Gdy ciepłe, słoneczne miesiące mamy już za sobą, wiele osób rozpoczyna przygotowania do zimy. Nie wolno ograniczać ich jednak wyłącznie do wnętrza domu – również ogrody wymagają odrobiny pomocy, by wraz z nastaniem wiosny znowu mogły wyglądać urodziwie. Ta sama zasada tyczy się mebli ogrodowych oraz altan – odpowiednio przygotowane do zimy, odwdzięczą się wiosną.
Uroki drewnianej altany
Ogrodowe altany najczęściej wykonywane są z drewna, gdyż nadaje im ono wyjątkowego uroku. Jest to bez wątpienia jeden z najlepiej pasujących do ogrodu surowców, który wygląda doskonale zarówno w promieniach letniego słońca, jak i przyprószony zimowym śniegiem. Aby altana wyglądała pięknie nie tylko w pierwszym, lecz także w każdym kolejnym sezonie, warto poświęcić odrobinę czasu, by właściwie przygotować ją do zimy. Największe zagrożenie dla drewnianych altan stanowi wilgoć. Jeśli dostanie się ona w głąb drewna, a następnie zamarznie i zwiększy swoją objętość, doprowadzi do jego pękania i rozwarstwiania się. Dlatego tak istotna jest impregnacja altany. Środki dedykowane temu zabiegowi podzielić można na kilka kategorii.
Projekt altanki Altanka 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt Altanki 3
Impregnaty powłokotwórcze, czyli najskuteczniejsza ochrona przed chłodem i wilgocią
Impregnaty różnią się ze względu na swoją trwałość i konieczność powtarzania zabiegu. Istnieją produkty powłokotwórcze, których zaletą jest niezwykle silna ochrona i naprawdę długotrwały efekt. Pokryte nimi powierzchnie stają się odporne nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz również na uszkodzenia mechaniczne. Tak wzmocnione drewno nie musi się także obawiać grzybów pleśniowych czy sinizn, które – ze względu na wilgotne zimy i jesienie – nie należą niestety do rzadkości. Jednym z kluczowych składników takich impregnatów jest wosk (gwarantujący między innymi wodoodporność drewna), jednak nadają one powierzchniom matowe wykończenie, które zwykle sprawia, iż drewniany obszar traci swój naturalny urok.
Projekt altanki Altanka 1. Szczegóły projektu na stronie: Projekt Altanki 1
Oleje dla zwolenników naturalnego wyglądu
Dla miłośników oryginalnej faktury drewna dobrym rozwiązaniem będzie pokrycie altany olejem do mebli ogrodowych. Tego typu środki również wzmacniają powierzchnię, uodporniając ją na wilgoć, pleśń czy grzyby, sam zabieg trzeba jednak powtarzać zdecydowanie częściej – najlepiej każdej wiosny. Co ciekawe dedykowane drewnianym meblom ogrodowym farby nie stanowią dla nich najlepszej powłoki ochronnej. Dzieję się tak, gdyż pozwalają one drewnu oddychać – dopuszczają zatem chociażby do wnika weń wilgoci.
Fabryczna impregnacja ciśnieniowa
Istnieje również szansa, że drewno, z którego wykonano altanę, zostało uprzednio fabrycznie zaimpregnowane ciśnieniowo. W takim wypadku samodzielna impregnacja nie będzie konieczna od razu po zakupie, lecz dopiero po kilku latach – posłuży ona zarówno zabezpieczeniu drewna, jak i jego odświeżeniu.
Projekt altanki Altanka 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt Altanki 2
Właściwe przygotowanie kluczem do sukcesu
Przed przystąpieniem do impregnacji powierzchnia altany powinna zostać odpowiednio zeszlifowana, musi być również sucha, czysta i odtłuszczona – dzięki odpowiedniemu przygotowaniu impregnat będzie mógł właściwie spełnić swoją rolę.
Drewno to nie wszystko
Do rzadkości należą altany wykonane wyłącznie z drewna – tworzą je również metalowe zdobienia, kute wykończenia czy ceglane siedziska. Te elementy także warto przygotować na nadchodzącą zimę. Oprócz dedykowanych środków chemicznych czy impregnatów, ciekawym rozwiązaniem jest… owinięcie altany plastikową płachtą lub folią. Dzięki temu opady deszczu ani śniegu nie dostaną się do jej środka, zaś z nadejściem wiosny łatwiej będzie przywrócić jej efektowny wygląd.
Na zdjęciu głównym wykorzystano projekt altanki Altanka 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt Altanki 4
1 komentarz
Wood
Altana i czego chcieć więcej. Z wpisu dowiedziałem się jak dbać i zabezpieczyć elementy drewniane teraz jestem mądrzejszy.