Kluczem do obniżenia codziennych kosztów eksploatacji jest unikanie niepotrzebnych strat ciepła. Możemy o to zadbać już na etapie projektowania domu, kiedy wybieramy materiały budowlane oraz technologie. To właśnie wtedy warto zaplanować wykonanie izolacji m.in. dachu. Pomimo wciąż pojawiających się na rynku nowości, w dalszym ciągu liderem jest wełna mineralna.
Szczelne wypełnienie na lata
Wełna sprawdza się, jako izolacja termiczna i akustyczna dachów skośnych w domach nowych, jak i tych, które poddawane są termomodernizacji. Posiada bardzo dobre i trwałe parametry cieplnie, które nie zmieniają się w czasie. Jest sprężysta, dzięki czemu szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń. Wybierając produkt z wełny mineralnej, warto kierować się współczynnikiem lambda. Im niższa będzie jego wartości, tym lepiej. Będzie wtedy można ułożyć cieńszą warstwę. Co najważniejsze jednak, wełna mineralna to materiał sprawdzony, skuteczny i optymalny pod względem kosztów. Pod warunkiem, że zostanie prawidłowo zamontowana.
Najważniejsze zasady
Inwestorzy docieplający poddasze powinni pamiętać, że prawidłowa izolacja dachu ma niebagatelne znaczenie. Dobrze wykonana może prowadzić aż do 30-procentowej oszczędności energii przeznaczonej na ogrzewanie, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich rozwiązań. Do ocieplenia poddasza wybierzmy sprawdzony produkt z wełny mineralnej o dobrych parametrach cieplnych (niskiej lambdzie) i optymalnej grubości. Aby zminimalizować wpływ mostków termicznych, jakie powstają wzdłuż krokwi, warto pamiętać o dwuwarstwowym układzie izolacji, w którym pierwsza warstwa występuję pomiędzy krokwiami, a druga warstwa pod krokwiami. Tak, aby łączna grubość izolacji wynosiła około 30cm.
Idealnie zamontowany system izolacji musi „otulać” dom jak kołdra – beż żadnych przerw. Dlatego sprawdźmy, czy możemy ocieplić każdy element dachu, aby później nie tracić ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę. Od strony pomieszczenia ogrzewanego pamiętajmy o paroizolacji, której zadaniem jest ograniczenie napływu wilgoci z pomieszczeń użytkowych do wnętrza przegrody. W dachu skośnym równie ważna jest odpowiednia wentylacja połaci dachowej zapobiegająca pojawieniu się zawilgoceń i pleśni.
Artykuł powstał w oparciu o materiały i produkty marki ISOVER.