Realizacje,  Story

Ambrozja 3 – nowoczesny dom z leśnym ogrodem

Projekt domu powinien być dopasowany nie tylko do potrzeb i stylu domowników, ale również do działki i jej otoczenia. Nowoczesny budynek może równie dobrze wyglądać na miejskiej działce, jak na podmiejskich terenach w otoczeniu lasu. Dobierając odpowiednią kolorystykę i wykończenie elewacji wraz z dobrze zagospodarowaną działką z leśnym ogrodem, otrzymamy naturalne przejście między lasem a domem, łącząc te dwie przestrzenie w harmonijną całość. Taki efekt osiągnęli Jakub i Joanna, którzy wybudowali dom z leśnym ogrodem wg projektu Ambrozja 3.

ambrozja_3_r02

Ambrozja 3 to projekt domu parterowego z dwustanowiskowym garażem o powierzchni użytkowej 158 m2 i rozbudowanym układzie funkcjonalnym. Prosta bryła, o nowocześnie wykończonych elewacjach, urozmaiconych drewnianą okładziną i płytkami elewacyjnymi, naturalnie wpisuje się w otaczający krajobraz.

ambrozja_3_r01

Charakter domu dopełniają duże przeszklenia oraz elegancka dachówka w kolorze antracytowym. Wzdłuż wysuniętego na elewacji frontowej garażu zaprojektowano podcień, tworząc zadaszoną strefę wejściową.

ambrozja_3_r09

Wnętrze posiada wyraźnie wyodrębnioną strefą dzienną i nocną. Część dzienną stanowi przestronny salon połączony z jadalnią oraz centralnie wkomponowanym kominkiem.

ambrozja_3_r11

Salon mieści wygodny zestaw wypoczynkowy, zaś w części jadalnej można rozłożyć duży stół rodzinny. Całość dopełniają liczne przeszklenia, które optycznie powiększają wnętrze.

ambrozja_3_r10

ambrozja_3_r16

Atutem projektu jest duży taras zlokalizowany od strony ogrodu oraz drugi zadaszony taras zaprojektowany od frontu budynku i z wejściem od strony jadalni, dzięki czemu umożliwia spożywanie posiłków na świeżym powietrzu.

ambrozja_3_r03

Kuchnia, do której przylega spiżarnia posiada dwa wejścia: jedno bezpośrednio przy wyjściu z przedsionka, drugie od strony salonu.

ambrozja_3_r19

ambrozja_3_r20

ambrozja_3_r22

Strefa nocna jest wyraźnie wyodrębniona i zapewnia mieszkańcom prywatność. Mieszczą się tutaj cztery komfortowe sypialnie, ogólnie dostępna łazienka oraz pralnia z toaletą.

ambrozja_3_r26

ambrozja_3_r29

ambrozja_3_r30

Przy sypialni gospodarzy znajduje się garderoba, łazienka i prywatne wyjście na taras. Zaplecze gospodarcze w domu tworzy dwustanowiskowy garaż i kotłownia z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz.

Rynek gotowych projektów domów jest bardzo duży, dlatego też inwestorzy poszukujący wymarzonego projektu domu stają przed trudnym zadaniem. Zapytaliśmy się Inwestorów jakie były ich oczekiwania względem przyszłego domu, które spełnił projekt Ambrozja 3.

Pan Jakub odpowiada: „Od samego początku szukaliśmy domu parterowego, tak aby cały układ funkcjonalny domu znajdował się na jednym poziomie. Jest to duża zaleta teraz, gdy dzieci są jeszcze małe oraz w przyszłości gdy schody stały by się dla nas problemem. Jako ze cześć robot budowlanych i instalacyjnych wykonywaliśmy systemem gospodarczym dom parterowy, okazał się bardzo przyjazny również pod tym względem. Wybór padł na Ambrozje 3, gdyż spodobał się nam rozkład pomieszczeń z prawie 40 metrowym salonem oraz z bezpośrednim wyjściem na taras. Dobrym rozwiązaniem jest również kuchnia z przejściem oraz przylegająca do niej podręczna spiżarnia.”

ambrozja_3_r12

Budowa domu rozpoczęła się w październiku 2014 roku i trwała 18 miesięcy. Budowa przebiegała system gospodarczym, podczas której większość prac budowlanych pan Jakub wykonywał we własnym zakresie. Budynek został zrealizowany zgodnie z projektem, czyli z pustaków ceramicznych. Inwestorzy zdecydowali się jednak zwiększyć kąt nachylenia dachu z 25º na 30º, dzięki czemu zyskali większą swobodę w poruszaniu się po strychu, nie wpływając znacząco na wygląd budynku. Jedną z istotniejszych zmian konstrukcyjnych była zmiana stropu z tradycyjnego na strop Teriva z pustaków 9 komorowych z 5 cm warstwą nadbetonu. Pozwoliła to na zaoszczędzenie 30% kosztów pierwotnie założonych na wykonanie stropu. Kolejną zmianą, na którą zdecydowali się Jakub z Joanną to zmniejszenie kotłowni, co pozwoliło im zwiększyć o 4m2 przylegającą do niej sypialnię oraz o 1m2 pralnię.

ambrozja_3_r33a

Projekt został zaprojektowany jako budynek energooszczędny i w takiej technologii został również wykonany. Dodatkowo pan Jakub zastosował najlepsze materiały o wysokim standardzie energooszczędnym, między innymi stosując 15 cm warstwę styropianu grafitowego na ścianach i od gruntu oraz 40 cm wełny mineralnej na stropie. W całym budynku zostały również zamontowane okna trzyszybowe w technice tzw. ciepłego montażu. Ciepły montaż okien, nazywany także montażem warstwowym, to metoda pozwalająca znacznie udoskonalić parametry izolacyjne miejsca styku okna z murem poprzez dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji cieplnej. Pan Jakub potwierdza, iż zastosowanie energooszczędnych rozwiązań przekłada się obecnie na niewysokie koszty ogrzewania.

ambrozja_3_r05

Pan Jakub zastosował dwa źródła ogrzewania w domu, które opisuje w następujący sposób:  „Naszą Ambrozję ogrzewamy kotłem gazowym kondensacyjnym jednofunkcyjnym Termet EcoCondens 20 Gold Plus z zasobnikiem. W całym domu posiadamy również inteligentne ogrzewanie podłogowe firmy PURMO wraz z listwami automatyki i czujnikami w każdym pomieszczeniu, co pozwala dobierać temperaturę według indywidualnych potrzeb. Drugim źródłem ogrzewania jest kominek wraz z systemem dystrybucji gorącego powietrza napędzany turbiną.”

Wystój wnętrz w domu jest oparty na aktualnych trendach w architekturze wnętrz. Nowoczesne wykończenie z zastosowaniem naturalnej kolorystyki zostało skomponowane z oryginalnymi dodatkami w postaci mebli z palet.

ambrozja_3_r14

Kolorami dominującymi we wnętrzu są biel i szarość, które sprawiają, iż płytki podłogowe oraz meble na wysoki połysk są jeszcze bardziej wyraziste. Wnętrze salonu zostało stonowane dzięki szarej kanapie z naturalnego tworzywa z kolorowymi poduszkami oraz meblom stworzonym z palet, które pan Jakub wykonał samodzielnie. Takie meble z palet stały się ostatnim krzykiem mody w sztuce aranżacji wnętrz. Poza salonem, Jakub z Joanną zastosowali palety również w sypialni, z których stworzyli podest oraz zagłówek łóżka.

ambrozja_3_r25

Joanna i Jakub mieszkają w Ambrozji od czerwca 2016 roku i nie zamieniliby jej na inny projekt. Podsumowując wybór projektu pan Jakub  podsumował go w kilku słowach: „Dom jest wygodny, energooszczędny i funkcjonalny. Są to najważniejsze cechy, którymi kieruje się każdy inwestor poszukując projektu domu.” Nam nie pozostaje już zatem nic do dodania.

 Szczegóły projektu na stronie www.domywstylu.pl/ambrozja_3

5 komentarzy

  • Karolina

    Czy jesteście Państwo zadowoleni z wyboru tego projektu domu? Jest funkcjonalny? Czy dużo wyszły Państwa koszty budowy? Proszę o informację na e-mail. Rozważamy z mężem zakup tego projektu, a na Państwa zdjęciach prezentuje się rewelacyjnie.

  • Paweł Łaszowski

    Wszystko jest przepiękne, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Tak jak wspomniano tutaj wcześniej – dom marzenie. Przejrzyście, schludnie i przede wszystkim przytulnie!

  • Furnimeb

    Bardzo ładne wnętrze, pięknie urządzony dom – widać, że właściciele mieli wyjątkowy pomysł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »