Projekt domu Lopra 2
Nowości projektowe

Lopra – projekty domów na zgłoszenie

Projekty z serii Lopra są odpowiedzią na potrzeby inwestorów, którzy chcą wybudować niewielki dom bez konieczności występowania o pozwolenie na budowę. Możliwość budowy domu za zgłoszenie wynika z założeń programu rządowego Polski Ład. Jest to program społeczno – gospodarczy, który został wprowadzony przez rząd na okres pocovidowy. Uproszczona procedura budowlana umożliwia budowę domu zaraz po jej zgłoszeniu właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Nowy Ład ma na celu promocję ekonomicznych domów, możliwie jak najtańszych w budowie.

Inwestorzy którzy zdecydują się na realizację swojej inwestycji na drodze zgłoszenia muszą jednak spełnić pewne kryteria. Budowa domu bez pozwolenia na budowę jest możliwa, jeśli realizujemy budowę wolnostojącego domu jednorodzinnego o maksymalnie dwóch kondygnacjach. Powierzchnia zabudowy takiego domu nie może być większa niż 70 m2. Realizowana inwestycja ma zaspokajać wyłącznie własne potrzeby mieszkaniowe inwestora. Jeśli wszystkie wymienione wyżej kryteria zostaną spełnione, dom będzie można wybudować na tzw. zgłoszenie. Budowa domu na zgłoszenie nie wymaga kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy.

 

Projekt domu Lopra

Lopra jest projektem z użytkowym poddaszem o powierzchni 79 m2. Powstała z myślą o inwestorach poszukujących prostych i niedrogich rozwiązań. Projekt posiada bryłę zaprojektowaną na rzucie kwadratu, którą przykrywa dwuspadowy dach. Na elewacji pojawił się biały tynk oraz szalówka w kolorze naturalnego drewna. Minimalistyczny styl domu podkreślony został również blachą na rąbek stojący, która pojawiła się na dachu.

Projekt domu Lopra

Układ funkcjonalny domu jest bardzo prosty i dobrze przemyślany. Parter to część dzienna. Otwarta przestrzeń kryje w sobie salon, niewielką jadalnię oraz kuchnię. Układ funkcjonalny parteru dopełnia niewielkie WC oraz wiatrołap z miejscem na pojemną szafę.

Projekt domu Lopra

 

Lopra 2, w stylu nowoczesnej stodoły

Druga wersja projektu z serii Lopra została zaproponowana w nieco innym stylu. Zaproponowano tu dach bezokapowy dzięki czemu bryła w pisuje się w styl projektów nowoczesna stodoła. Wykończenie elewacji jest bardzo podobne do wersji poprzedniej. Króluje tu biały tynk i szalówka, która pojawia się przy wykończeniu ściany szczytowej.

Projekt domu Lopra 2

Układ funkcjonalny jest identyczny jak w pierwszej wersji projektu. Jedyna różnica do dodatkowe drzwi na taras, które pojawiły się w kuchni. Taras zaprojektowano w kształcie litery L. Okala on budynek z dwóch stron umożliwiając wejście do domu przez wejście główne lub kuchnię.

Projekt domu Lopra 2

 

Lopra 3, czyli dwa pełne piętra

Ostatnia wersja projektu Lopra 3, wyróżnia się najbardziej z całej kolekcji. Zaprojektowano ją jako dom piętrowy. Dwa pełne piętra z całą pewnością ułatwiają aranżację wnętrza, nie pojawiają się tu bowiem skosy. Na elewacji pojawiło się zdecydowanie więcej szalówki w porównaniu z poprzednimi wersjami.

Projekt domu Lopra 3

Przeprojektowano również część dzienną budynku. Zmienił się układ funkcjonalny kuchni. W kuchni pojawił się długi blat roboczy oraz półwysep z miejscem do spożywania posiłków. Mieszkańcy do dyspozycji maja aż trzy wyjścia na taras. Taras co prawda nadal ma kształt litery L został jednak przeniesiony na przeciwległą ścianę budynku.

Projekt domu Lopra 3

Szczegóły projektów z serii Lopra na stronie Domy w stylu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »