Jak wybrać projekt domu?

Kolekcja 2012 – nowe rozwiązania

Rynek projektów gotowych rozwija się w sposób bardzo dynamiczny. Oczekiwania ze strony inwestorów względem propozycji projektowych wymuszają na architekcie kreatywne, a jednocześnie analityczne podejście do procesu projektowania. W architekturze, podobnie jak w innych dziedzinach życia, trwa oczekiwanie na nowy, jeszcze lepszy produkt. Najnowsza kolekcja projektów MTM STYL jest adekwatna do rosnących wymagań inwestorów. Kolekcja 2012 powstała w oparciu o obserwację trendów pojawiających się we współczesnej architekturze, w odpowiedzi na potrzeby osób planujących budowę domu oraz na drodze analizy prognoz dla branży nieruchomości na najbliższe lata.

Proste formy

Współczesne formy architektoniczne dążą do prostoty i minimalizmu. Ten trend jest już zauważalny w obecnie budowanych domach. Prosta bryła, stonowana kolorystyka elewacji, minimalistyczna forma, przestrzeń i światło we wnętrzu – tak w skrócie można scharakteryzować nurt, który spotyka się z coraz większą sympatią i zainteresowaniem inwestorów.

Wygoda ponad wszystko

Domy parterowe zawsze miały wierną rzeszę zwolenników, ale obecnie przeżywają prawdziwy renesans. Inwestorzy, kierując się w stronę wygody, wybierają domy przestrzenne, łatwe w komunikacji, pozbawione barier w postaci schodów.

Do zalet domu parterowego można zaliczyć przede wszystkim krótki czas budowy, co jest szczególnie cenne w sytuacji, gdy chcemy jak najszybciej zamieszkać we własnym domu, by nie ponosić kosztów utrzymania, np. wynajmowanego mieszkania.

Dla osób, które myślą również o kosztach późniejszego utrzymania domu, istotny może okazać się argument, mówiący o tym, że domy parterowe charakteryzują się także mniejszymi kosztami ogrzewania, gdyż całe ciepło rozchodzi się po jednej płaszczyźnie i nie musi pokonywać granicy wysokości.

Dom bez skosów

Projekty z dwoma pełnymi kondygnacjami od kilku lat systematycznie zyskują popularność. Współczesne projekty mają ponadczasowy charakter, który zrywa ze stereotypem bezbarwnego domu piętrowego, częstego elementu polskiego krajobrazu. Dwie pełne kondygnacje dają możliwość łatwej aranżacji pomieszczeń i maksymalnego wykorzystania powierzchni na piętrze.

Na „trudną” działkę

Ceny działek w mieście nadal utrzymują się na wysokim poziomie, stąd inwestorzy, chcąc „zaoszczędzić”, kupują tzw. trudne działki (wąskie, z wjazdem od strony południowej). Z myślą o nich powstają projekty, które mają za zadanie sprostać nietypowym wymaganiom.

Projekty domów w wersji BASIC

gwuazdka

Pomysł na sprzedaż projektów w wersji BASIC pojawił się w wyniku analizy oczekiwań inwestorów, którzy chcą dokonywać zmian w projekcie gotowym. Przyjęte przez architekta rozwiązania dotyczące sposobu ogrzewania domu nie są uniwersalne i wielu inwestorów dokonywało zakupu projektu z instalacją, którą i tak musieli przerabiać do swoich oczekiwań. Kupując projekt w wersji BASIC inwestor płaci tyko za tę część dokumentacji projektowej, która w pełni odpowiada jego potrzebom. Dokumentacja projektu w wersji BASIC składa się z części architektonicznej, konstrukcyjnej oraz opisu instalacji. Projekty instalacji elektrycznych i sanitarnych inwestor może w razie potrzeby dokupić w formie dodatku albo zlecić ich przygotowanie wg indywidualnych potrzeb lub w zakresie wymaganym przez urząd na danym terenie.

Projekty w wersji BASIC to bardzo korzystne rozwiązanie, które umożliwia spore oszczędności. Projekt domu w wersji Basic można kupić już od 1 000 zł.

Małe i tanie w budowie

Widoczne ożywienie zapanowało w segmencie domów małych, a przez to tanich w budowie. Trudna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na budowę małego, ale własnego domu. Inwestorzy wybierają domy o powierzchni mieszkania (nawet od 60 m²). Mały dom może być ładny i funkcjonalny. Celem, jaki stawia sobie architekt podczas projektowania, jest stworzenie maksymalnie użytecznej przestrzeni życiowej – rozkładu pomieszczeń najbardziej odpowiadającego trybowi życia, przyzwyczajeniom, czy oczekiwaniom danej rodziny.

Zainteresowanie małymi domami jest na tyle duże, że w najnowszej kolekcji segment ten został wyraźnie zaakcentowany. Projekty małych domów cieszą się również popularnością wśród osób planujących budowę domu letniskowego, który często staje się ich drugim domem.

Dom nie tylko murowany

Obecnie obserwujemy dość ciekawą sytuację, w której zainteresowanie budownictwem drewnianym, a w szczególności budownictwem szkieletowym powraca. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim sprzyjającym zbiegiem okoliczności, który przyczynia się do popularyzacji tej technologii. Domy w technologii szkieletu drewnianego charakteryzują się szybkim tempem budowy. Dom w tym systemie można budować bez względu na porę roku, nie istnieją w zasadzie żadne przerwy technologiczne, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na czas budowy. Czynnikiem sprzyjającym popularyzacji tej metody jest również pojawienie się na rynku wyspecjalizowanych firm wykonawczych, które cały proces technologiczny przeniosły do fabryk. Firmy te posiadają linie produkujące gotowe elementy ścienne. Ostatni etap – montaż odbywa się na budowie, gdzie ściana wraz ze wszystkimi elementami montowana jest na gotowym fundamencie, a to przyspiesza cały proces inwestycyjny i skraca czas oczekiwania na własny dom. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tej technologii jest sposób finansowania inwestycji. W tej chwili większość budów jest kredytowana. Inwestorzy są zmuszeni płacić raty oraz nierzadko opłacać koszt wynajętego lokum. W tej sytuacji decydują się na jak najszybszy proces budowlany, nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów wynajmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »