Porady architektów,  Projekty & Wnętrza

Dom z dużymi oknami — poradnik dla miłośników naturalnego światła

W nowoczesnej architekturze domy z licznymi przeszkleniami stały się niezwykle popularne. Łączą w sobie wszystko to, czego oczekujemy od modernistycznych, funkcjonalnych nieruchomości. Posiadają dużo przestrzeni, światła, a także naturalnie zacierają granicę pomiędzy intymnym wnętrzem, a naturą wokół. Projekty konstrukcyjne opierające się na licznych przeszkleniach skradają serca wszystkich tych, którzy szukają niebanalnych rozwiązań i mocnych akcentów architektonicznych.

Na przestrzeni lat w bryłach domów jednorodzinnych dominowały jednak małe okna. Powód? Oszczędność ciepła — im mniejszy otwór na okno, tym mniej ciepła uciekało na zewnątrz, tym samym temperatura w domu mogła utrzymywać się na dobrym poziomie. Obecnie, dzięki nowoczesnym i solidnym materiałom budowlanym, nie musimy iść na tak skrajne kompromisy. Duże przestrzenie, w których umieszczamy okna, nie wiążą się już z ryzykiem dużej utraty ciepła, a jedynie zapewniają dostęp do naturalnego światła i możliwość bliższego obcowania z naturą. Jakie zalety posiada dom z dużymi oknami i na co zwracać uwagę podczas wyboru projektu?

Projekt domu Jemioła 9

 

Najczęstsze obawy posiadania dużych przeszkleń

Największe obawy związane z licznymi przeszkleniami domu odczuwamy w temacie oszczędności ciepła. Utarła się myśl, że każda dodatkowa przestrzeń, taka jak drzwi czy okna, powoduje liczne straty energii, co przekłada się bezpośrednio na spore wydatki. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne rozwiązania pozwalają cieszyć się dużymi oknami, bez generowania strat.

Projekt domu Lisek dr-T

Konstrukcję domów z dużymi przeszkleniami skupiają się na zapewnieniu dobrej izolacji termicznej, dzięki zastosowaniu kilkuwarstwowych pakietów szybowych. Dodatkowo szkło może być pokryte specjalną powłoką odbijającą promieniowanie cieplne we wnętrzu budynku, które sprawia, że ciepło emitowane z urządzeń grzewczych pozostaje w domu.

Projekt domu Marcepan

Druga obawa to kwestia bezpieczeństwa. Czy liczne okna mogą zapewnić taki sam komfort i bezpieczeństwo mieszkańców? Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na dodatkowe rozwiązania, które pomogą nam zapewnić bezpieczeństwo. Do najpopularniejszych należą rolety zewnętrzne, które mogą pełnić kilka funkcji — chronić przed światłem, zapewniać prywatność, a także zwiększać bezpieczeństwo. Warto zadbać także o bezpieczeństwo całej posesji i zamontować dodatkowe systemy antywłamaniowe, o których więcej przeczytasz tutaj: Nowoczesne zabezpieczenia domu przed włamaniem

Projekt domu Katamaran

 

Kiedy warto zdecydować się na projekt z dużymi przeszkleniami?

Warto pamiętać o tym, że liczne przeszklenia domu sprawiają, że nasze wnętrza mogą być bardziej widoczne dla postronnych, dlatego projekty domów, w których występują duże okna świetnie sprawdzą się w przypadku budowli usytuowanych w malowniczych okolicach, z rozciągającym się panoramicznym widokiem, gdzie dominuje raczej rzadka zabudowa. Szeroka przestrzeń oddzielona jedynie szkłem będzie pozytywnie wpływać na samopoczucie domowników, którzy będą czuli się otoczeni naturą i zielenią, a widok z okna na przepiękny ogród czy okoliczne lasy dodatkowo może napawać optymizmem.

Projekt domu Malutki dr-S

Kolejnym atutem takiego rozwiązania będą przesuwne, szklane drzwi tarasowe, które będą umożliwiać swobodne wychodzenie na zewnątrz o każdej porze, a w okresie letnim będą dodatkowym przedłużeniem tarasu. Duży dostęp światła słonecznego będzie także korzystnie wpływał na bujny wzrost roślin domowych.

Projekt domu Temida

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »