Nowości projektowe

LUNA- dom z „pazurem”

Zaletą projektu jest jego funkcjonalność i logika rozplanowania pomieszczeń, zarówno na parterze jak i na piętrze. Reprezentacyjny hol, a także wielkość salonu, jadalni czy kuchni, przypadnie do gustu osobom szukającym domu trochę przestronniejszego, w którym spędzanie czasu w części dziennej czy przyjmowanie gości nie odbije się na jakości życia na wyższej kondygnacji.

luna_wnętrze_5luna_wnętrze_1

Istotą projektu było takie zaprojektowanie pomieszczeń parteru, aby pozostawiając jego jednoprzestrzenny charakter zachować podział przestrzeni na mniejsze, wyraźne części, takie jak jadalnia czy biblioteka. Dzięki takiemu potraktowaniu przestrzeni, powierzchnia parteru wydaje się dużo większa optycznie, a jednocześnie tworzymy wiele ciekawych miejsc, do których po prostu chce się zajrzeć. Duże drzwi przesuwne chowane w ścianach, pozwalają dodatkowo zmienić wnętrze na jeszcze bardziej otwarte, bądź zapewnić izolację akustyczną parteru od piętra podczas rodzinnych spotkań, a służyć im będą z pewnością duża jadalnia i salon.

luna_wnętrze_2luna_wnętrze_3

Przed omówieniem rozwiązań  w poszczególnych pomieszczeniach, należy chwilę poświęcić sufitom podwieszanym na parterze. Powstały one jako odpowiedź na wyzwanie jakim jest konstrukcja budynku, jego słupy, belki i podciągi. Czyli elementy konstrukcyjne, z których istnienia inwestorzy często nie zdają sobie sprawy oglądając rysunki techniczne. Wszystko to zostało ukryte w suficie podwieszanym, dodatkowo tworząc z niego niezaprzeczalny atut projektu. Było to możliwe także dzięki temu, że parter ma 280 cm wysokości. Dzięki takiemu potraktowaniu sufitu, wnętrza są bardziej spójne, a jego obniżenia sprzyjają wydzielaniu stref jadalni, biblioteki i salonu. Jednocześnie obniżenia sufitu potęgują jego wysokość tam gdzie jest to niezbędne np. w salonie.

 

Materiały zastosowane we wnętrzach domu mają podkreślać jego reprezentacyjny charakter. Stąd też pomysł użycia trawertynu jako okładziny obudowanych elementów konstrukcyjnych i powtórzenie tego materiału na kominku. Tak więc już w dużym holu mamy zapowiedź tego, co ujrzymy w salonie i innych pomieszczeniach na parterze. Efekt jednej przestrzeni podkreśla także posadzka, która dzięki wstawce z drewna, sprawia wrażenie elementu spajającego hol, salon, jadalnię i kuchnię. Okładziny trawertynowe słupów, widoczne są z każdego pomieszczenia w części dziennej. Bezpośrednio z holu możemy wejść do kuchni i pokoju dziennego. Duże drzwi przesuwne chowające się w ścianach pozwalają w razie konieczności oddzielić część reprezentacyjną od reszty domu tak, aby dźwięki z salonu lub zapachy z kuchni nie przeszkadzały pozostałym mieszkańcom.

luna_wnętrze_4

Powierzchnia salonu jest na tyle duża, aby mógł on pomieścić małą bibliotekę. Dzięki przesunięciu narożnego kominka w stronę drzwi, palenisko będzie dobrze widoczne dla osób siedzących na sofach a jednocześnie nie jest wciśnięte w narożnik pokoju. Duża wnęka na drewno zdejmuje z właścicieli obowiązek codziennego uzupełniania jego zapasów. Ściana, na której znajduje się telewizor, pomalowana jest na kolor czekoladowy, co służy lepszemu oglądaniu ulubionych filmów ale i optycznie skraca pomieszczenie. Dzięki poprowadzeniu w podłodze przewodów do głośników, jest to również świetne miejsce do korzystania z możliwości, jakie daje nam kino domowe. Salon jest najwyższym pomieszczeniem parteru, co ma podkreślać jego znaczenie. Ściana naprzeciwko kominka, widoczna już przy drzwiach wejściowych, to doskonałe miejsce na ekspozycję obrazów. Współczesne wnętrza cechuje stosunkowo niewielka liczba mebli. Dobrym ich uzupełnieniem są różnego typu meble wbudowane w ścianę, jak ten pomiędzy jadalnią i biblioteką. Od strony jadalni może być to uwspółcześniona forma kredensu natomiast z drugiej strony znalazły się w nim książki. Oczywiście forma i sposób wykorzystania takiego elementu zależy tylko od pomysłowości inwestora i projektanta. Wielkość jadalni jest wystarczająca na komfortowe korzystanie ze stołu, jego swobodne obejście, a także rozłożenie go w razie potrzeby. Dzięki takiemu usytuowaniu, jadalnia jest tym, czym w istocie być powinna, a nie stołem ustawionym przypadkowo w części pokoju dziennego bądź kuchni.

Kolorystyka wnętrza utrzymana jest w tonacji jasnego beżu i brązu. Płyty trawertynowe dobrze komponują się z podłogą z drewna merbau. Drewno to doskonale sprawdza się w różnych typach wnętrz, zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym. Oczywiście niezbędne są także akcenty kolorystyczne, które tworzą narożna sofa i fotele pokryte skórą w burgundowym kolorze. Istotną cechą koloru użytego w projekcie jest to, że spaja poszczególne pomieszczenia. Tę samą farbę zastosowano na ścianie z telewizorem, ścianie pomiędzy jadalnią a biblioteką oraz w holu. Ważną rzeczą jest to, aby nie wprowadzać do tego wnętrza zbyt wielu rodzajów drewna. Konsekwencja w doborze kolorystyki mebli podkreśli to, co dla tego projektu jest jego znakiem rozpoznawczym- trawertyn. Na podłogę zamiast naturalnego kamienia, zastosowano płytki gresowe, będące jego wierną imitacją. Są one pozbawione wad naturalnego materiału, który jest dosyć miękki i łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym. Szczególne znaczenie ma to w miejscach, które są narażone na intensywne użytkowanie np. w ciągach komunikacyjnych.

 

 

 

 

 

wizualizacje wnętrz: Art Project Studio Projektowania Wnętrz (www.artprojectstudio.pl)

projekt wnętrz: mgr inż. arch. Artur Ślachciak

autor tekstu: mgr inż. arch. Artur Ślachciak

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »