Inspiracje & Wnętrza,  Porady architektów,  Projekty & Wnętrza

Funkcjonalna kuchnia – jak ją zaprojektować?

Kuchnia to miejsce, w którym każdy spędza dużo czasu. Ważne, aby została zaprojektowana w ten sposób, aby umożliwić funkcjonalne korzystanie z niej każdego dnia. Jak urządzić kuchnię, by dobrze służyła Ci na co dzień? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Postaw na funkcjonalny blat, który ułatwi gotowanie

Każdy, kto na co dzień przyrządza posiłki w kuchni, potwierdzi, że najważniejszym elementem wyposażenia tego pomieszczenia są przestronne blaty robocze. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wyspa, czyli obszerna, wolnostojąca szafka, umieszczona na środku pomieszczenia, umożliwiający zgromadzenie składników i przygotowanie posiłku w jednym miejscu. Taka wyspa, przygotowana z odpowiedniego materiału np. granitu, jest szczególnie odporna na warunki zewnętrzne, takie jak uszkodzenia mechaniczne, wysoka temperatura czy wilgoć, co sprawia, że mimo ciągłego użytkowania pozostaje przez długi czas w niezmienionej formie. Prosta konstrukcja blatu, w której nie ma żadnych dodatkowych zakamarków, sprzyja utrzymaniu kuchni w czystości.

Wnętrze projektu domu Madera

Zainwestuj w funkcjonalny zlew

Zlew to oczywisty element wyposażenia kuchni. W związku z tym, że służy on nie tylko do mycia naczyń, ale także płukania owoców i warzyw czy odcedzania potraw, musi być funkcjonalny. Jaki wybór będzie najlepszy dla każdej kuchni?

Wnętrze projektu domu Malinowy

Wśród szerokiego asortymentu możemy znaleźć zlewy podwieszane, czyli takie, które montowane są bezpośrednio w blat roboczy i pozostają z nim w jednej linii. Dzięki temu wokół zlewu nie gromadzą się zabrudzenia, a całość łatwo utrzymać w czystości.

Wnętrze projektu domu Ambrozja 3

Decydując się na zlew podwieszany, warto wybrać wariant dwukomorowy z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak młynek do rozdrabniania resztek jedzenia, czy dozownik na płyn do naczyń, które gwarantuje ułatwienie pracy.

Zdjęcie z realizacji projektu Ariel

Niezbędne sprzęty miej w zasięgu ręki

Nie sposób wyobrazić sobie kuchni bez lodówki, zmywarki czy piekarnika. Rozmieszczenie tych sprzętów będzie równie istotne, jak sama ich obecność, dlatego na etapie wyboru projektu domu i planowania aranżacji kuchni warto zadbać o to, aby znalazły się one w odpowiednim miejscu.

Wnętrze projektu domu Ambrozja 3

 

Warto przy tym pamiętać o kilku istotnych zasadach, które opisuje koncepcja trójkąta roboczego. Trójkąt roboczy to potoczna nazwa na ergonomiczne przystosowanie wnętrza do codziennego użytkowania. Według tej zasady główne sprzęty AGD, czyli lodówka, płyta grzewcza i zlewozmywak powinny być umieszczone na wierzchołkach trójkąta w odpowiedniej odległości, pomiędzy 120 a 270 centymetrów od siebie.

Zdjęcie z realizacji projektu Neptun 4

Ułatwienie organizacji, czyli podział na strefy

Kolejna zasada aranżacji ergonomicznej kuchni, mówi o konieczności zastosowania odpowiednich stref, które ułatwiają codzienne aktywności w kuchni. Oto one:

  • strefa magazynowania, najczęściej znajdująca się przy wejściu do kuchni, tam znajdują się różnego rodzaju makarony, ryże, pasaty itp.;
  • strefa przechowywania, to miejsce, w którym gromadzimy przedmioty codziennego użytku;
  • strefa zmywania, miejsce ze zlewozmywakiem i opcjonalnie zmywarką;
  • strefa przygotowywania, będzie to obszar obejmująca blat roboczy;
  • strefa gotowania, czyli powierzchnia obok piekarnika, płyty grzewczej lub też kuchenki mikrofalowej.

Wnętrze projektu domu Weranda 2

Jak więc widać, stosując się do kilku zasad, można łatwo stworzyć funkcjonalną i praktyczną kuchnię. Ergonomiczne zaprojektowana przestrzeń, będzie świetnym towarzyszem podczas codziennego przygotowywania posiłków dla całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »