Głównym zadaniem listew podłogowych jest maskowanie przestrzeni pomiędzy ścianą a podłogą, tzw. szczelin dylatacyjnych. Ponadto chroni krawędzie przed zniszczeniem i zabrudzeniami, do których może dojść podczas użytkowania. Aby listwy w harmonijny sposób mogły łączyć powierzchnie w naszym domu, muszą być dobrane w odpowiedni sposób.
Wizualizacja wnętrza projektu domu Dudek 5
Na co zwrócić uwagę wybierając listwy podłogowe?
Niekiedy wybrany przez nas projekt domu przewiduje poszczególne elementy wystroju wnętrz, jednak najczęściej decyzja o ich wyborze należy do nas. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Na co zwrócić uwagę wybierając listwy do urządzanego przez nas wnętrza? Przede wszystkim liczy się trwałość produktu oraz łatwy montaż.
Jednolitość kompozycji
Listwa podłogowa powinna być dobrana do stylu wnętrza oraz ściany i podłogi. Musi ona tworzyć z sąsiadującymi powierzchniami jedną, nierozerwalną całość, co oznacza, iż nie może wyróżniać się materiałem ani fakturą. Jednolitość dotyczy również wymiarów listew, które powinny być takie same w każdym z pomieszczeń. Mniejsze listwy można łatwiej ukryć, co ważne jest w niewielkich i dobrze doświetlonych pomieszczeniach, w których widać każdy detal. W przypadku wnętrz z egzotyczną podłogą bądź mocnymi, drewnianymi akcentami dobrym rozwiązaniem są listwy podłogowe o większych wymiarach.
Wizualizacja wnętrza projektu domu Jemioła 3
Odpowiedni montaż listew podłogowych
Listwy podłogowe przeważnie montuje się w taki sposób, aby mogły być łatwo ściągnięte przy ewentualnych remontach. Najlepszym rozwiązaniem są nieinwazyjne klamry lub klej, gdyż nie niszczą one powierzchni ściany. Najgorszym – gwoździe lub wkręty, które pozostawiają dziury i przy złym użytkowaniu mogą zniszczyć same listwy. Podczas montażu powinniśmy uważać na powierzchnię ściany i podłogi oraz pozostawienie odpowiednich przerw pomiędzy poszczególnymi segmentami na ewentualne poprawki bądź materiał uszczelniający. Szczególną uwagę należy zwrócić w obszarze narożników i miejsca łączenia się z innymi powierzchniami, np. okolicach drzwi balkonowych.
Wizualizacja wnętrza projektu domu Oliwkowy
Listwy podłogowe drewniane
Listwy drewniane są najpopularniejsze głównie przez swoją wytrzymałość i łatwość w formowaniu, nawet sami jesteśmy w stanie zakupić i dociąć odpowiedniej długości drewno. Listwa drewniana to idealny wybór zwłaszcza w przypadku parkietu. Powinniśmy jednak w takim przypadku dopasować odpowiedni kolor oraz fakturę do naszej podłogi. Przy samodzielnym tworzeniu drewnianej listwy ważny jest sposób jej docięcia – odpowiedni kąt pozwoli uniknąć złej jakości połączenia.
Wizualizacja wnętrza projektu domu Malutki dr-S
Listwy podłogowe z płyty MDF
Alternatywą do klasycznego drewna jest płyta MDF potocznie nazywana płytą pilśniową. Materiał ten składa się z włókien drewnianych o zróżnicowanej gęstości, dzięki czemu jest znacznie wytrzymalszy i tańszy od standardowego drewna. Ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście mycia podłóg, gdyż płyty pilśniowe są wyjątkowo odporne na wilgoć. Ponadto, MDF pokryty może być lakierem bądź fornirem, dzięki czemu mamy większe pole manewru w kwestii aranżacyjnej oraz designerskiej.
Wizualizacja wnętrza projektu domu Malinowy
Listwy podłogowe z PVC
Listwy z polichlorku winylu mogą być kształtowane według dowolnego kształtu i koloru, przez co są porównywalne z naturalnymi odpowiednikami. Istnieją nawet modele imitujące inne materiały, w tym drewno oraz metal. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż świetnie spisują się jako prowadnica kabli, dzięki której możemy ukryć nieestetyczne przewody.