W turystykę warto inwestować, ponieważ jest ona jednym z najbardziej rozwojowych sektorów gospodarki, przyczyniającym się do zwiększania miejsc pracy i wypływającym w znaczący sposób na sytuację społeczną i ekonomiczną regionów. Lata 2007-2015 to dobry okres na rozpoczęcie działalności w sektorze turystyki z uwagi na to, że Unia Europejska przeznaczyła sporą sumę środków na jej wspieranie i rozwój na terenie naszego kraju. Po dotacje mogą się ubiegać nie tylko instytucje, ale również drobni przedsiębiorcy, rolnicy oraz osoby prywatne. Kluczem do sukcesu jest ciekawy pomysł na biznes, dobrze napisany biznesplan i poprawnie wypełniony wniosek o dotację.
Planując działalność w turystyce należy się zastanowić ilu gości będziemy w stanie podjąć i obsłużyć, co chcemy im zaoferować i jaki klimat miejsca stworzyć. Już na etapie tworzenia biznesplanu warto mieć „upatrzony” projekt, wg. którego zrealizujemy inwestycję. Gotowy projekt budowlany znacznie ułatwia sporządzenie biznesplanu, ponieważ do większości projektów dostępne są zestawienia materiałów budowlanych, jak również istnieje możliwość zakup kosztorysu szczegółowego na płycie. Kosztorys szczegółowy pozwala na stworzenie harmonogramu prac ściśle powiązanego z możliwościami finansowymi, ponadto wersja elektroniczna umożliwia skorygowanie cen materiałów i robocizny w zależności od miejsca budowy. Dokonując wyboru projektu pod inwestycję warto wiedzieć, że mamy szansę na zwolnienie z podatku dochodowego mają ci, którzy posiadają wynajmowane kwatery w budynku mieszkalnym, a liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Wynajmowane kwatery powinny się również znajdować poza miastem i należeć do gospodarstwa rolnego o powierzchni min. 1ha.
Nasi architekci od kilku lat obserwowali rynek i starali się sprostać jego zapotrzebowaniu. W odpowiedzi na potrzeby branży turystycznej powstało szereg projektów, które idealnie nadają się do prowadzenia działalności agroturystycznej, pensjonatu czy kempingu. – wymienia Maciej Matłowski, architekt MTM STYL. Projektując budynki z przeznaczeniem na działalność turystyczną zależało nam przede wszystkim na funkcjonalności i opracowaniu optymalnego rozkładu pomieszczeń, jak również zwracaliśmy uwagę na stylistykę projektu, bowiem istotne jest by budynek współgrał z otoczeniem. W ciągu kilku lat udało się stworzyć dość bogatą ofertę projektową, w której znajdują się pensjonaty, domki rekreacyjne, domy mieszkalne z pokojami do wynajęcia oraz domy 2-rodzinne, w których jedna z części może być przeznaczona dla gości – dodaje Maciej Matłowski.
Osobom, które planują świadczenie usług agroturystycznych polecam projekt Polana, który swoją stylistyką nawiązuje do tradycji dworu polskiego. W tym drewnianym dworze zaprojektowano 9 pokoi gościnnych. Charakterystyczna bryła idealnie wpisuje się w krajobraz pól i lasów praktycznie całej Polski. Jest to projekt domu, który może być wynajmowany w całości na potrzeby spotkań średniej grupy osób. Wspólna kuchnia i jadalnia pomogą w integracji.
https://www.domywstylu.pl/polana_dr-s
Inną ciekawą propozycją jest projekt Jutrzenka, który jest domem mieszkalnym z poddaszem użytkowym i pokojami dla gości. Projekt Jutrzenka idealnie wpisze się w krajobraz mazurskiej wsi. Zawiera rozbudowaną część rekreacyjną z pokojem kominkowym i pokojem zabaw, na poddaszu zaprojektowano 5 pokoi do wynajęcia. Zaprojektowano w nim wspólną kuchnię, która może być obsługiwana przez gości oraz pensjonariuszy.
