Domy energooszczędne cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, którym zależy na odczuwalnym zmniejszeniu zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. Inwestycja w budowę takiego obiektu jest bardzo opłacalna, ponieważ gwarantuje efektywne ogrzewanie bez konieczności ponoszenia większych kosztów. Sprawdź, jakie dokładnie wymagania powinien spełnić taki budynek!
Definicja domu energooszczędnego
Na początku warto zastanowić się, czym tak naprawdę są projekty domów energooszczędnych i jakimi cechami powinny wyróżniać się tego typu budynki. Samo pojęcie oznacza obiekty, które charakteryzują się obniżonym zapotrzebowaniem na ciepło. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one zaoszczędzić energię – co jest szczególnie widoczne w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Domy energooszczędne cechują się doskonałą izolacją oraz zwartą bryłą, dzięki czemu doskonale utrzymują ciepło.
Zalety domów energooszczędnych
Nowoczesny dom energooszczędny wyróżnia się wieloma atutami, które warto poznać nieco bliżej. Przede wszystkim pozwala on znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne całego budynku. Tego typu obiekty nierzadko zużywają nawet pięciokrotnie razy mniej energii do ogrzewania w porównaniu ze standardowym budownictwem. Energooszczędny dom jest także dobrym wyborem ze względu na znikomy wpływ na środowisko – w przypadku takich nieruchomości emisja szkodliwych substancji do atmosfery zostaje ograniczona do minimum. Za niewątpliwą zaletę uznaje się także samą formę budynku, który zazwyczaj ma postać prostej bryły, co ułatwia utrzymanie funkcjonalnego rozkładu pomieszczeń.
Wymagania dla domów energooszczędnych
Co sprawia, że dany budynek możemy uznać za energooszczędny? Warto nieco bliżej przyjrzeć się kluczowym wymaganiom dla tego typu obiektów! Przede wszystkim ważna jest ilość energii, jaką potrzebuje dom do ogrzania całej nieruchomości. Ponadto, taki budynek powinien cechować się stosunkowo niskimi stratami cieplnymi. Jeśli zaś chodzi o samą konstrukcję budowy, jaką musi wyróżniać się dom energooszczędny, wymagania dotyczą przede wszystkim pozbycia się jak największej liczby tak zwanych mostków cieplnych. Pod tą nazwą kryją się przestrzenie o zwiększonym współczynniku przenikania ciepła.
Energooszczędność – ile kWh powinien zużywać dom?
Jeśli zależy Ci na budynku o obniżonym zapotrzebowaniu na energię, postaw na dom energooszczędny – ile kWh dokładnie zużywa taki budynek? Przyjmuje się, że w przypadku takich nieruchomości zapotrzebowanie nie może przekraczać 40 kWh w skali roku. W praktyce jednak wartości często są nieco niższe. Decydując się na dom energooszczędny, zapotrzebowanie na energię takiego budynku może sięgać nawet do 30 kWh w skali roku.
Dom energooszczędny a pasywny – różnice i podobieństwa
Wiele osób myli energooszczędne domy z pasywnymi, tymczasem pomimo licznych podobieństw, oba budynki różnią się między sobą w kluczowych kwestiach. Cechą wspólną obu nieruchomości jest ich konstrukcja, która powinna mieć formę zwartej bryły – bez tak zwanych występów. Podobieństwo dotyczy także dachu – musi on mieć jak najmniej połaci, dlatego najlepiej, aby był płaski, jednospadowy lub maksymalnie dwuspadowy.
Jeżeli zaś chodzi o różnice, biorąc pod uwagę dom energooszczędny a pasywny, dotyczą one przede wszystkim zużycia energii. W przypadku nieruchomości energooszczędnych zapotrzebowanie wynosi poniżej 40 kWh. Tymczasem budynki pasywne wyróżniają się jeszcze niższym współczynnikiem – 15 kWh na rok. Warto też przyjrzeć się stosowanej instalacji grzewczej. W przypadku domu energooszczędnego mamy do czynienia z tradycyjną instalacją grzewczą zasilaną na przykład kotłem czy pompą ciepła, ale dodatkowo można też wykorzystywać energię słoneczną. Z kolei w przypadku budynków pasywnych najczęściej stosuje się wentylację mechaniczną o wysokim współczynniku odzysku ciepła – chociaż tak naprawdę i ta instalacja coraz częściej jest wykorzystywana również w nieruchomościach energooszczędnych. Różnica pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym dotyczy również kwestii finansowych. Budowa energooszczędnego budynku jest bowiem znacznie tańsza niż nieruchomości pasywnej.
Parametry domu energooszczędnego
Decydując się na dom energooszczędny, parametry poszczególnych elementów nieruchomości muszą być zgodne z zalecanymi normami. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na grubość zastosowanej izolacji termicznej oraz rodzaj wentylacji mechanicznej. Należy też przyjrzeć się szczegółowym parametrom dotyczącym okien i drzwi. Poznaj więcej szczegółów!
Izolacja termiczna
W domach energooszczędnych bardzo ważną funkcję pełni izolacja termiczna, która maksymalnie ogranicza straty ciepła. Przyjmuje się, że w tego typu budynkach najlepiej zastosować izolację ścian zewnętrznych ze styropianu o minimalnej grubości 20 cm. Pozwala to uzyskać współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,2 – 0,25 W/(m2K).
Wentylacja mechaniczna
Zamierzasz zastosować w domu energooszczędnym wentylację mechaniczną? W przypadku takich instalacji bardzo ważne jest, aby zapewnić sobie możliwość regulacji jej działania. Dzięki temu będzie można dostosować jej wydajność lub intensywność do aktualnych potrzeb domowników. Warto też zabezpieczyć instalację przed szronieniem, aby świetnie sprawdzała się w swojej funkcji niezależnie od warunków atmosferycznych.
Okna i drzwi
Nowoczesny dom energooszczędny powinien także wyróżniać się odpowiednio dopasowanymi oknami i drzwiami. W przypadku okien bardzo istotne jest, aby gwarantowały niski współczynnik ciepła. Zaleca się zastosowanie wariantów trzyszybowych, które skutecznie utrzymują ciepło w budynku. Warto zastanowić się nad wyborem pomiędzy plastikowymi a drewnianymi propozycjami. Jeśli zdecydujesz się na okna plastikowe, ich współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić 0,7W(m2 K). Z kolei w przypadku wariantów drewnianych musi on wynieść 0,8W(m2 K). Oczywiście istotne jest także ich rozmieszczenie, przy czym należy pamiętać, że okna mają za zadanie uzyskiwać ciepło z promieni słonecznych. Z tego powodu najlepiej zastosować większe przeszklenia od strony południowej. Jednocześnie warto ograniczyć ilość okien od strony północnej, która zazwyczaj jest bardziej zacieniona.
Na uwagę zasługują także odpowiednie drzwi do budynków o właściwościach energooszczędnych. Zaleca się, aby wyróżniały się on podwyższonymi parametrami izolacyjności termicznej. Ważne jest, by miały jak najniższy współczynnik przenikania ciepła, nieprzekraczający 1W/m2 K. Pamiętaj, że odpowiednio dopasowany model drzwi pozwoli zadbać o zaoszczędzenie energii – przez ten kluczowy element wykończenia domu może uciekać aż 20% ciepła.
Z czego budować dom energooszczędny?
Czy wiesz, z czego budować dom energooszczędny, aby zadbać o maksymalne zmniejszenie utraty ciepła? Wybrane materiały budowlane powinny przede wszystkim wyróżniać się dużą masą termiczną, która przekłada się na satysfakcjonujące właściwości termoizolacyjne. Lepiej zatem unikać drewna oraz stali, aby zminimalizować straty ciepła. Sprawdź, na jakie materiały warto postawić!
Nowoczesne materiały
Jakie nowoczesne materiały są szczególnie polecane do budowy domów energooszczędnych? Przede wszystkim warto postawić na naturalny kamień lub beton. Dobrym wyborem będzie także cegła, która podobnie jak poprzednie propozycje wyróżnia się dużą masą termiczną. Zarówno duży, jak i mały dom energooszczędny zbudowany z takich materiałów będzie magazynował energię cieplną, a także ułatwi utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku.
Rozwiązania dla małych domów energooszczędnych
Budujesz niewielki dom energooszczędny? Koniecznie musisz zadbać o zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych! Poza główną konstrukcją na bazie betonu, kamienia lub cegły, należy także pamiętać o skutecznej izolacji. W tym celu warto wykorzystać takie materiały jak wełna mineralna, pianka poliuretanowa czy pianka polistyrenowa.
Postaw na dom energooszczędny i przekonaj się, jak wiele korzyści wiąże się z budową takiej nieruchomości. Zaufaj nowoczesnym instalacjom grzewczym, dzięki którym uda Ci maksymalnie zmniejszyć straty ciepła. Zastanów się, czy pod tym kątem Twoje oczekiwania spełni dom pasywny, czy energooszczędny i rozpocznij budowę swojej wymarzonej nieruchomości.