Planując budowę domu, często staje się przed dylematem związanym z zaplanowaniem bardzo istotnej przestrzeni, jaką jest garaż. W najnowocześniejszych projektach domów jednorodzinnych, zazwyczaj jest on nieodłącznym elementem budowli, czasami jednak występuje także jako wolnostojąca zabudowa. Czy warto mieć garaż i w jakiej formie sprawdzi się najlepiej? Przekonajmy się razem.
Garaż – poznaj najważniejsze zalety
Każdy kto musiał wielokrotnie parkować swoje auto na zewnątrz potwierdzi, że posiadanie garażu to dobra inwestycja, która zwróci się w postaci zadbanego samochodu. Jest w tym dużo prawdy. Wystawianie samochodu na działanie warunków atmosferycznych powoduje, że pojazd zdecydowanie szybciej niszczeje i koroduje. Nie bez znaczenie pozostaje także wystawianie samochodu na działanie promieni słonecznych UV. Mocne słońce sprawia, że lakier samochodu szybciej płowieje, tapicerka staje się blada, reflektory żółkną, a plastiki i opony zdecydowanie szybciej się starzeją. Garaż to idealna przestrzeń, która chroni samochód przed uszkodzeniami.
Ponadto parkowanie ma wiele zalet. Samochodu nie nagrzewa się tak mocno latem, natomiast zimą nie trzeba go odmrażać i skrobać szyb. Niepodważalnym argumentem za posiadaniem garażu będzie fakt, że samochód zabezpieczony w taki sposób, jest w mniejszym stopniu narażony na kradzież czy umyślne uszkodzenie karoserii.
Idealne miejsce do przechowywania
Oprócz samochodu w garażu możemy przetrzymywać także cenne elementy wyposażenia takie jak opony, fotelik dziecięcy czy bagażnik rowerowy. Garaż to także idealna przestrzeń do przechowywania narzędzi, sprzętów takich jak na przykład kosiarka, czy też można tu zaparkować mniejsze pojazdy, jak rower czy skuter. Taka dodatkowa powierzchnia do przechowywania przydaje się w każdym domu.
Garaż połączony z domem czy garaż wolnostojący?
Garaż połączony z domem to rozwiązanie, które obecnie pojawia się w wielu projektach domów. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, a największą z nich jest fakt, że aby dostać się do samochodu nie musimy opuszczać domu, co jest szczególnie ważne w mroźne czy deszczowe dni. Z praktycznego punktu widzenia garaż umieszczony w bryle domu pozwala ograniczyć formalności związane ze zgłoszeniem dodatkowego, wolnostojącego budynku na działce.
Dodatkowo, koszt takiej realizacji jest mniejszy, niż budowa garażu jako osobnej bryły. A co przemawia za budową garażu wolnostojącego? Z pewnością jego postawienie wymaga zdecydowanie mniejszych przygotowań – budynku nie musimy ocieplać, tak jak w przypadku garażu umieszczonego w bryle.
Jak zatem widać wiele atutów przemawia za tym, aby mieć garaż. Wielkie możliwości wykorzystania tej przestrzeni sprawiają, że większość osób budujących dom, przewiduje również równoległą budowę garażu. Ta funkcjonalna przestrzeń z pewnością przyda się w każdym domu.