https://www.domywstylu.pl/jutrzenka
Brzask to duży, reprezentacyjny dom, który z powodzeniem może zostać zaadaptowany na pensjonat. W tym projekcie zaprojektowano niezwykle atrakcyjną część rekreacyjną, w której znajduje się basen, siłownia i sauna.Charakterystyczna bryła obiektu i specyficzne rozwiązania funkcjonalne sprawiają, że projekt jest adresowany do specyficznej grupy inwestorów. Projekt Brzask z powodzeniem może być adaptowany w rejonach górskich.
https://www.domywstylu.pl/brzask
Interesującą propozycją jest również Jowisz zaprojektowany jako budynek rekreacyjny złożony z czterech segmentów. Jest to dom odpowiedni do budowy na działkach wypoczynkowych, istnieje tu możliwość wynajęcia każdego z segmentów. Dany segment posiada na parterze pokój dzienny z kominkiem, aneks kuchenny oraz łazienkę, a na poddaszu zaprojektowano dwie sypialnie.
https://www.domywstylu.pl/jowisz_dr-s
W tak zwanych domach dwurodzinnych, również można prowadzić działalność agroturystyczną i jedną z części przeznaczyć dla gości. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest projekt Murena, odwołujący się do tradycji dworku szlacheckiego. Dom został zaprojektowany w taki sposób, aby walory tradycyjnej zabudowy nie „zmusiły” mieszkańców do rezygnacji z komfortu współczesnego stylu mieszkania.
https://www.domywstylu.pl/murena
Dla osób, które poszukują projektów typowych pensjonatów polecamy projekty z serii Cykada, jak również projekt Gościniec i Polana 3. Projekt Cykada został zrealizowany w wielu rejonach Polski, jako przydrożna karczma czy przydrożny mały hotel. Niektóre pensjonaty oprócz pokoi do wynajęcia posiadają sale bankietowo/konferencyjne. Wszystkie projekty spełniają normy p. pożarowe oraz BHP, zaś część pokoi jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od lat dużym zainteresowaniem cieszą się projekty domków rekreacyjnych, które z powodzeniem mogą stanąć obok siebie w terenie i stworzyć kompleks rekreacyjny.
https://www.domywstylu.pl/cykada
https://www.domywstylu.pl/gosciniec
https://www.domywstylu.pl/polana_3
Domy rekreacyjne w naszej ofercie są zróżnicowane stylistycznie oraz wielkościowo, co daje szeroki wybór i możliwość doboru odpowiedniego projektu do miejsca oraz potrzeb, np. niewielki projekt Best 3 jest na tyle uniwersalny, że pasuje do każdego miejsca, Klif będzie się idealnie komponował w nadmorskiej przestrzeni, Konwalia w górach, Biedronka lub Poziomka na wsi.
https://www.domywstylu.pl/best_3_dr-s
https://www.domywstylu.pl/klif_dr-s
https://www.domywstylu.pl/konwalia_bal
https://www.domywstylu.pl/biedronka_bal
https://www.domywstylu.pl/poziomka_dr-s
Źródła finansowania agroturystyki:
W chwili obecnej istnieje kilka źródeł, które mogą pomóc w sfinansowaniu przedsięwzięć agroturystycznych:
- „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013”, działanie: „Zróżnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” lub działanie: Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw”
- „Regionalny Program Operacyjny” (RPO)
- kredyt agroturystyczny ze środków Fundacji Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Foun udzielany przez BOŚ. Kredyt agroturystyczny jest przeznaczony dla rolników oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Maksymalna wartość kredytu wynosi do 300 zł. na 80-100% wartości kosztorysowej przedsięwzięcia.
W celu zasięgnięcia bliższych informacji na temat dotacji warto się udać do Urzędu Marszałkowskiego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swoim terenie, w celu ustalenia terminu naboru wniosków o dofinansowanie.
Przydatne linki
3 komentarze
Bea
Witam na gmine Bolesław pow dabrowski z jakich dotacji moge skorzystac zeby zakupic budynek i przeksztalcic go w pensjonat
DOMY w Stylu
Bea na stronie ministerstwa funduszeeuropejskie.gov.pl znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Katarzyna
Trzeba przyznać, że nie które projekty są bardzo piękne. Chciałabym w przyszłości dostać taką dotację na pensjonat i samej urządzić taki domek. Oby więcej takich wpisów i powodzenia w dalszej pracy!