Poradnik Inwestora,  Porady architektów,  Realizacje

Na co zwrócić uwagę, by budowa domu była prawidłowo realizowana?

Co i w takiej sytuacji jest ważne, by budowa była prawidłowo realizowana i po myśli inwestora? Istotne jest, by na budowaniu znali się wykonawcy, którzy będą prowadzili kolejne roboty. Ważny jest też kierownik budowy oraz inspektor nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony), czyli uczestnicy procesu budowlanego, którzy mają zawodowe przygotowanie i doświadczenie, więc się znają na budowaniu. Oprócz samej znajomości rzeczy ważna jest komunikacja pomiędzy wykonawcami a kierownikiem budowy oraz inspektorem nadzoru inwestorskiego. Oni powinni uzgodnić na pewnych etapach budowy istotne kwestie wykonawstwa zanim będzie za późno.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Malutki dr-S

Działania prewencyjne, czyli ustalenie zasad wykonania

Ustalenie zasad wykonania i obioru robót jest bardzo ważnym elementem prowadzenia nadzoru na budowie. To jest niejako działanie prewencyjne, które powinno być dokonane przed rozpoczęciem każdych kluczowych robót. Jest to zawsze potrzebne, jeśli kierownik budowy nie przebywa stale, podczas prowadzenia robót na budowie. A tak właśnie jest na budowach domów jednorodzinnych. Inwestor musiałby zatrudnić na etat kierownika budowy, który rezydowałby na budowie niewielkiego przedsięwzięcia budowlanego, jakim jest budynek jednorodzinny. a tego się nie praktykuje.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Malinowy

Dlatego przy budowie budynku jednorodzinnego nadzór na budowie polega na  kontrolach poszczególnych kluczowych robót. Dotyczy to kontroli, czyli czynności prowadzonych w trakcie wykonywania robót lub po ich zakończeniu. Obok kontroli powinny być również prowadzone wizyty służące omówieniu prowadzenia robót jeszcze przed rozpoczęciem. Z prostej przyczyny, bo jeśli się nie omówi zasad wykonywania robót przed ich wykonaniem, to może być później, w trakcie kontroli, już za późno, by coś poprawić. Jak roboty są już wykonane, to sytuacja jest już zastana, i jeśli wykonawca popełnił błędy.

Jeśli już jest coś zrobione niewłaściwie i jest już za późno

Co jeśli jest już coś zrobione i jest to wykonane niewłaściwie? W zależności od robót, które zostały wykonane, można czasami poprawić je bez problemu, niektóre da się poprawić dosyć dużym kosztem i nakładem pracy, a niektóre są wręcz niemożliwe do poprawienia. Zawsze dochodzi wówczas do konsternacji, bo jak to możliwe, że popełniono błąd, dlaczego? Przecież wykonawca mówił, że się zna, że wykonuje to od lat. Poza tym twierdzi, że tak się te roboty wykonuje i wg niego nie ma problemu, bo wszystko jest wykonane dobrze…

Zdjęcie z realizacji projektu domu Jemioła 2

Wtedy dochodzi do dosyć nieprzyjemnych sytuacji. Inwestor szuka winnego, szuka potwierdzenia, kto i na jakim etapie popełnił błędy, jakie są konsekwencje popełnionych błędów w kontekście konstrukcji budynku, czy takie błędy można usunąć, jak je usunąć, a co jeśli się już nie da usunąć? Rodzi się wiele pytań. Dochodzi do wyjaśniania tych wszystkich kwestii. Często nakłady ponoszone na wyjaśnienie kwestii spornych dużo kosztują a proces wyjaśnienia trwa dosyć długo, bo trzeba powołać niezależnego rzeczoznawcę, który musi przygotować opinię. Niekiedy nawet spory dochodzą do sądu. Jest to sytuacja niekomfortowa zarówno dla inwestora jak i wykonawcy. Zamiast realizować budowę, to energia jest tracona na wyjaśnianie sporów.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Ariel

Jak to wygląda w kontekście murów

W kontekście dużej wagi działania prewencyjnego takim sztandarowym są roboty murowe. Niby zasady murowania są znane od wieków, a nowe technologie bazują na nich są znane od lat. Poza tym nowoczesne materiały murowe nie wymagają od wykonawców jakiś specjalistycznych umiejętności oraz szczególnej wiedzy. Są zasady murowania, jednak są one bardzo często bagatelizowane. Efekt jest taki, że popełniane są wciąż błędy przy tak prostych konstrukcjach, jak konstrukcje murowe.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Bez

Dlatego ważne jest przed rozpoczęciem robót murowych ustalenie zasad wykonania murów. Kierownik budowy powinien wówczas poświęcić czas i się spotkać na budowie z wykonawcami i im wszystko wytłumaczyć. Nie chodzi tu o podważanie kompetencji wykonawców ani szkolenie ich, jak się muruje władając kielnią, ale ustalenie zasad, które obowiązują, by wykonać mury poprawnie. Kierownik budowy powinien wówczas omówić kwestie poprawnego wykonania murów krok po kroku. Na co zwracać uwagę, co w na danym etapie robót będzie potrzebne, co i jak należy wykonać, o czym należy pamiętać. Też powinien powiedzieć o najczęściej popełnianych błędach. Przy tym oczywiście powinno się uwzględnić specyfikę materiałów i zastosowanego systemu. Powinno się zwrócić uwagę na jego składowe oraz systemowe budowanie, jeśli jest to system. Dzięki temu będzie większe prawdopodobieństwo uniknięcia błędów wykonawczych. To pozwoli też bardziej panować nad realizacją budowy projektu domu.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Elka 2

Od autora

Kontrole na budowie powinny być dokonywane przez kierownika budowy zarówno w trakcie robót, jak i przy ich odbiorze na zakończenie. Z doświadczenia wiem, że jednak błędy są popełniane. Dlatego tak ważne jest działanie prewencyjne. Z doświadczenia wiem, że wcześniejsze omówienie robót z wykonawcami, zanim do nich przystąpią zawsze się sprawdza. To lepsze niż późniejsze zaskoczenie, że coś zostało wykonane nie tak. W przypadku robót murarskich można popełnić wiele szkolnych błędów. Wśród nich najczęściej jest popełniany taki, że wykonawcy nie rozkładają zaprawy murarskiej wszędzie tam, gdzie ona powinna być. Wówczas okazuje się, że nie są możliwe żadne poprawki. To tylko jeden z wielu błędów, ale może być ich naprawdę wiele. Proszę mi wierzyć, o błędach popełnionych przy wykonywaniu murów można by było książkę napisać… Dlatego tak ważny jest nadzór nad prowadzonymi robotami murarskimi przed, w trakcie i na zakończenie tych robót.

Artykuł powstał w oparciu o materiały i produkty firmy SOLBET. Więcej informacji o betonie komórkowym oferowanym przez tę firmę znajdziesz na stronie www.solbet.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »