Wywołana przez media i narzucona przez unijne dyrektywy moda na energooszczędność nie pozostała bez wpływu na architekturę naszych domów. Projektowanie domu energooszczędnego to sztuka kompromisu pomiędzy funkcjonalnością, efektywnością oraz szeroko pojętą estetyką architektoniczną. Dom energooszczędny „wymusza” na architekcie inne podejście to pracy – niejako automatycznie rezygnuje on z wybujałych kształtów, wykuszy, lukarn, skomplikowanych dachów. Na pierwszy plan stawia minimalizację naroży, mostków termicznych, balkonów. W domach energooszczędnych pozbawionych elementów dekoracyjnych błędy w proporcji są uwidocznione z podwójną siłą, stąd architekci projektujący domy energooszczędne muszą podjąć nie lada wyzwanie by zaprojektować prosty, ale ciekawy dom.
Cieszy nas, że wśród inwestorów rośnie świadomość, iż oprócz funkcjonalności, estetyki projektu oraz kosztów budowy domu liczy się również koszt jego późniejszego utrzymania. W tej perspektywie mądrą i rozsądną decyzją wydaje się budowa domu energooszczędnego, gdzie na etapie projektowania architekci, konstruktorzy i projektanci instalacji sanitarnych oraz elektrycznych skupiają się na rozwiązaniach umożliwiających efektywne gospodarowanie energią w budynku. Takie działania przyczyniają się do redukcji zużycia energii, a co za tym idzie obniżenia kosztów eksploatacji i utrzymania domu. Należy wziąć pod uwagę również argument mówiący o tym, że w przyszłości domy energooszczędne będą atrakcyjne na rynku nieruchomości, co jest szczególnie ważne przy jego ewentualnej sprzedaży.
Czytaj więcej na temat: projektów domów energooszczędnych
3 komentarze
Eryk
Ja się zastanawiam nad zastosowaniem paneli słonecznych, czy raczej pójść w fotowoltaiczne…
Krzysztof
Ciekawym pomysłem na dom energooszczędny są domy modułowe i prefabrykowane, które mają niski pobór energii. Wynika to głównie z braku występowania mostków termicznych w budynku, który jest ocieplony pianką poliuretanowa. Do jego budowy używa się również energooszczędne okna oraz drzwi. Dach budynku zazwyczaj ma 15 stopni pochyłu, a więc pozwala na bezproblemowy montaż kolektorów słonecznych. Jednak ważne, jest by taki budynek został zbudowany przez firmę, które profesjonalnie podchodzi do takich zadań.
energooszczędność
Obecnie domy energooszczędne są coraz bardziej popularne, ponieważ społeczeństwo zdaje sobie sprawę, iż koszty energii są coraz wyższe. Dom energooszczędny to przede wszystkim dom w którym wykorzystuje się odnawialne źródła ciepła takie jak pompy ciepła, instalacje solarne, rekuperatory, a zapotrzebowanie na energię cieplna jest przynajmniej 1/3 mniejsze w porównaniu z domem tradycyjnym.