Cieszą się niesamowitą popularnością od wielu lat, są klimatyczne, ekologiczne i mają ponadczasowy wygląd. O czym mowa? Oczywiście o domach wykonanych z drewna! Na jaki dom drewniany jednak finalnie się zdecydować — parterowy czy może z użytkowym poddaszem? Zapraszamy, przybliżamy temat obu tych opcji!
Zalety domów wykonanych z drewna
Domy jednorodzinne wykonane z drewna posiadają szereg licznych zalet. Zaliczymy do nich przede wszystkim fakt, że surowiec, z którego wykonane są cztery ściany nadaje niepowtarzalnego klimatu we wnętrzu domu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności. Dzięki czemu stwarza mikroklimat, a we wnętrzu zawsze panuje przyjemna, niepowtarzalna w innych technologiach atmosfera.
Na szczególną uwagę zasługuje również czas budowy domu drewnianego. Jest on znacznie krótszy niż w przypadku domu budowanego w technologii murowanej. Wszystko za sprawą faktu, że domy wykonane z drewna stawia się w technologii suchej (poza fundamentami), dzięki czemu cały proces budowy przebiega naprawdę sprawnie, ponieważ nie trzeba czekać, aż zaprawy tudzież spoiwa wyschną i będzie można kontynuować pracę.
Pozytywną kwestią jest też fakt, że domy drewniane są przyjazne dla środowiska, a dzięki swojemu wyglądowi znacznie lepiej wtapiają się w otaczającą przyrodę, zwłaszcza jeśli dom zlokalizowany jest z dala od zgiełku miasta i staje się wówczas doskonałym miejscem do odpoczynku i relaksu.
Dom parterowy czy z poddaszem, na który się zdecydować?
Drewniane domy parterowe mają wiele mocnych stron. Przede wszystkim bardzo szybko powstają na budowie. Drewniany dom jednokondygnacyjny buduje się naprawdę ekspresowo — może powstać nawet na przestrzeni paru tygodni. Ponadto dzięki lekkości całej bryły parterowego budynku nie wymaga on masywnych, ciężkich fundamentów, co również przekłada się na niższe koszty, jakie ponosimy. Warto zatem postawić na dom parterowy.
Drewniany dom z użytkowym poddaszem będzie idealnym wyborem dla każdego, ale przede wszystkim świetnie się sprawdzi w przypadku dużych rodzin, które chcą zapewnić każdemu domownikowi swój własny, prywatny „kąt” w domu. Poddasze daje szereg możliwości na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni w postaci, chociażby stworzenia nowych sypialni dla dzieci oraz przestrzeni wspólnej, z której będzie mogła korzystać cała rodzina i która będzie służyła do jej integracji.
Ponadto użytkowe poddasze to także świetna możliwość na stworzenie pomieszczeń gospodarczych i technicznych, na które zwykle nie ma miejsca na innych kondygnacjach w domu. Mowa tu m.in. o pralni czy suszarni. Należy również wspomnieć o fakcie, że użytkowe poddasze w domu drewnianym jest znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ mamy więcej powierzchni użytkowej wewnątrz niż w domu parterowym, nawet jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią takiej samej działki.
Więcej projektów w technologii drewnianej znajdziesz na stronie domywstylu.pl/projekty-domow-drewnianych