Prosta forma, nowoczesna technologia, przestronne wnętrze i dużo światła to główne atuty domu, w którym mieszkam. Zdecydowanie wyróżnia się na tle tradycyjnych domów z sąsiedztwa. Od początku wiedziałem, że nie chcę mieszkać w domu typu dworek z czerwoną dachówką. Jego bryła nawiązuje do modernistycznych XX-wiecznych willi. Lekkości bryle nadaje przeszklony fragment elewacji, ciągnący się od gruntu po dach. Fragmenty elewacji zostały pokryte panelami z drewna modrzewiowego, które ze względu na walory estetyczne oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne są porównywane do egzotycznych gatunków drewna.
Dom jest połączeniem tradycyjnej technologii i nowoczesnych instalacji oraz doskonałej jakości materiałów. Budynek został umiejscowiony na działce w taki sposób, aby najbardziej przeszklona część domu znajdowała się po stronie zachodniej i południowej. Dzięki dużym taflom szkła wnętrze domu harmonijnie łączy się z otaczającą go zielenią. Od strony północnej ograniczono ilość szkła do minimum, by uniknąć ucieczki ciepła przez okna. Wnętrze domu miało być w założeniu przestronne, jasne, minimalistyczne.
Źródłem ciepła jest kocioł gazowy. Na parterze domu zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe, natomiast na piętrze grzejniki płytowe. Do dodatkowych udogodnień można zaliczyć system centralnego odkurzania, zdalnie sterowane rolety antywłamaniowe. W domu znajduje się również system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej oraz rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła. Dodatkowo cały system grzewczy wspomaga kominek z płaszczem wodnym, który rozprowadza ciepło wytworzone przez ogień do grzejników i systemu ogrzewania podłogowego. Wszystko po to, aby obniżyć koszty utrzymania domu.
Dom ma nieco ascetyczny charakter, ale takie były założenia. Trzeba mieć dużo determinacji, aby konsekwentnie utrzymać niepowtarzalny klimat domu.
Zobacz projekt DIUNA
1 komentarz
Marek
Minęło już ponad 7 lat od wpisu, a dom nadal atrakcyjnie wygląda.