Projekt domu Aksamit 4
Porady architektów

FUNKCJA I ZNACZENIE OKIEN

Podczas zamawiania projektu inwestorzy często proszą o wyrażenie zgody na „likwidację okien” (najczęściej połaciowych). Niestety zapominają o tym, w jaki sposób ich decyzja wpłynie na ogólną estetykę budynku, poza tym nie są świadomi, że powierzchnia okien określona została przez prawo w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z prawem w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego pobytu osób (sypialnie, kuchnie, pokoje dzienne) powierzchnia okien powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi. Natomiast w pomieszczeniach pomocniczych, gdzie „oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na przeznaczenie” – min. 1/12 powierzchni podłogi.

Inwestor, podejmując decyzję o rezygnacji z okna, powinien zakładać, że być może będzie zmuszony do powiększenia innych otworów doświetlających dane pomieszczenie. Jest to szczególnie istotne przy oknach połaciowych, z których inwestorzy bardzo często rezygnują, a co do których obowiązują te same przepisy jak do okien „pionowych”. Podczas montażu okien połaciowych należy pamiętać, iż pomieszczenie będzie lepiej doświetlone, jeśli zamontujemy kilka mniejszych okien w różnych punktach dachu, niż jedno duże okno. Rozmiar okna powinien uwzględnić rozstaw krokwi – umożliwia to łatwy i szybki montaż oraz zapewnia stabilność konstrukcji i trwałość połączenia. Należy także pamiętać, że im kąt nachylenia połaci dachowych jest mniejszy tym wysokość okna powinna być większa. Rozmieszczenie i kształt okien, w tym także połaciowych, umożliwia ciekawą kreację elewacji budynku, i decyduje o rozplanowaniu funkcjonalnym. Podejmując wszelkie decyzje dotyczące stolarki okiennej należy mieć na uwadze zarówno bryłę budynku, jak i funkcjonalność. Rezygnując z okna lub dobudowując je inwestor wpływa na estetykę budynku, a przecież to głównie okna kształtują wizerunek budynku i stanowią pozycję wyjściową przy projektowaniu elewacji.

Należy maksymalnie wykorzystać zalety światła dziennego, stąd ważne jest usytuowanie budynku względem stron świata. Pomieszczenia, w których przewiduje się większe przeszklenia, czyli pokoje dzienne czy salony, powinny być zorientowane w kierunku południowym. Szczególnie w domach energooszczędnych i pasywnych elewacje południowe mogą być odpowiednio, częściowo lub całkowicie przeszklone. W północnej części domu korzystne jest ulokowanie takich pomieszczeń jak spiżarnie, wejście, pomieszczenia techniczne, gdyż uniemożliwi to przenikanie tam promieni słonecznych. W pomieszczeniach tych nie potrzeba bowiem ani dużych okien, ani ogrzewania. Warto też tak usytuować budynek na działce, aby poszczególne pomieszczenia współgrały z porami dnia. I tak oto np. sypialnie najlepiej orientować na wschód, gdyż to tam najpierw pojawiają się promienie słoneczne. Dokonując zmian w zestawieniu stolarki okiennej należy przemyśleć, w jaki sposób ta decyzja wpłynie na estetykę budynku, czy w jakiś sposób jej nie zachwieje. Inwestor powinien pamiętać o roli, jaką spełniają okna i przestrzegać prawa, gdyż zostało ono skonstruowane tak, aby użytkownicy mogli w pełni cieszyć się światłem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »