Porady architektów

Klimatyzacja w domu.

Od kilku ostatnich lat okres letnio-wakacyjny bardzo daje się nam we znaki, ze względu na uporczywe upały. Docierają do nas masy powietrza znad Afryki, które sprawiają, że we własnym domu możemy poczuć się jak w egzotycznym kraju. Wiele osób, w szczególności starszych, które cierpią na choroby układu krążenia oraz małych dzieci, bardzo źle znosi upały przekraczające trzydzieści stopni. Wszyscy czujemy się przemęczeni, ospali i pragniemy nieco ochłody.

Z tego powodu coraz więcej osób w Polsce decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim domu. Zastanówmy się zatem, czy klimatyzacja w domu nie jest przesadą i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Po pierwsze, należy zdecydować, jaki rodzaj ochładzania nas interesuje. Na rynku istnieje kilka rodzajów urządzeń. Ich działanie poza podstawową funkcją chłodzenia może obejmować oczyszczanie powietrza, jego osuszanie lub nawilżanie, a w przypadku spadku temperatury nawet grzanie. Rozróżniamy klimatory, inaczej zwane klimatyzerami, których koszt wynosi około kilkuset złotych oraz znacznie droższe klimatyzatory, które dzielimy na przenośne oraz montowane na stałe.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Wydajność (moc) chłodnicza to najważniejszy parametr, na który trzeba zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego urządzenia. Parametr ten powinien wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Wynika z tego, że na przykład do pokoju o powierzchni 20 m2 odpowiedni jest klimatyzator o mocy 2 kW.

Klimatory przenośne – wady i zalety.

Klimatory przenośne można zakupić w zwykłych sklepach z produktami AGD za niewielkie pieniądze, jednakże ich podstawową wadą jest to, że nie można w nich ustawić pożądanej temperatury. Wyposażone są w wiatrak, który wprawia w ruch powietrze, a to przynosi nam chwilową ulgę. Klimatory zawierają również pojemnik, który raz na jakiś czas należy napełnić wodą, która odparowując, odbiera ciepło od przepływającego przez urządzenia powietrza. Lepszy efekt chłodzenia można osiągnąć, jeśli wkład zamiast wody napełnimy przygotowanym wcześniej w zamrażarce lodem. Zaletą takich urządzeń jest oczywiście ich cena oraz brak konieczności przeglądów i wymiany filtrów tak często, jak w przypadku klimatyzatorów. Klimatory ochładzają jedynie pomieszczenie, w którym się znajdują, trzeba więc liczyć się z koniecznością ciągłego przestawiania ich do kolejnych pomieszczeń.

Rodzaje klimatyzatorów stacjonarnych.

Klimatyzatory są znacznie droższe i kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Możemy zdecydować się na urządzenie przenośne oraz takie, które montowane jest na stałe w ścianie, czyli stacjonarne, jednoczęściowe (monoblokowe) lub składające się z dwóch części (typu split). Klimatyzatory składające się z kilku jednostek połączonych w jeden układ to tzw. klimatyzacja multisplit. Klimatyzator monoblokowy ma skraplacz i parownik w jednej wspólnej obudowie. Powietrze, które odbiera ciepło od skraplacza usuwane jest przez rurę, którą trzeba umieścić w otworze ściennym lub wystawić na zewnątrz przez uchylone okno. To mało komfortowe rozwiązanie. Klimatyzator typu split ma umieszczony skraplacz i parownik w dwóch niezależnych obudowach, które są połączone ze sobą jedynie przewodami transportującymi freon. Dzięki zastosowaniu przewodów freonowych otwór ścienny lub stopień uchylenia okna może być znacznie mniejszy. Klimatyzatory przenośne są na ogół mniej wydajne niż stacjonarne, a ich praca jest głośniejsza. W przypadku klimatyzatorów stacjonarnych musimy liczyć się z kosztami montażu przez odpowiednich fachowców. W obu urządzeniach możemy ustawić stałą temperaturę, do której schładzane będzie pomieszczenie. Oba chłodzą oczywiście jedynie tę przestrzeń, w której obecnie się znajdują. Nawiewu chłodzącego wmontowanego w ścianę naturalnie nie możemy przestawić. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zamontowanie urządzeń we wszystkich pomieszczeniach, które chcielibyśmy chłodzić. Pamiętajmy jednakże o tym, aby w odpowiedni sposób wybrać lokalizację dla klimatyzatora – nie ma możliwości jego dowolnego demontażu i zmiany pozycji.
Najczęściej spotyka się monoblokowe klimatyzatory przenośne i stacjonarne klimatyzatory split.

Najskuteczniejsze w działaniu są urządzenia stacjonarne typu split.

Klimatyzacja w domu to dość drogie przedsięwzięcie, ponieważ trzeba brać pod uwagę koszty serwisowania sprzętu, odgrzybiania i oczyszczania filtrów przed każdym sezonem. Warto jest jednakże pomyśleć o jej zainstalowaniu, ponieważ bardzo mocno wpływa ona na nasz komfort życia i spędzania czasu w domu. Jeżeli będziemy z niej korzystać w odpowiedni sposób, z pewnością nasze rachunki za energię elektryczną wzrosną nieznacznie.

12 komentarzy

  • Katarzyna

    Trochę czasu upłynęło od artykułu i rynek się zmienił. Klimatyzacja staje się coraz bardziej popularna i stosunkowo niedroga. Już nie kojarzy się tylko z chłodzeniem ale coraz częściej jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń. Dogrzewanie się klimatyzacją wiosną czy wczesną jesienią w w domu prywatnym czy też w bloku jest komfortowe i niedrogie. Sami zaczęliśmy przygodę z klimatyzacją od dogrzania biura a teraz już ją montujemy. Zapraszamy Fides Reklamy Klimatyzacje fides24.eu

  • Wood

    KLimatyzacja to swego rodzaju luksus na który nie wszyscy decydują się. W domkach wolnostojących mieć poczucie komfortu termicznego nawet w bardzo upalne letnie dni – bezcenne.

  • Dominik

    Mam od kilku dni klimatyzację w mieszkaniu na poddaszu i w końcu da się normalnie żyć. Firma przyszła, zrobiła pomiary i założyła instalację. Szybko i sprawnie.
    Teraz tylko muszę nauczyć się, żeby z nią nie przesadzać 🙂

  • Darek

    do normalnego pomieszczenia najlepiej skorzystać z kalkulatora doboru klimatyzacji np na (adres strony ukryty przez administratora) , a do poddasza to polecam skontaktować się telefonicznie ze specjalistą 🙂

  • admin

    admin

    O sprzęt najlepiej jest podpytać firmę, którą zajmuje się sprzedażą i montażem klimatyzatorów. Jako specjaliści z tej dziedziny powinni udzielić najbardziej fachowej odpowiedzi

  • AirNaturel

    Tak jak kolega powyżej, co zrobić jeśli moje poddasze nie jest dobrze wyizolowane i nagrzewa się podczas lata: jaki dobrać wtedy sprzęt?

  • Ula

    Klimatyzacja to świetne rozwiązanie, ale jeśli jest poprawnie użytkowana. U mnie ludzie z firmy instalującej system Klimatplus od razu powiedzieli, jak czyścić klimatyzację, kiedy wymieniać filtry itd. Nie mamy żadnych problemów z instalacją.

  • hurtownia klimatyzacji

    Wbrew panującej opinii klimatyzacja to coraz bardziej dostępna dla osób marzących o komforcie w domu. Na rynku można znaleźć urządzenia klimatyzacyjne mniej znanych marek (np. Rotenso), które są tańsze, a ich zaawansowanie technologicznie przewyższa bardziej popularne marki.

  • Mariola

    Klimatyzację i wentylację może zainstalować każdy, jeśli tylko ma pieniądze, ale nie każdy pamięta, że system należy regularnie czyścić – to jest chyba podstawowy błąd. Potem ludzie się dziwią, że zaczynają chorować i zrzucają winę na klimatyzację.

  • Dekostyr

    Największym błędem jest uzależnienie się od jednego rodzaju ogrzewania w domu. Mam znajomych co cały czas grzali za pomocą klimatyzacji. Gdy doszło do awarii prądu pojawił się problem bo w kotłowni ani drwa ani węgla 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »