Nasze samopoczucie i produktywność zależą od wielu czynników, w tym przede wszystkim od otaczającej nas przestrzeni. Co za tym idzie, metraż oraz wystrój danego pomieszczenia mają niebagatelny wpływ na efektywność naszej pracy oraz aktualny nastrój. Warto powierzyć architektom wykonanie projektu domu z uwzględnieniem naszych potrzeb i preferencji. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom ścian, umeblowaniu czy funkcjonalnemu oświetleniu można stworzyć przestrzeń, w której będziemy przebywać z nieskrywaną przyjemnością.
Wnętrze projektu domu Ariel 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel 4
Kolory ścian – na co zwrócić uwagę?
Profesjonalny projekt domu może obejmować także jego aranżację. Najlepiej zaufać architektom, którzy zadbają o optymalną kolorystykę ścian, dostosowaną do charakteru poszczególnych pomieszczeń oraz ich metrażu. Pod względem produktywności należy zrezygnować z jaskrawych odcieni, które mogłyby rozpraszać uwagę – róż czy pomarańcz na pewno nie byłyby dobrym wyborem. W sypialniach strzałem w dziesiątkę są odcienie niezastąpione w wyczarowaniu intymnego nastroju, czyli beże, brązy i szarości.
Wnętrze projektu domu Dedal. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Dedal
Jeśli jednak pokój jest dosyć mały, lepiej postawić na jasną tonację błękitu. Jaskrawe kolory ścian nie są zalecane nie tylko w miejscu pracy, ale także w salonie, który z założenia powinien kojarzyć się z wypoczynkiem – tutaj zamiast fioletu czy czerwieni najlepiej postawić na spokojne barwy. Odcienie szarości, beżu czy delikatna cytrynka zbawiennie wpłyną na naszą koncentrację – stonowane, naturalne tonacje nie będą rozpraszać naszej uwagi. Taka kolorystyka świetnie sprawdzi się w pokojach dziennych, gabinetach czy biurach.
Wnętrze projektu domu Feniks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Feniks
Oczywiście ważne jest także dostosowanie koloru ścian do metrażu – jeśli pomieszczenie jest dość duże, warto za pomocą ciemniejszych tonacji optycznie je zmniejszyć i zadbać o przytulną atmosferę.
Wnętrze projektu domu Decyma 9. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Decyma 9
Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?
Nie tylko dominująca kolorystyka wpływa na domowników, ale także oświetlenie. Najlepiej zamówić projekt domu z gotową instalacją oświetleniową, która byłaby dostosowana do metrażu poszczególnych pomieszczeń – oraz charakteru naturalnego oświetlenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że od barwy sztucznego światła jest zależny nasz aktualny nastrój. Zbyt intensywne światło może nas pobudzać, natomiast wyciszone może wywołać poczucie znużenia.
Wnętrze projektu domu Amarylis 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amarylis 2
Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie okien – oraz dostosowanie ich wielkości do charakteru i metrażu poszczególnych wnętrz. W salonach sprawdzą się przestronne okna, ale naturalne światło będzie potrzebne również w gabinecie, aby zwiększyć efektywność pracy. Profesjonalnie opracowany projekt domu uwzględnia także tego typu kwestie. Oświetlenie wpływa na samopoczucie, ale oddziałuje również na wizualny odbiór mieszkania – gra światłem pozwala zadbać o optymalne proporcje poszczególnych pomieszczeń.
Wnętrze projektu domu Kiwi. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Kiwi
Kolorystyka ścian oraz oświetlenie bezpośrednio wpływają na metraż wnętrza. Warto z ich pomocą zadbać o optyczne powiększenie lub pomniejszenie wybranych pokojów, aby zapanował w nich harmonijny wystrój, który zbawiennie wpłynie na nasze samopoczucie.
1 komentarz
Naomi
jak dla mnie to kolor ścian musi być możliwie jak najjaśniejszy bo tylko wtedy mogę się w 100% odprężyć i zrelaksować.