Kompleksowo wykończony i urządzony dom z zagospodarowanym ogrodem, dostosowanym do jego charakteru jest dumą gospodarzy i marzeniem inwestorów planujących budowę domu. Tym razem gościmy w okolicach Bydgoszczy, u Pawła i Ewy, w domu wybudowanym według projektu Jaspis.
Seria projektów Jaspis powstała z myślą o inwestorach poszukujących udanego kompromisu między tradycyjną bryłą budynku, a jego nowoczesnym, nietuzinkowym wyrazem. Tradycyjna bryła budynku została wzbogacona o stosowne detale architektoniczne, które nadają jej przysłowiowych rumieńców. Drewniana szalówka, grafitowe boniowania, liczne przeszklenia oraz oranżeria w bryle budynku uatrakcyjniają ten dom i czynią go nowoczesnym.
Paweł i Ewa poszukując projektu przyszłego domu zwracali uwagę na propozycje reprezentujące zrównoważoną nowoczesność. Opowiadają: „Urzekła nas przede wszystkim nietypowa architektura Jaspisa: elementy drewna na elewacji oraz obecność oranżerii w budynku. Nie chcieliśmy budować typowego domu „ze skośnym dachem”, dlatego kluczową rolę odgrywała atrakcyjność bryły oraz nietypowy element budynku, jakim okazała się przeszklona oranżeria”.
Oprócz walorów estetycznych budynku, nie bez znaczenia był również układ funkcjonalny domu. Inwestorzy kontynuują: „Rozkład i ilość pomieszczeń w projekcie Jaspis także ułatwiły nam podjęcie decyzji. Bardzo ważnym atutem układu pokoi była obecność pomieszczenia usytuowanego nad garażem, w którym zagospodarowałem swój home office. Z przyczyn zawodowych spędzam tu bardzo dużo czasu pracując zdalnie nad różnymi projektami dla moich zleceniodawców”.
Program funkcjonalny domu charakteryzuje się wyraźnym podziałem na część dzienną i nocną. W części dziennej zlokalizowanej na parterze zaplanowano salon połączony z oranżerią, jadalnię i kuchnię.
Na parterze znajdują się też praktyczne pomieszczenia dodatkowe: kotłownia zintegrowana z jednostanowiskowym garażem, dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, toaleta oraz spiżarnia przy kuchni.
W części nocnej zlokalizowanej na poddaszu znajdują się trzy wygodne sypialnie, łazienka oraz dodatkowa spora przestrzeń nad garażem do dowolnego zagospodarowania, w zależności od potrzeb przyszłych mieszkańców domu. Dodatkowym atutem prezentowanego układu funkcjonalnego są praktyczne garderoby obecne w dwóch sypialniach.
Budowa domu rozpoczęła się w lipcu 2010 roku. Od sześciu miesięcy inwestorzy mieszkają w kompletnie urządzonym i wyposażonym budynku. Dom został zbudowany zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi przez autora projektu. Inwestorzy zdecydowali się jedynie na powiększenie i rozbudowanie tarasu umieszczonego od południowej strony budynku. W całym domu zastosowano też system centralnego odkurzania BEAM, co niewątpliwie wpływa na komfort i ułatwia utrzymanie domu w czystości. W prezentowanym budynku zastosowano ogrzewanie podłogowe zintegrowane z piecem gazowym VAILLANT. Inwestorzy szacują roczne zużycie gazu w domu na około 2.500 do 3.000 litrów. Na działce znajduje się zakopany w ziemi zbiornik gazu, o odpowiedniej pojemności, odpowiadającej tym potrzebom.
Ponieważ koszty budowy domu i jego wykończenia bardzo interesują osoby planujące budowę swego lokum, w rozmowie z właścicielami opisywanego budynku poruszyliśmy również ten niewdzięczny temat. Inwestorzy zgodnie twierdzą, iż budowa prezentowanego domu i jego wykończenie pochłonęły więcej środków, niż początkowo planowali. Warto zaznaczyć, iż opisywany dom został zbudowany w bardzo wysokim standardzie. Chcąc uzyskać perfekcyjny efekt inwestorzy wykazali się dbałością o szczegóły. Opowiadają: „Jeśli uwzględnimy oranżerię oraz całokształt elewacji, w wykończeniu której zastosowaliśmy panele z blachy o podwójnym ocynku oraz drewno egzotyczne „tiger wood”, to koszty realizacji znacznie przekroczyły pierwotnie zakładany budżet”.
Prezentowany dom został wykonany w standardzie energooszczędnym. Inwestorzy poszukiwania przyszłego projektu zawęzili do propozycji energooszczędnych domów. Dlatego podczas realizacji projektu zastosowali wszystkie energooszczędne rozwiązania zaproponowane przez autora budynku.
Aranżacja wnętrza domu ujmuje minimalizmem, elegancją i spójnością. Planując wygląd wnętrza swego przyszłego domu inwestorzy inspirowali się rozwiązaniami i kompozycją wizualizacji wnętrz dostępną razem z projektem. Aby lepiej zorientować się w proporcjach poszczególnych pomieszczeń korzystali również z praktycznej aplikacji, jaką jest wirtualny spacer po projekcie.
Walory estetyczne opisywanego budynku podkreśla pięknie zagospodarowany ogród. Uwagę przykuwa zwłaszcza trzypoziomowy taras wykonany z kompozytów.
Jedna z jego płaszczyzn została pokryta wodą. Jest to niewątpliwie ulubione miejsce domowników, którzy piją tu poranną kawę lub urządzają miłe pogawędki w ciepłe letnie wieczory.
W ogrodzie pojawiły się także kompozycje ze żwiru i wyrastających z niego roślin. Wykorzystanie kamyków optycznie powiększa ogród, jak również tworzy tło dla roślin. To idealne rozwiązanie estetyczne, jak również funkcjonalne, gdyż ułatwiają pielęgnację.
Przy wejściu głównym pojawiły się wysokie donice obsadzone kolorowymi roślinami. Zestawienie szarości betonu z kolorowymi kwiatami prezentuje się bardzo efektownie.
Inwestorzy zapytani o rady dla potencjalnych budujących opowiadają: „Elementy elewacji radzimy wykonać z jak najbardziej autentycznych materiałów, czyli blacha, drewno egzotyczne”.
„Należy unikać wszelkiego rodzaju kompozytów lub imitacji drewna na elewacji, gdyż różnica jest naprawdę widoczna gołym okiem i psuje całą mozolnie zbudowaną koncepcję elewacji”.
Obserwując efekt końcowy działań inwestorów uwieczniony na fotografiach stwierdzamy, iż konsekwencja w działaniu oraz dbałość o szczegóły, a także przemyślane wybory co do użytych materiałów to klucz do sukcesu, w postaci pięknego domu, którym inwestorzy będą się cieszyć bardzo długo.
Szczegóły projektu na stronie www.domywstylu.pl/projekt_jaspis
2 komentarze
Marek
Projekt jak marzenie, dawno nie widziałem tak udanej realizacji.
Biżuteria
Śliczny dom.