Ministrowie podjęli decyzję o zmianach w prawie budowlanym. Najważniejszą z nich jest rezygnacja z pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych na rzecz tak zwanych zgłoszeń. Już niedługo procedura ta zostanie uproszczona i skrócona!
Dziś, aby rozpocząć budowę domu należy uzyskać pozwolenia na budowę, czyli przejść dość skomplikowaną ścieżkę urzędową. Już wkrótce inwestor, który planujący budowę domu będzie musiał dokonać w urzędzie zawiadomiania/zgłoszenia. Do zawiadomienia o budowie należy dołączyć projekt inwestycji. Musi on być zgodny z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i normami prawa budowlanego. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa, nie ma więc groźby, że po wejściu nowych przepisów w życie, pojawią się samowole budowlane. Jeżeli urząd nie zareaguje w ciągu 30 dni, inwestor będzie mógł rozpocząć inwestycję.
Dotychczas jednym z obowiązków było dostarczenie oświadczenia o zapewnieniu energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, itd.
Jest szansa, że nowelizacja wejdzie w życie jeszcze w tym roku. To dobra wiadomość dla każdego kto planuje budowę domu.