Często poruszaną kwestią dotyczącą domowej instalacji PV jest wybór pomiędzy modułami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi. Do poprawnego doboru rodzaju paneli niezbędne jest poznanie różnic pomiędzy tymi dwoma modułami.
Najważniejszą cechą, która ma duże znaczenie przy określaniu sprawności paneli jest rodzaj ogniw fotowoltaicznych, który został zastosowany w każdej z odmian modułów PV. Wyższą sprawność posiadają panele monokrystaliczne składające się z ogniw z jednorodnego kryształu krzemu o uporządkowanej budowie. Panele polikrystaliczne z kolei składają się z wielu małych kryształów krzemu o kształcie prostokąta lub kwadratu. Proces powstania ogniw monokrystalicznych jest bardziej skomplikowany, niż produkcja ogniw polikrystalicznych, dlatego też moduły monokrystaliczne cechują się wyższą ceną.
Moduły monokrystaliczne wyróżniają się większą trwałością, a także ze względu na wyższą wydajności, wymagają mniejszej powierzchni niż panele polikrystaliczne, aby wygenerowanie tą samą ilość energii elektrycznej.
Moduły różnią się także kolorem - panele monokrystaliczne charakteryzują się ciemno-niebieskim lub czarnym kolorem, natomiast barwa paneli polikrystalicznych to odcień jasnoniebieski.
Porównują moduły PV, można stwierdzić, że panele monokrystaliczne posiadają więcej zalet i to na ich wybór powinien zdecydować się przyszły inwestor.
Marcin Walos
Doradca Techniczny w firmie Viessmann sp. z o.o.