Ogród stanowi wizytówkę domu, podkreśla jego charakter oraz oryginalność. Ogrody przy domach powstają latami – kupujemy rośliny, przesadzamy, dosadzamy by w końcu uzyskać zamierzony efekt. W ogrodzie uzewnętrzniamy swoje upodobania i styl. Gdy w jego projektowanie „włożymy serce”, możemy liczyć na wdzięczność o każdej porze roku.Jednym z najbardziej radosnych i fantazyjnych ogrodowych stylów jest tzw. ogród angielski, który lansuje swobodę w nasadzaniu roślin. Krajobraz takiego ogrodu w sposób naturalny eksponuje walory roślin i podkreśla piękno architektury domu.
Ogród w stylu angielskim to przede wszystkim duże, wypielęgnowane trawniki, rozległe rabaty kwiatowe, kwitnące drzewa, a wszystko rozmieszczone tak jakby zrobiła to sama „matka natura”.
Projekt ogrodu wokół domu Szafran miał za zadanie podkreślenie naturalnych walorów 1110-metrowej działki usytuowanej na przedmieściach. Angielski styl cechują dwie kwietne łąki, zwieńczone ozdobnymi krzewami. Żwirowe alejki zostały usypane w sposób nieregularny, tworząc kręte, malownicze zakątki. Typowymi elementami, których nie mogło zabraknąć w angielskim ogrodzie, są oczka wodne oraz altanki, będące centrum wypoczynkowego zakątka.
Kompozycja zieleni została zaprojektowana w taki sposób, by dom sprawiał wrażenie idealnie wkomponowanego w istniejący krajobraz. Swobodny, nieregularny plan ogrodu eksponuje wiele cech charakterystycznych ogrodom w stylu angielskim. Projektantowi zależało na osiągnięciu efektu tajemniczości i dzikości. Koncepcję ogrodu narzuciła klasyczna bryła domu, z którym ogród współgra.
Planując ogród w stylu angielskim powinniśmy zadbać o:
• bylinowe, nieregularne rabaty
• duże zdobione donice, wazony
• zmurszałe rzeźby
• różane zakątki
• duży trawnik
• skupiska „dzikich krzaków”
• tajemnicze zakątki ze strumykiem bądź oczkiem wodnym.
Rabaty w ogrodzie angielskim są zakomponowanie w przemyślany sposób, gdzie wyższe gatunki roślin są usytuowane z tyłu a najmniejsze z przodu. Charakterystycznymi gatunkami dla ogrodów w stylu angielskim są wszelkiego rodzaju pnącza oplatające altany i pergole, np. glicynie, powojniki, róże. Romantyczności i tajemniczości dodają pnące bluszcze.
2 komentarze
Natalia
Zgadzam się, dom bez ogrodu traci na swoim uroku. Trzeba dobrać zieleń tak, by ukazywała jeszcze mocniej piękno domu. Ja zamontowałam jeszcze trampolinę od (nazwa firmy ukryta przez administratora) dla swoich pociech, by mogły aktywnie spędzać czas w naszym wspaniałym ogrodzie. Pozdrawiam:)
Daga
To prawda, że każdy ogród powstaje latami dlatego tak ważne jest wyobrażenie sobie ogrodu lub rozrysowanie projektu aby mieć świadomość, że wszystkie rośliny się rozrosną.