Szukając działki pod budowę domu warto pamiętać, że wąska działka dość mocno narzuca kształt i wielkość budynku który można na niej postawić. Przy bardzo wąskiej działce dom najczęściej ma układ prostokątny z dwuspadowym dachem, ustawionym szczytowo do drogi. Często jedna ściana budynku jest ślepa, żeby można było sytuować dom bliżej granicy, gdyż każdy metr takiej działki jest cenny.
Sytuację poprawiły nieco nowe warunki o usytuowaniu budynków i innych obiektów z dnia 8 lipca 2009 r. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe rozporządzenie ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.
Standardowe odległości od granicy działki, w jakich można postawić dom, nie uległy zmianie. Budynek nadal można wybudować w odległości nie mniejszej niż:
- 3 m od granicy działki, gdy dom jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów,
- 4 m od granicy działki, gdy dom jest zwrócony do granicy działki ścianą z otworami okiennymi i drzwiowymi.
- Najistotniejsze zmiany dotyczą jednak działek węższych niż 16 m. W takich przypadkach dopuszcza się sytuowanie budynku:
- W odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki, gdy dom jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów
- Bezpośrednio przy granicy działki.
Dość istotną zmianą jest możliwość usytuowania, m.in. okapów, gzymsów, balkonów, daszków nad wejściem, galerii, tarasów, schodów w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną.
Znowelizowane przepisy łagodzą warunki rozmieszczenia na działce garaży i budynków gospodarczych. Obiekty o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m można sytuować bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
Przy wąskich domach aby nie marnować powierzchni parteru, pomieszczenia gospodarcze, kotłownię, a często i garaż lokuje się w piwnicy. Warto dodać, że kondygnacje podziemne mogą wystawać poza obrys parteru i ich ściany zewnętrzne można sytuować w dowolnej odległości od granicy działki.
215 komentarzy
Justyna
Witam.
Odnośnie jeszcze dzialki szerokosci 10.65 m Czy istnieje możliwość budowy domu w granicy działki?
Po jednej stronie jest pusta dzialka sasiada.po drugiej dom drewniany odsuniety id mojej dzialki około 2 m.
Czy wiele obowiązujących przepisów istnieje możliwość budowy domu w granicy beż zgody sasiada z tej strony gdzie jest pusta dzialka?
I czy od strony drewnianego odległość 4 m wystarczy czy są inne wymiary?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
DOMY w Stylu
Pani Justyno,
w przypadku działek, których szerokość nie przekracza 16 m dom można usytuować po granicy działki. Musi on jednak spełniać warunki dotyczące ochrony przeciwpożarowej, czyli posiadać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego (jeśli Warunki Zabudowy nie stanowią inaczej). Budowa domu bezpośrednio po granicy działki jest możliwa tylko wtedy, gdy pozwalają na to przepisy, zgoda sąsiada nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.
Justyna
Witam.
Posiadam bardzo wąską działkę 10.65.i moje pytanie czy mogę wybudować dom z jednej i z drugiej strony odsuwając się od granicy 1,5 m.oczywiscie beż otworów okiennych?
Dziękuję za odpowiedź.
DOMY w Stylu
Jeżeli obie ściany nie miałyby otworów okiennych, to wówczas może Pani odsunąć się od granic działki 1,5 metra.
Sylwia
Witam .
Mam działkę o szerokości 10 m a długość działki to około 600 m . Wg tego co tu wyczytałam to mogę postawić dom przy granicy działki , bez zgody sąsiada . Między moja działka a druga działka nie stoi żaden dom . Sąsiad ma dom na działce oddolny ode mnie o około 15m . Z drugiej strony działki jest również działka na której nie stoi żaden dom . Z tyłu działki w planie zagospodarowania jest droga i za droga ponownie moja działka ( łączna wielkość mojej działki to 1000m ale muszę oddać cześć działki na drogę ) czy w związku z tym mogę postawić dom który graniczył by z moja działka i wtedy np. na tej ścianie graniczącej z moja działka mogę mieć okna ?
Jaki mniej więcej wielkościowo dom mogę postawić na takiej działce ?
DOMY w Stylu
Pani Sylwio, zapytanie wraz z mapą działki proszę przesłać na adres magdalena.namojlik@domywstylu.pl. Nasi architekci to przeanalizują i udzielą odpowiedzi
Przemek
Witam. Posiadam działkę budowlaną o szerokości 10.5 m,”bieżący ” a długą na 50 m. Moje pytanie brzmi ile musze odsunac sie od granicy sąsiada,gdyż chce postawić domek ścianą tylna bez okien. I czy jest warto na takiej działce stawiać nowy domek do 100m2.
DOMY w Stylu
Panie Przemku, w przypadku działek, których szerokość nie przekracza 16 m budynek można wybudować w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną jeśli budynek jest zwrócony w stronę tej granicy ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych oraz spełnia warunki dotyczące ochrony przeciwpożarowej, czyli posiada ścianę przeciwpożarową. To czy warto postawić nowy dom zależy już tylko od Państwa. Na działkę o szerokości 10,5 m możemy zaproponować projekt Dalia https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-dalia.php
Agnieszka
Odswiezam temat
Moge zostac potencjalnym wlascicielem dzialki waskiej budowlanej miejscowy… MNU
Zabudowa jednorodzinna, blizniacza z usługami
W dobie cen dzialek jest ona naprawde w atrakcyjnej cenie ALE jest naprawde wąska i mala 260 m2 szerokosc zaczyna sie od 7,2 ( wjazd od ulicy) rozszerzając do 9,8 długość 31m
Dzialka jest w miescie i nie przeszkadza mi jej wielkosc od razu mowie
Pytanie brzmi czy moge z dwoch stron postawic na granicy chodzi mi tak jakby o dwa prostokaty jeden z lewej granicy dzialki, drugi po prawej stronie dzialki i stykajace sie w tym miejscu okna i przejscie
Dodatkowo jedna czesc z drugiej strony 1,5m i tam byloby wejscie do domu
obie dzialki po bokach zabudowane nie na granicy
Pozdrawiam
DOMY w Stylu
Pani Agnieszko,
w przypadku działek węższych niż 16 m jest możliwość usytuowania domu po granicy działki, jeśli dodatkowe zapisy Warunków Zabudowy lub Planu Miejscowego tego nie wykluczają. Ściana budynku, w której znajdują się otwory okienne i drzwiowe musi znajdować się 4 m od granicy działki.
Jolanta
Witam.
Posiadam działkę budowlaną o szer 10m a długość ok 56m jest w kształcie prostokąta. Z jednej strony jest budynek sąsiada a z drugiej strony jest działka drugiego sąsiada. Czy jest szansa na postawienie domu całorocznego. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie Jolanta.
DOMY w Stylu
Pani Jolanto na działce o szerokości 10 metrów można wybudować dom po granicy działki. Mamy takie dwa projekty:
RYŚ
https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-rys.php
DALIA
https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-dalia.php
Kluczowe jest jednak to w jakiej odległości od Pani działki znajduje się budynek sąsiada, jaki to rodzaj budynku (gospodarczy czy mieszkalny) oraz w jakiej technologii został wykonany (drewniana czy murowana). Dodatkowo należałoby sprawdzić, z której strony budynek mógłby stanąć po granicy działki.
Michał
Witam
Jestem zainteresowany działką która ma nieregularny kształt (szerokość od 15,5 m do 16,5 m ) . Jak na takiej działce mają się projekt na działki do 16 m (czyli takie które można usytuować od granicy działki w odległości 1,5m dla ścian bez otworów). ?
DOMY w Stylu
Michał, w naszej ofercie możesz znaleźć projekty domów pasujące na działkę o podanych przez Ciebie wymiarach :). Proponujemy przejrzeć projekty pod tym linkiem: https://www.domywstylu.pl/szukaj/?action=search&szer_dzialki=15 lub użyć kryteriów wyszukiwania, aby dopasować je do swoich wymagań. W zależności od lokalnych warunków i zgody gminy, w niektórych przypadkach można również usytuować budynek przy granicy działki. Polecamy kontakt z lokalnym urzędem. Ilość, rodzaj i usytuowanie otworów okiennych można dowolnie zmieniać w gotowych projektach – można tego dokonać również na etapie budowy.
Pozdrawiamy :).
Jowita
Dzień dobry. Mam działkę na wsi w zabudowie zagrodowej, szerokość ok. 15 m. Chciałabym postawić na niej jakiś niewielki domek, budynek gospodarczy (mieszkalnego nie wolno podobno z uwagi na to, że jest to jakiś obszar chroniony przyrodniczo i nie ma zachowanej odległości 100 m od rzeki). Po obu stronach na działkach sąsiednich stoją stare wiejskie domy drewniane, jeden w odległości na oko 2-3 m od granicy, drugi najwyżej 1,5 m, plus z jednej strony niewielki murowany budynek gospodarczy bezpośrednio na granicy. Okolica nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jakie w tej sytuacji muszę zachować odległości od sąsiadów ze względu na przepisy ppoż? Czy w tej sytuacji wolno mi postawić budynek w odległości 1,5 m od którejś granicy, jeśli od tej strony będzie miał ścianę oddzielenia przeciwpożarowego? I co to właściwie jest ta ściana w sensie praktycznym? Bo definicję czytałam, ale w praktyce np. z jakiego materiału wolno ją zbudować? Czy to dużo trudniejsze/droższe niż zwykła ściana? I jeszcze ostatnie pytanie – czy jeśli mogę i będzie to mały budynek, poniżej 35 m2, to nadal obowiązuje procedura zgłoszenia, czy ze względu na bliskość granicy muszę ubiegać się o pozwolenie na budowę?
DOMY w Stylu
Jowita,
Żeby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, musielibyśmy widzieć mapę z naniesionymi budynkami. Ściana oddzielenia pożarowego, która umożliwi budowę po granicy lub 1,5 m of granicy to najczęściej zwykła murowana ściana bez otworów okiennych, wykończona materiałem niepalnym. Jej wysokość i szerokość, poza wyjątkowymi przypadkami, jest o 30 cm większa niż wysokość i szerokość budynku. Minimalna odległość ściany z oknami od drewnianego domu to 12 m. W tym wypadku może być wymagane pozwolenie na budowę ze względu na obszar oddziaływania budynku.
Szofer83
Witam mam działkę 9mx55m to 55 jest ok ale to 9 to chyba za mało dodam że z jednej strony jest pusta działka i nic na niej nie ma A z drogiej strony jest domek i czy jest jakaś szansa na wybudowanie tam mieszkanka jakiegoś?
DOMY w Stylu
Witaj Szofer83, możesz wybudować dom przy granicy działki o szerokości 5 m i takiego projektu powinieneś poszukać.
Pawel
Witam.
Nasza działka ma nietypowy wymiardligosc działki to 115m natomiast szerokość jest zmienna do połowy działki jest to 14m natomiast później dochodzi do 18m. Przy dłuższej granicy działki znajduje się rów melioracyjny. Jaka powinna być zachowana odległość budynku od rowu. W decyzji o warunkach zabudowy zapisano, że jeśli w obrębie planowanej inwestycji znajdują się urządzenia melioracyjnale to przed uzyskaniem pozwolenia na budowę trzeba uzgodnić lokalizacje inwestycji z administratorem tych urządzeń.
DOMY w Stylu
Pawelł
jeśli w warunkach zabudowy nie ma żadnej informacji to trzeba dowiedzieć się kto jest administratorem urządzeń i od niego uzyskać informacje ile metrów trzeba się odsunąć.
Konrad Mat
Witam może jeszcze się uda uzyskać informacje.
Nosimy się z Żoną nabyć nieruchomosc Której Ściana z Oknem / dwoma okienkami piwnicznymi oraz oknem dachowym … znajduje się w odległości 1.8m od Ściany domu sąsiadującego…. mieszkają tam rodzice wlasciciela którzy wyrazili zgodę na budowę domu o pow. użytkowej 94m2 dom ma 154m2 pow. użytkowej … Czy po zakupie tego domu nie będziemy mieć kłopotów prawnych? ze strony sąsiadów rzecz jasna?
DOMY w Stylu
Konrad Mat,
Z punktu widzenia prawa budowlanego i warunków technicznych odległości od budynków zależą od szerokości działki, na której stoi nieruchomość i warunków zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego dla danej działki. Jeśli chcą Państwo mieć pewność czy nie będzie problemów prawnych należy zwrócić się najlepiej do lokalnego architekta, który przeanalizuje sytuację. Mogą Państwo zwrócić się również do prawnika.
Mariusz
Witam,
mam pytanie odnośnie możliwości wybudowania drewnianego domku letniskowego lub budynku gospodarczego na działce o szerokości 10m. Dodam, że na sąsiedniej działce znajduje się drewniany dom letniskowy usytuowany w odległości 4m od granicy mojej działki. Czy w takim przypadku budynek drewniany stawiany na mojej działce musi posiadać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego, czy może są jakieś przepisy, które pozwalają na rezygnację z takiego rozwiązania?
Jeżeli nie, to czy np. domek typu „brda” z dachem pokrytym dachem niepalnym z blacho-dachówki do samej ziemi, usytuowanym od strony sąsiada będzie spełniał wymogi takiego oddzielenia.
Pozdrawiam, Mariusz.
DOMY w Stylu
Mariusz,
Zasadniczo projektowany budynek powinien posiadać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego od strony zabudowanej działki (nawet po granicy). Być może z drugiej strony taka ściana również będzie wymagana – w zależności od sytuacji na działkach, wielkości budynku oraz zwyczajów w urzędzie wydającym pozwolenie na budowę).
Propozycja z brdą to kreatywny sposób na ominięcie przepisów (które mówią o odległościach między ścianami budynków, a nie dachami), jednak szanse na powodzenie takiego pomysłu są minimalne. Najprawdopodobniej urząd nie zgodzi się na takie wyjście, ale zawsze możesz spróbować. Daj nam znać, jak rozwiązałeś tą sytuację.
Tom
Aneta, jeśli zostawisz jedną ścianę to możesz dokonać „rozbudowy” , to już inne przepisy.
Aneta
Witam serdecznie.
Moja dzialka budowlana jest rowniez bardzo waska ma jedyne 9.5m. Obecnie znajduje sie na niej dom przeznaczony do rozbiorki. Dodam ze dom jest oddalony od sasiedniej dzialki o 0.6m.a jego szerokosc to 4.8m Czy istnieje mozliwosc ( pezepis) odbudowy wyburzonego domu o takich samych parametrach? Z tego co sie dowiedzialam wyburzenie starego wiaze sie z zastosowaniem nowego prawa budowlanego.
DOMY w Stylu
Aneta,
Odbudowa wyburzonego domu, podobnie jak budowa nowego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Projektowany budynek musi spełniać warunki zabudowy wydane przez gminę – to od tego dokumentu zależy kształt nowego obiektu.
Tak wąska działka (poniżej 16m) daje możliwość budowy domu ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości ponad 1,5 m (zgodnie z Warunkami Technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
Tom
Dziękuję za informacje 🙂 W „moim ” starostwie kobita nie wiedziała, że na działce węższej niż 16 m istnieje możliwość usadowienia budynku bez drzwi i okien 1,5 m od granicy działki.Ręce mi opadły….Atakuję starostwa w Wilanowie i Piasecznie-tak mi poradziła miła pani w Warszawie, gdyż ona również nie miała wiedzy na temat działki nieregularniej, ale w powyższych miejscowościach więcej jest domów jednorodzinnych więc tym samym więcej będzie działek o podobnym kształcie.Niestety nie mogę się tam dodzwonić….Postaram się zdać relację co i jak.Pozdrawiam 🙂
Tom
Dziękuję za odpowiedź.Czy w przypadku tak nieregularnego kształtu działki nie można zastosować przepisów dotyczących działek o szerokości mniejszej niż 16m…?Nie każda działka jest w kształcie prostokątu….Moja działka ma kształt deltoidu, i to mocno nieregularnego.Przepraszam za „męczenie” tematu ale nikt konkretnie nie może rozwiać mych wątpliwości a do starostwa mam kawałek-telefonicznie ciężko się z nimi porozumieć…Pozdrawiam 🙂
DOMY w Stylu
Witaj Tom,
radzę jednak wybrać się do starostwa, to ostatecznie oni będą decydować o możliwościach budowlanych tej działki i to ich decyzje będą wiążące.
Ps. Zawsze możesz wysłać do nich maila ze scanem działki i konkretnymi pytaniami.
Tom
Witam.Szukam i szukam odpowiedzi na dręczące pytanie i znalazłem się na tej pięknej stronce:).Jeśli działka ma długość 20 m ale szerokość z jednej strony 9 m a z drugiej 19 m to jakie odległości budynku od granicy należy zastosować?Czy w przypadku nieregularnego kształtu wylicza się średnią szerokość, w tym przypadku 9+19÷2=14? Z góry dziękuję za info, pozdrawiam;)
DOMY w Stylu
Tom,
Przy sytuowaniu budynku na działce należy zwrócić uwagę na odległość najbardziej wysuniętych krawędzi budynku od najbliższej krawędzi działki.
§ 12.
[Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną]
1. Jeżeli z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.
Edyta
Witam, mamy działkę węższą niż 16m, obok działka niezabudowana. Z jednej strony chcemy zachować odstęp 4m a od drugiej strony wybudować 1,5m od granicy sąsiada, zachowują wymogi ściany ogniowej/przeciwpożarowej. Projektant zaczął się wahać czy to jest zgodne z przepisami PPOŹ i czy gdy sąsiednia działka jest pusta to czy możemy wybudować dom 1,5m od granicy z tą działką. Sama sie już pogubiłam, wydaje mi się że możemy czy mam racje? Czy ściana oddzielenia przeciwpożarowego może posiadać okap, rynnę przyjmując, że dach zostanie pokryty przekryciem nierozprzestrzeniającym ognień.
Czy taki budynek będzie odbierany przez strażaka?
DOMY w Stylu
Pani Edyto, jeśli budynek będzie posiadał ścianę oddzielenia ppoż. dom można postawić 1,5 m od granicy działki, a to czy sąsiednia działka jest zabudowana czy nie, nie ma nic do rzeczy. Ściana ppoż. nie powinna posiadać ani okapu, ani rynny, w dużej mierze jednak, zależy to od podejścia urzędu. Nie, dom nie będzie odbierany przez strażaka.
Rafał
Witam. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mam zapis że dla działek węższych niż 18m można budowac 1,5m od granicy dzialki ściana bez otworów . Budynek który planuje wybudować posiada okap 0,5m w związku z tym chciałbym przesunąć cały budynek o ta odległość i wybudować go 2m od granicy, jednak mój architekt twierdzi że nie mogę tego zrobic. Twierdzi że mogę tylko obciąć okap lub wybudować 3m od granicy.
DOMY w Stylu
Panie Rafale, architekt ma rację. Dom można usytuować albo 1,5 m od granicy (dom musi posiadać ścianę oddzielenia ppoż, bez okapu, okien i drzwi), albo 3 m od granicy (zwykła ściana bez otworów okiennych i drzwiowych).
Jerzy W.
W jakiej odległości od granicy sąsiada mogę zlokalizować domek letniskowy (budynek rekreacji indywidualnej) drewniany szkieletowy kryty blachą. Działka ma szerokość 16 m.
admin
Panie Jerzy W, wszystko zależy od tego, czy sąsiednia działka jest zabudowana czy nie. Odległość pomiędzy dwoma budynkami drewnianymi powinna wynosić 16 m, pomiędzy budynkiem drewnianym a murowanym – 12 m. Odległość na jaką będzie się Pan musiał odsunąć będzie więc zależała od odległości od granicy działki budynku sąsiada i technologi w jakiej został wybudowany. Istnieje możliwość zbliżenia się do granicy na 4 m (na sąsiedniej działce brak zabudowań lub stoi budynek murowany) jeśli elewacja ściany, którą zbliżamy się do granicy, zostanie wykończona materiałami niepalnymi. Pisze Pan, że działka ma szerokość 16 m, jeśli nie jest to równe 16 m, a np. 15,95 m to wykonując ścianę oddzielenia przeciwpożarowego dom będzie można usytuować nawet 1,5 m od granicy lub nawet po granicy. Zachęcamy jednak, aby odległość od granicy skonsultować w urzędzie wydającym pozwolenie na budowę.
Paweł
Witam
Posiadam działkę o szerokości 13,5m oaz długości 100 metrów. Plan wymaga jedynie zabudowy w linii nieprzekraczalnej (nie za blisko drogi).
Przy jednej z dłuższych granic znajdują się dwie działki z domami, na drugiej jeden z długim ogrodem i domem oraz pomieszczeniem gospodarczym na końcu działki. Zamierzam zachować 4 metry od strony dwóch sąsiadów (słoneczna strona), natomiast od strony, gdzie jest tylko jeden dom chciałbym zbliżyć się na odległość 1,5 metra, w miejscu, w którym nie ma zabudowy sąsiada. Z uwagi na wąską działkę to jest do zrealizowania, jednak nie wiem jak stosować przepisy przeciwpożarowe. Czy odległości liczy się również na ukos? To wyznaczyłoby początek możliwego miejsca budowy. Jeśli u mnie będzie zaledwie 1,5 metra u sąsiada musi być 6,5? (nie widziałem w przepisach mieszanej kofiguracji – dwie ściany z oknami to 8m, dwie bez okien to 6, jedna z oknami i jedna bez 7?). Wolałbym uniknąć stosowania ściany przeciwopożarowej, czy jest w ogóle taka możliwość w przypadku zbliżenia się do 1,5m od granicy, zakładając, że sąsiad ma swój dom w innym miejscu?
admin
Panie Pawle, jeśli zbliży się Pan do granicy 1,5m musi Pan postawić ścianę oddzielenia przeciwpożarowego, nie ma możliwości ominięcia tego przepisu. Ściana oddzielenia przeciwpożarowego sprawia, że sąsiad stosuje się już do ogólnych przepisów, a więc ściana z otworami 4m, ściana bez otworów 3m. Ściana oddzielenia przeciwpożarowego eliminuje warunek 8m pomiędzy budynkami murowanymi.
admin
Panie Arku, w przypadku działek o szerokości poniżej 16m możliwość usytuowania domu po granicy reguluje Prawo Budowlane. Sąsiad nie musi nic akceptować. Dom musi jednak spełniać wymogi ppoż, czyli posiadać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.
admin
Pani Joanno, w przypadku kiedy inwestycja oddziałuje na działkę sąsiednią pozostaje tylko pozwolenie na budowę
Arek
Dzień dobry,
Ciekawe forum, jednak odpowiedzi na swoje pytanie jeszcze nie znalazłem 🙂
Czy przed rozpoczęciem budowy na granicy działki o szerokości poniżej 12m (ściana bez okien) powinienem uzyskać „akceptację sąsiada” ?
Czy powinno być to jakieś pismo na wypadek gdyby ów się rozmyślił ?
Pozdrawiam.
joanna
Mam dom pobudowany po granicy na działce 8 m szerokości. Chciałabym pobudować składzik na narzędzia 1,80 na 6 metrów. Ze względu na waską działkę budynek stałby 1,5 metra od sasiada a od drugiego 4,20. Czy mogę wybudować go na zgłoszenie czy potrzebuję pozwolenie na budowę
admin
Pani Joanno, zgodnie z art. 29 Prawa Budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa „parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m”.
joanna
Ze starostwa dostałam sprzeciw i kazano mi wyrobić pozwolenie na budowę powołując się tym iż oddziaływuje na działkę sąsiednią. Co mogę z tym zrobić?
Dora
Witam czy można wybudować dom 11 /11 metrów przy działce o wymiarach 19 na 50,dluzszy odcinek przylega do chodnika i do drogi gminnej. Pozdrawiam
admin
Pani Doro, prosimy podesłać mapę swojej działki na adres magdalena.namojlik@mtmstyl.pl. Sprawdzimy i odpowiemy
Patrycja
Witam, jestem właścicielem waskiej działki 14 m, z jednej strony jest dzialka juz zamieszkala,a z drugiej nie(nie zanosi sie na zabudowe). Moje pytanie czy moge wybudować dom w granicy tej działki niezabudowanej z otworami okiennymi , dom szeroki na 8,50m.
admin
Pani Partycjo, zgodnie z Prawem Budowlanym w przypadku działek, których szerokość nie przekracza 16 m można wybudować dom bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli dom w ścianie usytuowanej po granicy nie będzie posiadał otworów okiennych i drzwiowych oraz będzie spełniał warunki dotyczące ochrony przeciwpożarowej, czyli będzie posiał ścianę oddzielenia pożarowego. Możliwość przybliżenia domu do granicy nie zależy ani od zgody sąsiada, ani od podobnego usytuowania budynku na sąsiedniej działce.
admin
Pani Olgo, powierzchnię biologicznie czynną możemy powiększyć wykorzystując zielone dachy. Proszę jednak pamiętać, że powierzchnia biologicznie czynna nie zwiększa się w stosunku 1:1. Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej to 40 -75 % powierzchni zielonego dachu. Wielkość uzależniona jest od „intensywności zieleni”. O szczegóły musi Pani zapytać w Urzędzie Gminy. Może Pani również spróbować złożyć wniosek do urzędu o odstępstwo od MPZP. Gmina może wówczas zmienić obszar powierzchni biologicznie czynnej. Jeśli zdecyduje się Pani na rozbiórkę, to należy wykonać projekt architektoniczno – budowlany: rozbiórki i rozbudowy istniejącego budynku. Rozbiórki będzie można dokonać dopiero po otrzymaniu pozwolenia.
admin
Pani Kasiu, urzędy powinny stosować się do Prawa Budowlanego. Jeśli zdarzają się wyjątki, z reguły są na korzyść inwestora. Urzędy mogą mieć jednak swojej wewnętrzne ustalenia. Zakup działki to kosztowna inwestycja, decyzji nie należy więc podejmować pochopnie. Proponujemy jednak udać się do urzędu i zadać im te same pytania.
Olga
Witam,
mam zapisek w MPZP, iz pow. biol. czynna min.75%. Na stan obecny zabudowa stanowi 25%. Jak formalnie mogę dokonać rozbudowy na danej działce bud. mieszkalnego. Chce podkreślić iż na działce znajduje się też bud. gospod. Jak bez problemu najlepiej wykonać powyższą rozbudowę. Zastanawiałam się nad zielonymi dachami oraz nad rozbiórką ( ale to ostateczność). Co w wypadku gdy nie dokonam powyższej rozbiórki, czy mogę ponieś jakieś konsekwencje.
Kasia
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Czy z Państwa praktyki wynika, że zdarzają się sytuacje, że te wyjątki mogą być na niekorzyść właściciela działki, np, na działce o szerokości 10 m, nakazuje się zachowanie odległości od obu granic 3m w przypadku budynku bez okien, 4 m z oknami? Dopytuję, gdyż rozważamy zakup działki przed wydanymi warunkami zabudowy, ze względu na duże zainteresowanie działką i chęcią wyprzedzenia działań konkurencji. Nadmienię, że w okolicy jest dużo starych domów ( z lat 50tych) usytuowanych w granicach działki, ale również nowe domy postawione w ten sposób. Czy urzędnicy biorą istniejącą zabudowę okolicy pod uwagę, czy w przypadku tej jednej działki mogą postąpić zupełnie inaczej? Bardzo dziękuję!
admin
Pani Kasiu, w przypadku działek węższych niż 16 m istnieje możliwość usytuowania domu bezpośrednio po granicy działki lub w odległości 1,5 m od granicy. Ściana taka nie może posiadać otworów okiennych i drzwiowych oraz musi spełniać warunki dotyczące ochrony przeciwpożarowej, czyli być ścianą oddzielenia pożarowego. Jeśli nie planują Państwo okien po obu stronach domu i wykonają Państwo ścianę przeciwpożarową będą mogli Państwo z jednaj strony usytuować dom po granicy, a z drugiej strony zbliżyć się do 1,5 m. Najlepiej jednak udać się do urzędu i wziąć warunki zabudowy. Zdarzają się bowiem wyjątki.
Kasia
Witam, planujemy z mężem zakup działki o szerokości 10 m.
Z jednej strony dom sąsiada oddalony jest ok 3 m od granicy działki (ściana bez okien), z drugiej strony pusta działka. W tej chwili działka nie posiada warunków zabudowy. Czy w ogóle jest możliwe zbudowanie domu w ostrej granicy działki po obu stronach, co dałoby szerokość domu 10 m (obie ściany bez okien). Czy oddalenie domu od granicy działki 1,5 m jest możliwe po obu stronach działki , co dałoby szerokość domu 7 m (obie ściany bez okien). Czy zbliżenie domu do granicy działki możliwe jest tylko z jednej strony, nawet jeżeli nie planujemy okien na bocznych ścianach. Dziękuję!
admin
Pani Klaudio, prosimy o podesłanie mapy i warunków zabudowy. Odległości będą zależały od usytuowania budynku na działce magdalena.namojlik@mtmstyl.pl
Klaudia
Posiadamy działkę w kształcie rombu długość 46m początek 16,2 a koniec 15,9 jakie odległości nas obowiązują? Sąsiad przy granicy posiada szopę o długości 7 m czy jeżeli wyrazi zgodę możemy dobudować sie naszym domem do jego budynku nasz projekt ma długość 17m ?
Denex
Pamiętać należy również o izolacji termicznej takiego domu – zważywszy na wąską działkę proponowałbym izolację wewnętrzną.
admin
Pani Karolino, w przypadku ściany posiadającej otwory okienne lub drzwiowe odległość od granicy działki wynosi zawsze 4m. W przypadku działek, których szerokość nie przekracza 16m budynek można wybudować w odległości od 1,5 do 3 metrów od granicy lub bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną jeśli spełnione zostaną poniższe warunki:
– budynek w ścianie usytuowanej po granicy nie będzie posiadał otworów okiennych i drzwiowych
– budynek będzie spełniał warunki dotyczące ochrony przeciwpożarowej, czyli będzie posiał ścianę oddzielenia pożarowego.
Karolina
Witam
Interesuje mnie odległość budynku z oknami od granicy działki z sąsiadem dodam że działka ma 15m szerokosci