termalica_murowanie
Porady architektów

Ciepły bezpieczny i funkcjonalny dom w systemie termalica

Jednym z największych problemów związanych z wybudowaniem dobrze docieplonego domu jest powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc o zwiększonym przewodnictwie cieplnym. Sprawiają one, że ciepło dosłownie „ucieka z domu”. Rozwiązaniem tego problemu jest budowa w systemie Termalica – dzięki wyjątkowym właściwościom cieplnym, dom wybudowany w systemie Termalica jest ciepły i przytulny. Taki budynek wymaga mniejszych nakładów na ogrzewanie, co daje gwarancję dużo niższych rachunków w sezonie grzewczym. System Termalica firmy Bruk-Bet to kompleksowe rozwiązanie składające się z  perfekcyjnie dopasowanych do siebie elementów, pozwalający na wybudowanie domu od fundametów aż po stropy.

Projekt TEO (www.domywstylu.pl)


Zalety systemu doceniają zarówno architekci, jak i inwestorzy, min. dlatego do naszaj kolekcji dołączyło 10 projektów zaprojektowanych w systemie Termalica, które polecamy zarówno ze względu na ciekawą stylistykę i praktyczny układ funkcjonalny, jak  również ze względu na praktyczny i energooszczędny charakter technologii w jakiej powstały:

  1. Projekt domu Kalcyt
  2. Projekt domu Zięba
  3. Projekt domu Jodła
  4. Projekt domu Jodła 2
  5. Projekt domu Teo
  6. Projekt domu Neo
  7. Projekt domu Kaszmir
  8. Projekt domu Balbinka
  9. Projekt domu Mahoń 3
  10. Projekt domu Ptyś

 

Części składowe systemu Termalica

Elementy systemu Termalica wykonano z wysokiej klasy betonu komórkowego – materiału o najwyższej termoizolacyjności na rynku. Bloczki w klasach gęstości 300, 350 i 400 kg/m3 charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ o wartości od 0,075 W/mK do 0,09 W/mK, a współczynnik przenikania ciepła U wynosi dla nich między 0,188 W/m2K a 0,225 W/m2K. Dodatkowo, są one profilowane na pióro-wpust, dzięki czemu nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej. Tak wymurowana ściana jest bardziej jednorodna, to zaś jest gwarancją dobrej izolacji cieplnej. Bloczki Termalica to produkt spełniający wymogi najbardziej rygorystycznej klasy wymiarowej TLMB. Oznacza to, że przylegają do siebie niemal idealnie, co zapewnia wybudowanie bardziej jednolitego pod względem użytego materiału muru, a co za tym idzie, cieplejszego domu.

termalica_2

Świetne parametry betonu komórkowego w zakresie przewodnictwa ciepła pozwalają na budowanie murów jednowarstwowych z odmian o najmniejszej gęstości (300, 350 i 400 kg/m3). Co więcej, dom wzniesiony z bloczków Termalica 300, 350 lub 400 nie wymaga już stosowania dodatkowego docieplenia w postaci styropianu lub wełny mineralnej czy grubej warstwy tynku. Szacuje się, że budowa domu w technologii jednowarstwowej jest o około 15-20% niższa niż w technologii wielowarstwowej.

Elementy nadprożowe i stropy

Nadproża z betonu komórkowego w systemie Termalica wzmacniają stabilność cieplną przy otworach okiennych i drzwiowych. Dzięki ich zastosowaniu ściana jest bardziej jednorodna, co znacząco ogranicza efekt mostka cieplnego. Nadproża, dostępne zarówno w postaci elementów szalunkowych typu U, jak i belek nadprożowych są produkowane w kilku wymiarach. Zapewnia to dopasowanie ich do okien i drzwi niemal każdej wielkości. Kształtki U świetnie nadają się szczególnie do zabudowy szerokich otworów, jak drzwi garażowe czy okna tarasowe. Można ich także użyć do wykonania wieńców oraz wzmocnień ścian. Dostępne są w pięciu rozmiarach: 400x249x599 mm, 365x249x599 mm, 300x249x599 mm, 240x249x599 mm, 200x249x599 mm. Lekko zbrojone beleczki są zaś dostępne są w trzech szerokościach: 120, 150 i 200mm przy długości do 3000mm. Tak szeroki wybór pozwala pogodzić realizację wymarzonego projektu z pragnieniem posiadania ciepłego, a przy tym oszczędnego domu.

Uzupełnienie systemu Termalica stanowią stropy gęstożebrowe Składają się one z pustaków z betonu komórkowego oraz prefabrykowanych belek żelbetowych, a jako wypełnienie stosowana jest mieszanka betonowa w klasie betonu przynajmniej C20/25. W skład systemu wchodzą także betonowe pustaki szalunkowe przeznaczone do murowania ścian piwnicznych i fundamentowych.

Dzięki idealnemu dopasowaniu wszystkich elementów systemu Termalica oraz niewielkiej ich wadze, budowa trwa niezwykle krótko, co pozwala cieszyć się własnym domem szybciej niż kiedykolwiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »