W nowych domach coraz częściej stosuje się rekuperację, która świetnie sprawdza się w nieruchomościach o różnym metrażu. Zazwyczaj głównym argumentem przemawiającym za jej zastosowaniem są niższe koszty ogrzewania, ale to rozwiązanie ma również wiele innych zalet. Sprawdź, dlaczego i kiedy warto zdecydować się na rekuperację!
Rekuperacja – co to jest i jak działa?
Zastanawiasz się, co to jest rekuperacja? To nic innego jak wentylacja mechaniczna danego budynku z gwarancją odzysku ciepła. System ten opiera się na działaniu rekuperatora, który odpowiada za odpowiedni przepływ powietrza w danej nieruchomości. Oznacza to zatem, że dzięki systemowi rekuperacji można zapobiec utracie energii termicznej.
Jeśli już wiesz, co to jest rekuperacja, z pewnością chciałbyś dowiedzieć się, jak dokładnie działa. System ten pobiera świeże, czyste powietrze z zewnątrz, które poprzez specjalny kanał trafia do centrali wentylacyjnej, a następnie – do poszczególnych pomieszczeń. Z kolei ,,brudne’’ powietrze z wnętrza domu jest wyciągane do rekuperatora i usuwane na zewnątrz. Jednocześnie odzyskuje się z niego część ciepła. Rekuperacja w domu pozwala zatem na ogrzanie powietrza nawiewanego do środka, ale bez wykorzystania dodatkowej energii cieplnej.
Rekuperacja a klimatyzacja
Czy wiesz, jakie są główne różnice między rekuperacją a klimatyzacją? Oba systemy mają za zadanie dostarczenie powietrza. Działają jednak w oparciu o różne mechanizmy, dlatego nie sposób nie dostrzec między nimi kluczowych różnic. Przede wszystkim należy podkreślić, że rekuperacja pozwala na całkowitą wymianę powietrza – tymczasem systemy klimatyzacyjne jedynie zmieniają jego temperaturę i wilgotność. Dzięki obu instalacjom można zadbać o komfort mieszkania. Należy jednak podkreślić, że rekuperacja nawiewa powietrze o dużym stężeniu tlenu. Tymczasem klimatyzacja jedynie zmienia temperaturę powietrza, które cały czas znajduje się wewnątrz budynku. Co prawda nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w filtry, ale mimo to nie usuwają wszystkich zanieczyszczeń. Rekuperacja z odzyskiem ciepła jest pod tym względem znacznie skuteczniejsza, ponieważ całkowicie pozbywa się ,,brudnego’’ powietrza, wprowadzając do domu powietrze z zewnątrz.
Czym się różni rekuperacja od wentylacji
Wiele osób zastanawia się, co w przypadku ich nieruchomości będzie lepszym wyborem: wentylacja czy rekuperacja? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, należy dowiedzieć się, jak działają oba systemy. Warto przy tym podkreślić, że rekuperacja jest tak naprawdę rodzajem wentylacji mechanicznej, ale z odzyskiem ciepła. W przypadku tej instalacji mamy do czynienia z systemem opierającym się na dwóch strumieniach powietrza – z zewnątrz i z wewnątrz. Tymczasem wentylacja grawitacyjna działa w oparciu o jeden strumień powietrza, co stanowi podstawową różnicę. Nie jest ona w stanie gromadzić ciepła, dlatego nie ma mowy o jego odzysku. Inną opcją jest wentylacja mechaniczna wywiewna, jednakże również ten system nie ma takiej wydajności, jak instalacja rekuperacji. Warto bowiem podkreślić, że nowe budownictwo charakteryzuje się wysoką szczelnością. Co za tym idzie, świeże powietrze dostaje się do wnętrza tylko przez otwarte okna – w tym przypadku nie mamy do czynienia z ciągłą cyrkulacją, co zmniejsza wydajność wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej wywiewnej.
Wady i zalety rekuperacji
Rekuperacja ma wiele zalet, dzięki którym coraz więcej osób decyduje się na jej zastosowanie. Przede wszystkim pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, ponieważ ten system odzyskuje ciepło z powietrza pobieranego z wnętrza budynku. Nic dziwnego, że jest jedną z kluczowych instalacji w domach energooszczędnych. Oszczędność to jednak niejedyny argument przemawiający za skorzystaniem z rekuperacji. System jest także polecany ze względu na wysoką jakość powietrza wtłaczanego do wnętrza domu. Powietrze zostaje dokładnie przefiltrowane, co szczególnie powinni docenić alergicy. Co więcej, dzięki tej instalacji można zadbać nie tylko o odpowiednią temperaturę powietrza, ale także o inne jego parametry, w tym optymalną wilgotność. Możesz zdecydować się na przykład na rekuperację ścienną lub centralną, dbając o komfort i dobre samopoczucie wszystkich domowników. Warto też zaznaczyć, że prawidłowo zamontowany system nie generuje hałasu, więc również pod względem cichej pracy jest dobrym wyborem.
Opisywany system ma bardzo dużo atutów, ale warto też pamiętać o jego wadach. Niekiedy wadą będzie też problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na montaż rekuperatora. Przykładowo, rekuperacja na poddaszu lub strychu, które nie są ogrzewane, nie jest dobrym pomysłem – rekuperator powinien zostać zamontowany w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą. Kluczowym minusem są również wydatki związane z instalacją. Wysoka cena rekuperacji to dla wielu osób główna przeszkoda, ale warto pamiętać, że w dłuższej perspektywie to rozwiązanie wiążę się z dużą oszczędnością.
Ile kosztuje rekuperacja?
Jeśli już wiesz, na czym polega rekuperacja, z pewnością chciałbyś poznać też koszty tej instalacji. Warto podkreślić, że na cenę całego systemu składa się jego projekt, zakup rekuperatora i pozostałych elementów, montaż całej instalacji oraz jej uruchomienie i wyregulowanie. Koszt rekuperacji zawsze jest ustalany indywidualnie, ponieważ zależy między innymi od wielkości danej nieruchomości oraz układu pomieszczeń, w tym ewentualnych trudności w poprowadzeniu przewodów. W przypadku domów o średniej wielkości kwota montażu zazwyczaj mieści się w granicach 25.000-30.000 zł. Zdarza się jednak, że instalacja tego systemu wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac adaptacyjnych, co wiąże się z większym wydatkiem. Ile kosztuje rekuperacja w dużym domu? W przypadku nieruchomości o powierzchni około 200 m2 ceny montażu zwykle przekraczają 35.000 zł.
Rekuperacja w domu: czy warto?
W obliczu kosztownej instalacji wiele osób zastanawia się, czy warto zastosować w domu rekuperację. Należy jednak podkreślić, że ten system odzyskiwania ciepła ma wiele atutów związanych nie tylko ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania. Warto się na niego zdecydować chociażby ze względu na możliwość oddychania w domu czystym powietrzem. Najlepiej dowiedzieć się wcześniej, ile kosztuje rekuperacja w danym budynku i zastanowić się, kiedy się ona zwróci. Trzeba przy tym podkreślić, że dzięki temu systemowi można zmniejszyć koszty energii niezbędnej do ogrzania danego pomieszczenia o około 30%.
Kiedy podjąć decyzję o zainstalowaniu rekuperacji?
Kiedy warto podjąć decyzję o montażu rekuperacji, aby koszty instalacji ograniczyć do minimum? Nie ma wątpliwości, że najlepiej zaplanować instalację tego systemu już na etapie projektu domu. Jeśli rekuperacja zostanie wpisana w plan danej nieruchomości, będziesz mógł zrezygnować z kominów, które są niezbędne przy wentylacji grawitacyjnej. Warto też zaznaczyć, że nie musisz od razu kupować rekuperatora – najważniejsze jest, aby specjaliści mogli już na etapie budowy domu poprowadzić niezbędne kanały i wyznaczyć pomieszczenie, w którym zostanie zamontowany rekuperator.
Oczywiście jest możliwość zainstalowania rekuperacji w już istniejącym budynku. Trzeba jednak podkreślić, że w tym przypadku koszty montażu całego systemu są znacznie wyższe, szczególnie gdy konieczne będzie przeprowadzenie przebudowy domu. Co więcej, prace związane z instalacją rekuperacji w istniejącej już nieruchomości będą uciążliwe również dla domowników – zazwyczaj trwają minimum siedem dni.
Postaw na dom z rekuperacją. W ten sposób zapewnisz domownikom wysoki komfort mieszkania, a w dłuższej perspektywie będziesz mógł czerpać korzyści związane ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania. Pamiętaj, że wentylacja z rekuperacją to doskonałe rozwiązanie także ze względów ekologicznych. Dzięki niej zmniejsza się zużycie energii na ogrzewanie, co wiąże się ze znacznym ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.