Normy budowlane wynikają z wiedzy inżynierskiej opartej na doświadczeniu jak i badaniach naukowych. Jeśli chodzi o więźbę dachową mówią one, że jako materiał należy stosować wyłącznie drewno wysuszone.
Najkorzystniej jest, jeżeli proces suszenia jest wykonywany termicznie w specjalnie do tego celu przeznaczonych urządzeniach. Celem prowadzonego tam procesu jest doprowadzenie w krótkim czasie drewna do 18% wilgotności. Suszenie ten odbywa się w specjalnych komorach, w kontrolowanej temperaturze. Zwykle ten proces jest komputerowo sterowany.
1. W trakcie suszenia termicznego ujawniają się miejscowe wady drewna. W przypadku używania świeżego drewna, wysycha ono już zamontowane w konstrukcję a jego wady pokazują się dopiero po czasie. Wtedy mogą one już spowodować poważne problemy. Najgorzej jest, gdy buduje się szybko i zabudowuje wilgotne drewno. Obniża to właściwości izolacyjne konstrukcji ponieważ para wodna przenika w warstwę wełny mineralnej.
2. Kurczenie się drewna to naturalny efekt oddawania wody związanej z substancją drzewną. Używanie drewna zbyt wilgotnego stwarza ryzyko osłabienia, czy nawet zniszczenia konstrukcji. Drewno prosto "spod piły", nie suszone skręca się długo po jego zabudowaniu. Płyty kartonowo-gipsowe, zamontowane do konstrukcji z niedostatecznie wysuszonego drewna mogą pękać. Powstają też szczeliny.
3. Stosowanie drewna suszonego termicznie jest zalecane także z uwagi na mniejsze zagrożenie opanowania go przez owady. Wysoka temperatura w komorach działa na nie niszcząco. Niska wilgotność tarcicy nie sprzyja ich zagnieżdżeniu się. Przeciwdziałają temu także niesprzyjające warunki pokarmowe w suchym drewnie.
Destrukcyjną działalność owadów może doprowadzić do ugięcia się konstrukcji dachu (zwłaszcza przy pokryciu cięższą dachówką).
4. Podobnie stosowanie drewna suszonego termiczne jest zalecane z uwagi na mniejsze ryzyko opanowania przez grzyby i pleśnie.
Bogusław Węgrzanowski
Dyrektor Mitek Industries Polska