KOSZTY BUDOWY
Podczas wyboru projektu wielu inwestorów sugeruje się wysokością kosztów budowy. Należy mieć jednak świadomość, że niektóre pracownie w sporządzanych przez siebie kosztorysach podają wyłącznie koszt stanu surowego nie doliczając kosztów robocizny lub instalacji. Świadomość tych zabiegów jest istotna i pozwala uniknąć rozczarowań na etapie realizacji, gdy okazuje się, że wybrany przez nas projekt nie jest na naszą kieszeń. Aby uniknąć tego typu nieporozumień, należy dokładnie sprawdzić co składa się na podany koszt budowy. Warto również zwrócić uwagę z jakiego okresu pochodzi kosztorys, bowiem może się okazać, że zestawienie jest np. z 2008 roku.
Na stronie internetowej www.domywstylu.pl przy większości projektów podajemy uśrednione koszty budowy. W zestawieniu wyodrębniony jest stan surowy zamknięty oraz wykończenie jako odrębny przedział. Podane przy prezentacji projektu koszty uwzględniają ceny materiałów, robocizny i sprzętu. Koszt instalacji podany jest szacunkowo na poziomie 15% wartości robót budowlanych, ponieważ jest trudny do oszacowania i zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Może on zdecydować się na kocioł na paliwo stałe lub wybrać bardziej nowatorskie, rozbudowane i kosztowne rozwiązania typu pompa ciepła, wentylacja mechaniczna, instalacja solarna. Kosztorysy wszystkich domów są aktualizowane min. raz w roku.
POWIERZCHNIA PARTERU
Kolejnym elementem, który warunkuje wybór projektu, jest wielkość domu. Inwestor zna swoje potrzeby, możliwości finansowe i z reguły poszukuje projektu w określonym przedziale powierzchniowym. Tutaj również czeka na niego kilka pułapek, które w ostatecznym rozrachunku mogą niemile zaskoczyć. Wybierając projekt domu należy sprawdzić powierzchnie których pomieszczeń są wliczane do powierzchni użytkowej domu. W pierwszej kolejności należy się upewnić czy do podanej powierzchni użytkowej zostały wliczone pomieszczenia takie jak: garaż, kotłownia, komunikacja czy np. schody. Może się bowiem okazać, że dom o powierzchni 140 m² w rzeczywistości okaże się domem 180-metrowym, o czym dowiemy się już po zakupie projektu podczas adaptacji, a wiadomo, że każdy dodatkowy metr domu wiąże się z kosztami. W przypadku projektów naszego autorstwa zamieszczonych w katalogu i na stronie www do powierzchni użytkowej doliczamy pomieszczenia takie jak: kotłownia czy dodatkowe metry komunikacji. Powierzchnia garażu czy piwnicy jest podawana osobno.
POWIERZCHNIA PODDASZA
Warto również się upewnić jak liczona jest powierzchnia użytkowa na poddaszu. Poddasze, które w założeniu miało być duże i przestronne okaże się niskie i nieustawne. Przy zakupie projektu warto zapytać dla jakiej wysokości jest liczona powierzchnia użytkowa poddasza. W naszych projektach jest to powierzchnia podłogi liczona od wysokości pomieszczenia powyżej 190 cm. Powierzchnia poniżej tej wysokości nie zalicza się do powierzchni użytkowej. Jednocześnie w projekcie podajemy powierzchnię netto każdego pomieszczenia – jest to powierzchnia podłóg. Sprawdź dokładnie czy do podanej powierzchni użytkowej zostały wliczone pomieszczenia, takie jak: garaż, kotłownia, komunikacja…W naszych projektach PU poddasza jest to powierzchnia podłogi liczona od wysokości pomieszczenia powyżej 190 cm.
RZUTY
Podczas wyboru projektu z dużą uwagą analizujemy rzuty poszczególnych kondygnacji. Chcemy, by nasz dom w pełni zaspokoił Wasze oczekiwania. Warto zwrócić uwagę na wielkość poszczególnych pomieszczeń, pomocne mogą okazać się rysunki szczegółowe zamieszczone na stronie internetowej przy prezentacji projektów, gdzie podane są wymiary poszczególnych pomieszczeń. Na ich podstawie łatwiej określić czy salon o powierzchni 22 m² będzie odpowiadał naszym potrzebom, czy jego wymiary pozwolą nam zaaranżować go tak jak chcemy.
Rzuty kondygnacji do projektu Wilga 2
RYSUNKI SZCZEGÓŁOWE
Rysunki szczegółowe to kopalnia wiedzy na temat projektu i warto się z nimi zapoznać przed ostatecznym wyborem. Znajdują się one na naszej stronie internetowej przy każdym z prezentowanych projektów. Zamieszczamy je w formacie PDF. Osobom, dla których rysunek techniczny jest zbyt skomplikowany lub pragną uzyskać bardziej szczegółowe informacje, polecamy kontakt z naszymi architektami. Z rysunków szczegółowych wyczytamy między innymi: jaka jest wysokość poszczególnych pomieszczeń (ma to duże znaczenie w przypadku pomieszczeń na poddaszu) oraz wysokość ścianki kolankowej (im wyższa, tym większa jest powierzchnia użytkowa pomieszczeń na poddaszu).
TECHNOLOGIA I MATERIAŁY
Każdy dom z naszej kolekcji został zaprojektowany w określonej technologii, a jej zmiana będzie wymagała dodatkowych nakładów finansowych. Jeśli dom został zaprojektowany w technologii np. betonu komórkowego, to powinniśmy z tego materiału zbudować dom. Podobnie ma się sprawa z pokryciem dachu. Jeśli w projekcie zastosowano pokrycie lekkie (blacho-dachówka, blacha na rąbek stojący czy gont) nie możemy bez dodatkowych obliczeń konstrukcyjnych zastosować pokrycia ciężkiego typu: dachówka ceramiczna. Sytuacja odwrotna, w której pokrycie ciężkie zamieniamy na lekkie jest dopuszczalna.
OGRZEWANIE
O sposobie ogrzewania domu warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Jeśli na działce mamy dostęp do gazu, możemy zdecydować się na ogrzewanie gazowe, które nie wymaga dużej kotłowni, podobnie w przypadku pomy ciepła, gdzie małe pomieszczenie gospodarcze załatwia sprawę. Jeśli myślimy o ogrzewaniu na paliwo stałe powinniśmy szukać projektów z większą kotłownią, może nawet z oddzielnym składem opału. W kotłowni olejowej musi się zmieścić zbiornik oleju.
GABARYTY DZIAŁKI
Dokonując wyboru projektu domu należy sprawdzić czy zmieści się on na działce przeznaczonej pod zabudowę. Przy każdym z projektów podajemy minimalne wymiary działki, na której może powstać dom. minimalne wymiary działki, na której może powstać dom.
LUSTRZANE ODBICIE PROJEKTU
Warto pamiętać o tym, że każdy prezentowany w katalogu bądź na stronie internetowej projekt posiada swoje lustrzane odbicie. Podczas wyboru projektu warto wiedzieć, jakie jest usytuowanie działki względem stron świata po to, by wybrać projekt idealny warunków panujących na działce. W niektórych sytuacjach zakup projektu w lustrzanym odbiciu spowoduje, że salon z tarasem zostanie usytuowany od strony słonecznej – południowej, a nie od zimnej północnej.
BRYŁA
Obliczając koszty inwestycji należy pamiętać, że im bardziej rozrzeźbiona bryła, a dach skomplikowany,tym projekt jest droższy w realizacji. Najtańsze w budowie są domy o prostej bryle, z dwuspadowym dachem, bez balkonów, wykuszy, lukarn. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy ostrożnie podchodzimy do wydatków.
PROJEKTY PODOBNE
Większość projektów prezentowanych w katalogu i na stronie internetowej posiada swoje dodatkowe wersje są to tzw. projekty podobne, które tworzą rodzinę projektów. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy projekt, który „wpadł nam w oko”, nie do końca spełnia wszystkie oczekiwania. Wówczas warto sprawdzić czy w ofercie nie ma projektu oznaczonego tą samą nazwą, ale z przypisanym innym numerem lub symbolem.