Inspiracje & Wnętrza

Przegląd najpopularniejszych stylów w aranżacji wnętrz

Większość osób urządza swoje domy bez zachowania określonego stylu. Są jednak i tacy, którym zależy na pewnej spójności. I to właśnie oni wybierają jeden określony styl. Zgodnie z nim dobierają kolory, dodatki i poszczególne elementy. Przedstawiamy najbardziej znane style urządzania wnętrz.

Styl art deco

Styl art deco wyróżnia ponadczasowa elegancja. To propozycja dla tych, którzy cenią luksus i nie muszą oszczędzać. Styl ten pojawił się we Francji po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej. Ludzie odbudowywali swoje szczęśliwe życie, a lata dwudzieste stały się jednymi z najbarwniejszych. Styl art deco to przede wszystkim bogate dekoracje oraz najdroższe, a zarazem najlepsze jakościowo materiały. We wnętrzach pojawia się gładkie szkło, chromowana stal, egzotyczne drewno, brąz, srebra, marmur oraz skóry.

bursztyn_3_w03

Meble muszą być piękne, a jednocześnie funkcjonalne. Posiadają obłe kształty, wyglądają solidnie, a nawet ciężko. W stylu art deco dominują geometryczne kształty: trójkąty, romby, schodkowe piramidy, motywy gwiazdy. Na podłodze powinien znajdować się parkiet, koniecznie lakierowany na wysoki połysk. Podstawą paletą kolorów tego stylu są biele, szarości, beże oraz czerń. Do eleganckiego salonu można dodać głębokie zielenie i kolor czerwony.

allegro_2_w04
Styl kolonialny

To z całą pewnością jeden z ciekawszych stylów w aranżacji wnętrz. Łączy w sobie klasyczne elementy brytyjskiej elegancji oraz ciekawe ludowe ozdoby rodem z Afryki czy Azji. W większości domów pojawia się wraz z pamiątkami przywożonymi z egzotycznych podróży, do których z czasem zaczyna dostosowywać się wygląd całego pomieszczenia.

neptun_5_w09

Masywne meble, egzotyczne materiały wykończeniowe, szlachetne i drogie tkaniny oraz ciemna paleta barw. Typowe są tutaj tkaniny w motywy zwierzęce. Cętki, plamy i pasy są więc obowiązkowe. Z uwagi jednak na to, że bardzo silnie dominują wnętrze, nie wolno przesadzać z ich ilością. Jeśli dywan w tygrysie cętki, to już nie poduszki w panterkę.

Schustermoebel

Typowe dla stylu kolonialnego są kolory nawiązuje do natury. Stawia się więc tu na brązy, beże, żółcie, czerwienie i pomarańcze. Nie można zapominać również o etnicznych dodatkach. Afrykańskie figurki ludzi czy zwierząt są elementem obowiązkowym.

oppulent lounge room

Styl romantyczny

To jeden z cieplejszych i bardziej przytulnych stylów w aranżacji wnętrz. Lekkość i subtelność stylu romantycznego osiąga się przede wszystkim dzięki jasnym meblom, pastelowym kolorom, motywom kwiatowym oraz stylowym bibelotom. Styl romantyczny to firany oraz zasłony uszyte ze zwiewnych tkanin, kanapy przykryty pięknymi narzutami oraz liczne ozdobne poduszeczki. W stylu romantycznym królują odcienie kolorów pastelowych: kość słoniowa, purpurowy róż, błękity i seledyny, które wnoszą wrażenie lekkości i nieprzesadzonej słodyczy.

gozdzik_w02

Pozłacane lub srebrzyste ramy, lustra czy lampy dodadzą wnętrzu blask, a efektowny i jednocześnie delikatny żyrandol nieco klasy. Romantyczne meble są lekkie i jasne, acz niekoniecznie białe czy bielone. Na podłodze koniecznie musi znaleźć się dywan. Stosowane tkaniny muszą charakteryzować się delikatnymi wzorami, które są niezwykle subtelne. Należy unikać nadmiaru i chaosu we wzorach tkanin i tapet.

gozdzik_2_w01

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny powstał z myślą o tych, którym znudziły się wnętrza przeładowane bibelotami, kolorami i tkaninami. Nowoczesne wnętrza lubią przede wszystkim proste i geometryczne kształty, nie lubią natomiast bibelotów, antyków, puszystych poduszek, a dekoracje mają raczej oszczędny charakter. W stylu nowoczesnym przeważa minimalizm. W stylu nowoczesnym stawia się przede wszystkim na przestrzeń.

neptun_4_r07

Na pierwszy plan wychodzą gładkie powierzchnie ścian i podłóg. Meble łączą w sobie szkło, metal, tworzywa sztuczne, ale także skórę i drewno. Na ścianach chętnie wykorzystuje się betonowe płyty. W aranżacji nowoczesnego wnętrza barwą dominującą staje się biel, którą bez obaw można zestawiać z różnymi odcieniami szarości lub strukturą drewna.

cyprys_w02

Meble schodzą na drugi plan. Istotną rolę odgrywa oświetlenie, które nabiera wymiaru dekoracyjnego. Oświetlenie jest traktowane jako sposób kreowania przestrzeni, nadawania jej wymiaru dekoracyjnego.

cyprys_w05

Styl prowansalski

Styl prowansalski jest odmianą stylu rustykalnego – sielskiego, choć eleganckiego i nieco staromodnego. Prowansja to zapach lawendy, drewniane wykończenia z roślinnymi motywami, a także jasne barwy. Jeśli decydujemy się na styl prowansalski ściany powinniśmy pomalować na kolor biały, beżowy, szary lub pastelowy błękit czy też fiolet. Obowiązkowo powinien pojawić się kolor lawendowy, niebieski bądź ciemna zieleń. Meble w stylu prowansalskim są lekkie, jasne i delikatnie zdobione. Powinny być białe lub w kolorze jasnego, spłowiałego drewna wykonane z naturalnych materiałów.

jasmin_3_dr-s_w03

Podłogę należy wyłożyć terakotą w odcieniu ciepłego brązu. Można zastosować także naturalny kamień zarówno na podłodze, jak i na ścianie. O charakterze wnętrza w stylu prowansalskim decydują odpowiednio dobrane dodatki. W dekoracjach często używana jest ludowa ornamentyka, ceramiczne ozdoby, haftowane zasłony i lniane narzuty na kanapach.

jasmin_3_dr-s_w02

Styl skandynawski

Cieszy się nad Wisłą coraz większą popularnością. Nie bez powodów. Polacy już dawno pokochali minimalistyczne wykończenia oraz funkcjonalne rozwiązania w przestrzeni mieszkalnej. Cechy skandynawskiej aranżacji? Meble i dodatki są zazwyczaj wykonane z naturalnych surowców drewna. W grę wchodzą także ekologiczne surowce – bawełna, len, wełna. Przestrzeń jest wypełniona miękkimi połączeniami bieli z niebieskim oraz kontrastowymi zestawieniami szarości i czerni.

decyma_6_w01

Styl skandynawski charakteryzuje się także minimalistycznymi cechami wzornictwa, a także funkcjonalnym wykończeniem przestrzeni. Wymienione style aranżacji wnętrz to oczywiście tylko niewielki wycinek tego, na co można się zdecydować urządzając swoje mieszkanie. Warto pamiętać, że każdy styl ma swoje cechy charakterystyczne i najlepiej wygląda, jeśli nie jest zmieszany z innym.

decyma_6_w02

Styl loftowy

Styl loftowy cechuje surowe, proste i minimalistyczne wnętrze, które wbrew pozorom może być przyjemne i przytulne w odbiorze. Stylistyka loftu głęboko zakorzeniona jest w architekturze fabrycznych budynków i przemysłowych hal, a w połączeniu z nowoczesnym designem, tworzy swój unikatowy klimat. Urządzając wnętrze w stylu loftowym należy postawić na otwarte przestrzenie, pełne światła i jasnych kolorów.

onyks_w06

Przede wszystkim sufity powinny być nieco wyższe niż standardowe. Charakterystycznymi elementami dla wnętrz w stylu loftowym jest surowa cegła, beton na ścianie, sztuczne oświetlenie, elementy szkła i metalu oraz przemysłowe dodatki i meble wykonane z europalet. Wnętrza w tym stylu z całą pewnością przypadną do gustu każdemu, kto lubi nietuzinkowe aranżacje z nutą ekstrawagancji.

onyks_w04

Styl minimalistyczny

Minimalizm w polskich domach pojawia się coraz częściej. Niezagracona meblami przestrzeń, gładkie powierzchnie, niewiele dekoracji i ozdób, a do tego surowa tonacja kolorów (maksymalnie 4-5 w jednym pomieszczeniu).

Sofa in modern 3d rendered interior

Na aranżację wnętrza w tym stylu składają się przede wszystkim łagodne barwy, kanciaste formy i dobrze oświetlone powierzchnie. To styl, który stawia na przestronność, spokój i harmonię.

freya_w02

Najważniejszą zasadą jest, aby dobrze dobrać wszystkie elementy wystroju, czyli meble, oświetlenie, dodatki, a nawet drzwi i okna. Na klimat wnętrza składają tworzą przede wszystkim meble, w których zazwyczaj nie ma powierzchni odkrytych, tak, by stworzyć przestrzeń wolną od bibelotów i zbędnych dekoracji.

neptun_7_w07 — kopia

Styl klasyczny

Ciągle lubiany w domach przyjazny i bezpieczny styl klasyczny. To, co cechuje styl klasyczny to elegancja, wygoda i dobry smak. Klasyka wcale nie musi być nudna. Wnętrze w stylu klasycznym nie powinno wywoływać wrażenia, że mieszka się w muzeum.

dudek_2_w06

Przy urządzaniu przestrzeni należy kierować się umiarem i symetrią. Każdy element powinien być kolorystycznie dopasowany do całości. W grę wchodzą m.in. beże, biel, szarość.

szafran_6_w03

W przypadku tkanin gama barw poszerza się o kolor niebieski, turkusowy, zielony. W dodatkach może pojawić się złoto i srebro, ale raczej w małych dawkach, aby uniknąć efektu jarmarczności.

dudek_2_w03

Wybiera się naturalne, solidne i dobre jakościowo materiały, takie jak szlachetne gatunki drewna, kamień, perskie dywany, skóra.

szafran_6_w05

16 komentarzy

  • sylwia

    Robi wrażenie, zwłaszcza Neptun 5. Niesamowity projekt. Decyma też, kominek skradł mi serce. Niemniej, najbardziej i tak lubię romantyzm 😀 Koronki, kwiatuszki, lekkość. Mąż mi w prezencie kupił pasteloworóżową sofę (Royal od Puszmana, mega do aranżacji ,,z uczuciem”, zabrałabym na bezludną wyspę) i się teraz śmieje, że ma dom jak z komedii romantycznej. ,,Nigdy w życiu” lubię, ,,Dom nad rozlewiskiem” przeczytany, więc może cos w tym jest, zwłaszcza że mieszkamy na wsi 🙂

  • Domator

    Trendy trendami, jak ktoś nie ma kasy, żeby co 5 lat robić generalny remont, to nie warto za nimi podążać. Ja jestem zwolennikiem użytecznego minimalizmu (o ile takie coś istnieje), nie lubię zagracenia, ale też potrzebuję szafek, półek, schowków jak np. tutaj (adres strony zablokowany przez administratora) – półka na książki jako wolnostojąca ścianka do której można np. telewizor doczepić na plecy

  • Alina

    Kiedyś projektowanie ładnych wnętrz było takie trudne. Ja nie wiedziałam jak co się łączy. teraz wchodzisz do sklepu internetowego wpisujesz w wyszukiwarkę styl i ci podpowiada co jest w tym stylu. Do tego podpowiada co inni oglądali i dobierali do tych produktów. Mega ułatwienie. ja tak w sklepie edinos.pl umeblowałam sypialnię i wszystko pasuje 🙂

  • completehome.pl

    Bardzo eleganckie i klimatyczne wnętrza. Pokazują, że naprawdę warto skorzystać z usług projektantów, albo samemu zrobić dobry research przed wykończeniem mieszkania czy domu.

  • Ja

    Najbardziej podoba mi się styl art deco i glamour (którego tu niestety nie ma). Nie lubię nowoczesnych wnętrz. Dosyć fajny jest też styl kolonialny, ale jednak pozostaje przy moim glamour 🙂

  • Darek

    Świetne style i projekty. Żeby móc się zainspirować tworząc wnętrza trzeba wejść tak naprawdę w style architektoniczne oraz architekturę zabytków – dawnych czasów. Trzeba badać, oglądać, uczyć się i rozróżniać style architektoniczne.

  • Grzegorz z Fashion-home.pl

    Mnóstwo niesamowitych projektów. Drugi projekt podoba mi się bo są duże drzwi z wyjściem na taras. To zawsze kojarzy mi się z zamkiem. Trzecie zdęcie (styl kolonialny) – znowu duże okna. Bardzo mi się podobają takie rozwiązania. Połączenie ze światem zewnętrzym. W stylu nowoczesnym pierwsze zdjęcie – mega stolik. Takiego jeszcze nie widziałem a lampa na trzecim zdęciu w tej samej kategori – kosmos! Moimi fawortyami są style: nowoczesny, loftowy, minimalistyczny. jeszcze bym gdzieś tam wleił starodawną kuchnię. Gotowanie na drewnie to co innego niż na płycie indukcyjnej.

  • Weronika

    Styl romantyczny ? Nawet nie wiedziałam, że taki jest, a chyba właśnie w takim mam swój dom. Uwielbiam przesuwne drzwi ażurowe, swoje zrobiłam z paneli od (adres strony www ukryty przez administratora), polecam.

  • aniapalka

    Ja uwielbiam styl loftowy. Sama mam taki styl w mieszkaniu i jest świetny. Kilka inspiracji (link ukryty przez administratora)

  • MR

    Hmm, tak się zastanawiam czy kwiaty tylko do stylu kolonialnego pasują? Nigdzie prawie ich nie widać, nie licząc tych do „zdjęcia” na stolikach.

  • Oliwia

    Lubię takie stonowane kolory. Od razu widać elegancję i dobry gust, to nawet nie chodzi o moje subiektywne odczucia, po prostu takie wrażenie sprawia 🙂 Podobne aranżacje widziałam na project-art.pl, czyli nie tylko ja tak sądzę 🙂

  • Meblowiec

    Bardzo ciekawe aranżacje, które mogą pomóc przy projektowaniu swojego wymarzonego mieszkania. Najbardziej podoba mi się styl minimalistyczny. Czekam na więcej wpisów i powodzenia w dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »