Inspiracje & Wnętrza

Jakie kolory ścian wybrać do domu?

Urządzenie domu to nie lada wyzwanie. Uwzględnić trzeba mnóstwo elementów, które dodatkowo muszą ze sobą współgrać. Ogromnym problemem jest dla wielu osób wybór koloru ścian. To one w dużej mierze wpływają na późniejszy klimat pomieszczenia, kształtują przestrzeń i sprawiają, że w danym miejscu po prostu chce się przebywać.

Co brać pod uwagę?
Wybierając kolor ścian do pomieszczenia, pod uwagę należy brać:
• rodzaj pomieszczenia;
• nasze indywidualne preferencje;
• wielkość pomieszczenia;
• efekt, który chcemy uzyskać.
Warto pamiętać, że jasne barwy zawsze optycznie powiększają przestrzeń, zaś ciemne wywołują efekt wręcz odwrotny.

Ściany w kuchni
Tutaj możemy nieco poszaleć. Osoby poukładane, które lubią harmonię we wnętrzu i stawiają na klasyczne rozwiązania, powinny zdecydować się na brązy i beże. Są to bezpieczne barwy, które z każdym rodzajem dodatków prezentują się naprawdę ładnie. Jeżeli jednak kolor ścian w kuchni wybierają osoby szalone, ceniące sobie eksperymenty, nie bojące się oryginalnych efektów, warto postawić na barwy nieco odważniejsze. Ciekawe efekty można uzyskać, zestawiając w kuchni kolor miętowy z głęboką fuksją. Ładnie prezentuje się także delikatny błękit – ten kolor dobrze wygląda nawet w zestawieniach monochromatycznych.

aloes_3_w03

Ściany w salonie
Tu rozwiązania są dwa: albo stawiamy na delikatne i zrównoważone kolory, albo wybieramy te mocne i naprawdę intensywne. Większość Polaków wybiera zdecydowanie to pierwsze. W naszych salonach królują beże i delikatne żółcie. Ci jednak, którzy chcą urządzić nowoczesny salon silnie przykuwający wzrok, powinni postawić na przykład na połączenie czerni i czerwieni. Da to spektakularny efekt, obok którego nie da się przejść obojętnie.

amelia_mc_r16

Łazienka
Tu najlepiej prezentują się kolory lekkie, delikatne, zwiewne, dające wrażenie czystości. Idealna jest biel, ale tak sterylne ściany nie każdemu odpowiadają. Chcąc nieco pokolorować łazienkę, warto postawić na ściany błękitne. Łącząc je z białymi dodatkami uzyskamy piękny, bardzo modny marynarski wystrój, który w łazience sprawdza się doskonale. Do tego wystarczy już tylko dodać ozdoby w postaci muszli, obrazków przedstawiających morze czy marynarskich sznurów, aby łazienka była naprawdę klimatycznym miejscem.

neptun_4_r15

Sypialnia
Tu lepiej nie szaleć zbytnio z kolorami. W sypialni powinniśmy odpoczywać i się wyciszać. W związku z tym idealnie sprawdzają się tutaj barwy natury: beże, brązy, odcienie kości słoniowej. Pięknie komponują się z grubymi narzutami, które często wykorzystujemy w naszych sypialniach. Osoby, które cenią nieco bardziej barwne rozwiązania, mogą sięgnąć po delikatne pastele. Lawendowy, wrzosowy, cytrynowy kolor – one także sprawdzą się w sypialni.

albit_w04

Pokój dziecięcy
To miejsce, w którym bez obaw można puścić wodze fantazji. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby kolor dobrać do płci dziecka. Chłopiec z pewnością nie ucieszy się ze ścian w kolorze różowym. Warto również wziąć pod uwagę to, że dzieci rosną i w pewnym momencie niebieskie ściany mogą przestać się im podobać.

atut_mc_w08

Wybór koloru ścian nie jest łatwy. Kiedy jednak zastanowimy się nad nim i podejmiemy rozsądną decyzję, uda się nam wyczarować piękne pomieszczenie, z którego nie będziemy chcieli wychodzić.

3 komentarze

  • Marek

    U mnie w pokoju jest tapeta i jedna ściana pomalowana na jasny zielony kolor i nie bardzo pasuje. Chyba zedrę tapetę i całośc pomaluję. Pomysły przedstawione w wpisie są efektowne i być może zaczerpnę pomysł. SUper, że są takie blogi z których wynosi się pomysły, które wcielane są w życie.

  • Gośka

    Miałam wiele pomysłów na ściany w nowym mieszkaniu a skończyło się na tym, że… wszystkie są białe 😉 Myślę, że to dobra decyzja, do białego wszystko pasuje, wiec nie było większego problemu z wyborem mebli i dodatków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »