W sezonie grzewczym szczególnie dbamy o szczelność pomieszczeń, aby nie wpuszczać zimna i zapewnić domownikom komfortową temperaturę. Tymczasem wymiana powietrza jest niezbędna dla naszego zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa. Nabiera szczególnego znaczenia zimą, gdy bardziej jesteśmy narażeni na infekcje.
W przewietrzonych wnętrzach żyjemy zdrowiej
Jakość powietrza w naszych domach ma istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, koncentrację czy efektywną naukę, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Okazuje się, że ma ona także duże znaczenie w walce z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy na nie bardziej narażeni, a w pomieszczeniach, gdzie nie zadbano o dobrą wentylację kumulują się zarazki i alergeny.
„Szczególnie zimą, gdy mamy tendencję do przesadnego uszczelniania pomieszczeń, a przez to gromadzenia się w nich zbytniej wilgoci i zarazków, wskazane jest regularne wietrzenie. Również podczas trwania infekcji, ponieważ mroźne powietrze najlepiej zabija wszelkie zarazki i obniża stężenie patogenów” – mówi internista dr Katarzyna Bukol-Krawczyk.
Warto wiedzieć, że przeciętna rodzina wytwarza 10 litrów wilgoci dziennie, co odpowiada ilości wody rozlanej z dużego wiadra na podłogę każdego dnia. Optymalny poziom wilgotności w okresie zimowym wynosi 40-60 proc. Suche powietrze powoduje wysychanie śluzówek, obniża odporność na infekcje i przyspiesza proces starzenia się skóry, a nawet może powodować problemy z koncentracją. Niekorzystny jest również zbyt wysoki poziom wilgotności, sprzyja rozwojowo pleśni i grzybów w pomieszczeniach, często powodujących alergie. Nadmiar wilgoci powinien być odprowadzany z pomieszczenia przy pomocy odpowiedniej wentylacji, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zachorowania. Poza tym zła jakość powietrza, może powodować zespół dolegliwości określany mianem syndromu chorego budynku. Występuje on u co najmniej 20-25 proc. osób długotrwale przebywających w pomieszczeniach, również w budynkach mieszkalnych. „Najczęściej zgłaszane objawy to bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie duszności, mdłości, objawy przemęczenia, podrażnienia błon śluzowych, nosa, gardła i śluzówek oczu” – komentuje dr Bukol-Krawczyk.
Pamiętaj o wietrzeniu – szczególnie zimną!
Najprostszym sposobem zadbania o dobrą jakość powietrza w naszych domach jest wietrzenie pomieszczeń poprzez okna, o czym często zapominamy w okresie zimowym. Jest ono skuteczne i odpowiednie w wielu sytuacjach: rano, po wstaniu z łóżka, po kąpieli, w trakcie gotowania, sprzątania, suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, a także po powrocie do domu. Wietrzenie zapobiega również zbytniej wilgotności powietrza, której oznaką jest parowanie szyb wewnętrznych, czyli tzw. kondensacja. Zjawisko to jest naturalne i najbardziej widoczne właśnie w okresie zimowym. Woda z wilgotnego powietrza skrapla się zwykle w zetknięciu z powierzchnią o temperaturze niższej niż otoczenie, często na szybach, nieodpowiednio docieplonej wnęce okiennej lub narożach okien. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może mieć negatywne skutki zarówno dla naszego zdrowia, jak i stanu pomieszczeń (ryzyko uszkodzenia ścian, odbarwienia czy gnicia drewnianych konstrukcji).
„Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia najlepiej jest połączyć wentylację pasywną, poprzez klapy wentylacyjne tzw. nawiewniki w oknach, z aktywną polegającą na wietrzeniu pomieszczeń 2-4 razy dziennie” – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux. „Warto zatem planując np. wymianę okien pamiętać o tym, aby miały nawiewnik. Co istotne, otwarcie klapy wentylacyjnej lub modułu wentylacyjnego umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte” – dodaje.
Zimą, aby nie narazić się na zbytnią utratę ciepła, najlepiej wietrzyć mieszkanie częściej i krócej, na przykład dwa razy dziennie przez 5 minut zamiast raz dziennie przez 10 minut. W ten sposób, wilgoć wydostanie się na zewnątrz, a suche powietrze przeniknie do wnętrza nie ochładzając mebli i ścian.
„Budując dom powinniśmy również zwrócić uwagę na takie rozmieszczenie okien, które umożliwi efektywne wietrzenie. Najlepszy efekt uzyskamy w przypadku, gdy możliwe jest tzw. wietrzenie na przestrzał, które pozwala na szybką wymianę powietrza w krótkim czasie” – radzi Monika Kupska-Kupis
Czego się wystrzegać – zakryta kratka wywiewna, zbyt szczelne okna bez wentylacji
Najwięcej błędów związanych z eksploatacją wentylacji wynika z nieznajomości zasad jej funkcjonowania.
Najczęściej popełniamy błędem jest uszczelnianie okien i innych elementów budynku w trosce o ochronę przed jego wyziębieniem. Prowadzi to w efekcie do osłabienia wentylacji lub nawiewu z kratek wentylacyjnych. Konsekwencją jest także zawilgocenie mieszkania – w pierwszej kolejności objawiające się zaparowaniem okien. Niedopuszczalne, a często zdarzające się, jest także zakrywanie, zaklejanie kratek wywiewnych. Pamiętajmy zatem, o regularnym wietrzeniu pomieszczeń i dbajmy o sprawną wentylację. Choćby z uwagi na fakt, że człowiek wykonuje 22 tys. oddechów dziennie, a w 90 proc. swojego czasu spędza w budynku.
Opracowanie: Velux Polska (www.velux.pl)
3 komentarze
wiazardach.pl
Niestety ludzie nie zdają sobie z tego sprawy i nie przywiązują dużej wagi do odpowiedniej wentylacji pomieszczeń w których się znajdują. Zimą to jest tragedia… otworzyć okno na noc – można zamarznąć. Zamknąć – można się udusić i jest gorąco jak w piekle przez kaloryfery. Tak źle i tak niedobrze 🙂
BoomHouse
Bardzo dobry artykuł. Nie zdajemy sobie sprawy również z tego jakie konsekwencje niesie za sobą wilgoć w domu. Niestety borykałem się z tym problemem jakiś czas i wentylacja rozwiązała sprawę. Pozdrawiam 🙂
Tomasz
Systemy wentylacyjne, to bardzo istotny element w każdym domu, a przeważnie temat ten jest przez większość pomijany. Ludzie nie zdają się sprawy, że świeże powietrze, wentylacja w domu pozytywnie wpływa na nasze życie.