, tym większe pokoje, dlatego inwestorzy dość często decydują się na jej podwyższenie do maksymalnie możliwej wysokości.

Należy pamiętać, że taki zabieg niesie za sobą pewne konsekwencje – nie zawsze „na plus”:

  • wyższa ścianka kolankowa to wyższy poziom okapu dachu, stąd optyczne podwyższenie ściany pod okapem w niektórych domach (np. dworkach) jest bardzo niepożądane, ponieważ dom traci proporcje,
  • okna połaciowe przy podnoszeniu dachu idą również do góry dlatego jeśli podniesiemy zbytnio ściankę kolankową możemy stracić możliwość patrzenia przez nie, a nawet otworzenia ich bez stawania na krzesło,
  • w niektórych przypadkach po podniesieniu ścianki kolankowej, jeżeli poziom sufitów na poddaszu pozostanie niezmieniony, to może zabraknąć miejsca na okno połaciowe.

Warto wspomnieć, że zmiana wysokości ścianki kolankowej musi zostać dokonana przez architekta adaptującego w porozumieniu z konstruktorem. Wyższa ścianka kolankowa to dodatkowe zbrojenie żelbetowych rdzeni, które ją wzmacniają. Rodzaj zbrojenia opracowuje konstruktor. Wykonanie takiej przeróbki we własnym zakresie grozi popękaniem ścian i nieodwracalnymi zmianami w konstrukcji budynku. Zmiana tego typu powinna być naniesiona na projekt jeszcze przed złożeniem go do urzędu. Budując dom z pewnością warto dostosować jego wnętrze do własnych wymagań i potrzeb. Podniesienie poddasza przez zmianę wysokości ścianki kolankowej jest możliwe, trzeba jednak zrobić to rozsądnie, przy współpracy z fachowcami, pamiętając o konsekwencjach zmian. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, dlaczego architekt przyjął w projekcie taką, a nie inną wysokość ścianki kolankowej, być może dlatego, że ta jest najbardziej optymalna ze względu na funkcjonalność i wygląd budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »