Któż z nas nie marzy o posiadaniu domu z pięknym tarasem. Jest to wręcz doskonałe miejsce na odpoczynek po ciężkim, męczącym dnu przez ciepłą część roku. Lubimy spędzać czas na tarasie nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią, kiedy otaczające nas widoki nabierają pięknych kolorów. Posiadanie werandy przy domu umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu również w deszczowe dni. Weranda chroni także przed nadmiernym słońcem i z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Poznaj pozostałe zalety werandy oraz jej nowatorskie zastosowania w ogrodzie.
Weranda — co to takiego?
Weranda to, krótko mówiąc, dosyć prosta dobudówka składająca się z najczęściej z trzystronnych ścian (choć występują też werandy całe zabudowane) oraz obowiązkowo z zadaszenia. Styka się ona bezpośrednio z elewacją budynku. Jest to przestrzeń głównie wypoczynkowa, choć posiada też szereg innych zastosowań. Werandy buduje się głównie z drewna, szkła lub cegły. Popularne łączenie tych materiałów ze sobą zależy w głównej mierze od funkcji, jaką weranda ma pełnić oraz od efektu estetycznego, jaki chcemy uzyskać.
Generalnie wyróżniamy trzy główne rodzaje werandy — otwartą, półotwartą oraz werandę zamkniętą. Ta ostatnia daje nam możliwość korzystania z tej dodatkowej, wyjątkowej przestrzeni przez cały rok, niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.
Zalety posiadania werandy przy domu
Weranda posiada wiele zalet. Zaliczymy do nich przede wszystkim możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w bliższym kontakcie z przyrodą znajdującą się w ogrodzie. Nie musimy też zwracać uwagę na warunki pogodowe (tak, jak w przypadku tarasu), gdyż dzięki zadaszeniu werandy możemy spędzać na niej czas nawet podczas silnego, intensywnego deszczu, czy wiatru (ściany werandy skutecznie przed nim chronią).
Nie można zapomnieć też o ozdobnym charakterze werandy, która urozmaica elewację budynku i sprawia, że jest ona mniej oczywista, ciekawsza i bardziej niekonwencjonalna. To dobre rozwiązanie zwłaszcza przy starych, niezbyt atrakcyjnych domach. Weranda bowiem nada im niepowtarzalnego wydźwięku i sprawi, że z nieatrakcyjnego obiektu zamienią się one w urocze, rustykalne domy, pełne historii i nieodkrytych tajemnic. Nie można zapomnieć też o technicznej zalecie takiej dobudówki, a mianowicie o powiększeniu przestrzeni użytkowej domu. Jest to niewątpliwie mocna strona, zachęcająca w głównej mierze do zdecydowania się na dobudowanie werandy.
Ciekawe zastosowania werandy
Poza oczywistym miejscem do spędzania tam czasu wolnego samemu bądź z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu, weranda sprawdzi się również jako wielofunkcyjne pomieszczenie (jeśli mówimy o werandzie zamkniętej), które może stanowić funkcję salonu, ale i jadalni. Może być ona niejako przedłużeniem domu i powiększeniem go o dodatkowy metraż. Dodatkowo jest to też idealne miejsce na stworzenie bezpiecznego i w pełni pod nadzorem placu zabaw dla najmłodszych. Zadaszenie tylko korzystnie wpłynie na zabawę i sprawi, że nie będzie ona musiała się kończyć wraz z pogorszonymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo takie zadaszenie werandy skutecznie uchroni dzieci przed pełnym słońcem.
Szukasz projektu domu z werandą? Sprawdź na naszej stronie www.domywstylu.pl