Porfiry to nowa kolekcja projektów z użytkowym poddaszem należąca do kategorii małych domów. Projekty posiadają bowiem powierzchnię użytkową nie przekraczającą 85 m2. Domy charakteryzują się prostą bryłą zwieńczoną dwuspadowym dachem oraz licznymi, wysokimi przeszkleniami.
Zarówno w przypadku projektu PORFIR i PORFIR 2 zaproponowano minimalistyczne wykończenie elewacji. Pojawił się tu biały tynk, który zestawiono z drewnianą szalówką w kolorze naturalnego drewna oraz blachą na rąbek stojący w szarym odcieniu. Blacha pojawiła się również na dachu, co dodatkowo podkreśla nowoczesny charakter domu. W obu projektach pojawiła się szara stolarka okienna i drzwiowa.
Część dzienna otwarta na ogród
Program funkcjonalny obu projektów został przemyślany w każdym szczególe, co w przypadku tak niewielkich domów jest bardzo istotną kwestią. Na parterze zaprojektowano otwartą część dzienną. Pojawił się tu wygodny salon połączony z jadalnią oraz aneks kuchenny w kształcie litery L. Niewątpliwą zaletą strefy dziennej są wysokie przeszklenia. Zapewniają one odpowiednią ilość dziennego światła oraz otwierają dom na ogród. Dzięki zastosowaniu przesuwnego systemu otwierania idealnie łączą salon z tarasem.
Układ funkcjonalny parteru dopełnia łazienka, w której wygospodarowano miejsce na prysznic, wiatrołap z miejscem na pojemną szafę oraz pomieszczenie techniczne. Pomieszczenie techniczne zostało wykorzystane nie tylko do ulokowania pieca gazowego, ale również jako pralnia.
Trzy wygodne sypialnie
Tradycyjnie prywatna strefa mieszkańców znalazła się na poddaszu. Komfort użytkowania z całą pewnością odnajdzie tu 4 – osobowa rodzina. Zaprojektowano tu trzy funkcjonalne sypialnie. Największa sypialnia oczywiście została zaproponowana dla rodziców. Aby podnieść komfort jej użytkowania, autor projektu wygospodarował tu miejsce na niewielką garderobę.
Dwa mniejsze pokoje są przeznaczone dla dzieci. Przewidziano w nich miejsce na wygodne łóżka, biurka oraz pojemne szafy. Dzieci mogą wspólnie korzystać z balkonu, który jest jednocześnie zadaszeniem dolnego tarasu. Uzupełnieniem programu funkcjonalnego poddasza jest rodzinna łazienka, w której przewidziano wannę.
Projekt domu na zgłoszenie – projekt domu bez pozwolenia
Oba projekty domów Porfir posiadają powierzchnię zabudowy nie przekraczającą 70 m2. Umożliwia to ich budowę na zgłoszenie. Budowa domu na zgłoszenie to jedno z założeń programu Nowy Polski Ład. Program zaczął obwiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Budowa domu na zgłoszenie dodatkowo nie wymaga kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę domu bez pozwolenia muszą dopełnić jednak kilka formalności. Wraz z projektem muszą złożyć m.in. oświadczenie, że inwestycja jest realizowana celem zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Co ważne, wszystkie domy realizowane na zgłoszenie muszą być budynkami wolnostojącymi i posiadać nie więcej niż dwie kondygnacje. Obszar oddziaływania realizowanej inwestycji nie może również wykraczać poza granice działki, na której jest realizowany. Oczywiście, jak w przypadku budowy domu drogą pozwolenia, projekt musi spełniać warunki Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego bądź wydane przez urząd Warunki Zabudowy.
Szczegóły projektu PORFIR – https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-porfir.php
Szczegóły projektu PORFIR 2 – https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-porfir_2.php