Beton jako surowiec aranżacyjny w ostatnich latach przeżywa istny renesans. Surowy i prosty materiał wspaniale komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami, zwłaszcza loftowymi, tworząc w nich niezapomniane konstrukcje. Przedstawiamy Państwu kilka pomysłów na aranżację wnętrz z jego użyciem.
Beton na ścianach
Surowy beton na ścianach kojarzy się przede wszystkim z dopiero co wybudowanymi wnętrzami i remontem, dlatego wiele osób wybiera podświadomie tynk bądź panele gipsowe. Należy jednak pamiętać, że beton – zwłaszcza architektoniczny – to materiał tworzony, aby celowo nadawać wnętrzom chłodu i surowości. Efekt ten jest pożądany zwłaszcza we wnętrzach loftowych oraz industrialnych. Kapitalnie koresponduje w nich z wszelkimi metalowymi i szklanymi detalami oraz prostymi meblami. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż wymaga on specjalnego sposobu pielęgnacji. Dotyczy to zwłaszcza płyt i paneli betonowych o strukturze porowatej, gdyż osiada na nich z łatwością kurz, który niestarty może psuć cały efekt wizualny.
Wizualizacja wnętrza projektu domu Amelia
Beton we wnętrzach a meble
Beton to materiał raczej niechętnie wybierany, jeśli chodzi o meblowanie pomieszczeń. Jest ciężki i źle komponuje się z barwnymi motywami. Może on jednak stanowić detal mebla bądź oryginalny element wykończeniowy. Świetnie wyglądają zwłaszcza betonowe blaty kuchenne oraz stolikowe. W ich przypadku materiał nie wygląda wizualnie na ociężały, gdyż rozciągnięty jest na dużej i płaskiej powierzchni. Przełamuje natomiast styl aranżacyjny, wprowadzając kontrolowane zamieszanie we wnętrzach nowoczesnych, a w stylizacjach industrialnych – podkreśla jeszcze bardziej aranżację pomieszczenia.
Betonowa podłoga
Beton na podłodze kojarzony jest przede wszystkim z wylewką oraz pracami wstępnymi przy tworzeniu pomieszczeń. Niemniej, podłoga wykonana z tego materiału może być wspaniałym i trwałym rozwiązaniem na lata, które wcale nie musi wskazywać, iż dopiero rozpoczynamy remont. Istnieją sposoby na uzyskanie wspaniałego efektu wizualnego za pomocą odpowiednich technik obróbki tego surowca. Beton wylany na posadzkę można polerować bądź zacierać, uzyskując zaskakujące efekty oraz podnosząc jego wytrzymałość. Odpowiednio wyszlifowany i wygładzony, przyjmuje wręcz cechy tafli, w której możemy się przejrzeć. Osoby nieprzekonane do tego typu rozwiązania mogą wybrać prefabrykaty płyt betonowych.
Wizualizacja wnętrza projektu domu Decyma 6
Betonowe konstrukcje w pomieszczeniach
Wszelkiego rodzaju konstrukcje tworzone w ramach aranżacji wnętrz, np. kominki, wnęki czy zabudowy, wspaniale komponują się z materiałem, jakim jest beton. Dotyczy to zwłaszcza płyt z betonu architektonicznego, które dodają uroku oraz smaku zarówno salonom, jadalniom, jak i łazienkom czy kuchniom.
Wnętrza realizacji projektu domu Ambrozja
Materiał ten jest na tyle elastyczny i wytrzymały, że pasuje niemal do większości nowoczesnych wnętrz. Ciekawie wygląda zwłaszcza we wszelkiego typu wnękach, np. na lustro w łazience, gdzie jego surowy charakter spotęgowany jest przez odbicie lustrzane. Również wspaniale beton wpisuje się w struktury stworzone w ramach oddzielania poszczególnych funkcji pomieszczeń – jako ścianki działowe.