Procedura ubiegania się o pozwolenia na budowę w Polsce jest stosunkowo długa. Według raportu Banku Światowego Doing Business 2014, Polska zajmuje 88 miejsce w kategorii „Pozwolenie na budowę”. 16.03.2015 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał znowelizowaną ustawę Prawo budowlane. Ma ona usprawnić proces budowlany przez zniesienie wielu ograniczeń biurokratycznych i prawnych. Ustawa zacznie obowiązywać po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia.
Oto najważniejsze proponowane zmiany:
- Najistotniejszą zmianą ma być zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to głównie budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W takim przypadku należy dokonać jedynie zgłoszenia budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę.
- Dostarczony projekt musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wniesie zastrzeżeń – można rozpocząć budowę. Dla porównania do tej pory czas oczekiwania wynosił ok. 60 dni, a w dużych miastach do 3 miesięcy. Co istotne Inwestor ma możliwość ubiegania się o pozwolenie na budowę lub przebudowę w trybie pozwolenia na budowę, jeśli uzna on, że jest to dla niego korzystniejsze.
- W przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę organ administracji będzie musiał wezwać inwestora do ich uzupełnienia w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
- Ograniczenie formalności związanych z projektem budowlanym. Wyraźnie zredukowana zostanie liczba elementów, które musza być w nim zawarte. Zniesiony zostanie obowiązek dołączania oświadczeń o: zapewnieniu dostaw mediów, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Zniesiony zostanie nakaz dostarczenia oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną.
- Zlikwidowana zostanie również konieczność zgłaszania planowanego terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Dotychczas inwestor miał na to 7 dni, z zgłoszenie musi zostać przyjęte przez nadzór budowlany.
- Skrócony zostanie czas oczekiwania na użytkowanie z 21 do 14 dni – na podstawie zgłoszenia.
- Zmiany będą miały również wpływ na ilość dokumentów niezbędnych przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.
5 komentarzy
Marek
Miejmy nadzieję, że samowolki budowlanej w końcu nie będzie.Niech Ci na górze uporają się jak najszybciej. Przyniesie to wiele korzyści.
Kinkiet
Kolejna z potrzebnych zmian, choć do normalnego stanu rzeczy jeszcze wiele brakuje to grunt, że idziemy w dobrym kierunku.
Mare
Zmiany wprowadzane na mocy ustawy to z pewnością krok w dobrym kierunku. Uelastycznią one całą procedurę i spowodują większą swobodę działania przy jednoczesnym utrzymaniu w ryzach prawnych.
Marek
Miejmy nadzieję, że Ustawa przyniesie wiele usprawnień. Z drugiej jednak strony istnieje pewne ryzyko samowolki budowlanej co może okazać się negatywnym zjawiskiem w dłuższym okresie.
KB
W sumie to całą zmianę ustawy przepchnęli w nieco ponad rok, to niezły czas jak na nasz Parlament