koszyk
lupka
Ocieplenie fundamentów - Jaki rodzaj styropianu wybrać i jak poprawnie wykonać? 
 - zdjęcie tytułowe

Ściany fundamentowe, tak jak inne elementy budynku powinny być ocieplone by maksymalnie ograniczyć straty ciepła, które przenika do gruntu. Ich betonowa konstrukcja wzmocniona stalowym zbrojeniem bardzo dobrze przewodzi ciepło powodując duże wychłodzenie wewnętrznych części budynku na styku podłogi i ściany.

Bardzo ważny jest rodzaj zastosowanego styropianu, ponieważ nie wszystkie styropiany nadają się do ocieplania fundamentów. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianu grafitowego TERMO ORGANIKA typu „fundament” o obniżonej chłonności wody: TERMONIUM fundament lub TERMONIUM PLUS fundament, które najlepiej sprawują się w warunkach ekstremalnych, gdzie panuje duże zawilgocenie i nacisk gruntu. To specjalnej odmiany płyty styropianowe, które zawierają dodatki poprawiające właściwości izolacyjne (np. grafit) i zwiększające odporność na zawilgocenie (związki hydrofobowe). Płyty spełniają wymagania jakie stawia się materiałom izolacyjnym izolującym fundamenty i dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej ochrony cieplnej budynku.

Jak poprawnie wykonać prace ociepleniowe ścian fundamentowych?

Płyty styropianowych typu „fundament” zaleca się mocować do ścian fundamentów przy pomocy kleju poliuretanowego, który w krótkim czasie zaledwie kilkunastu minut tworzy stabilne połączenie pomiędzy płytą styropianową i ścianą fundamentową.

Zaletą zastosowania kleju poliuretanowego Termo Organika TO-KPU jest przede wszystkim szybkość wykonywanych prac, co wiąże się z mniejszymi kosztami robocizny. Należy pamiętać, że przed zamocowaniem płyt styropianowych, powierzchnia ścian fundamentów powinna zostać zabezpieczona warstwą izolacji przeciw wodnej wykonanej przy użyciu masy bitumicznej (wodorozcieńczalnej), która jest dopuszczona do kontaktu ze styropianem.

Po przyklejeniu płyt styropianowych można obłożyć ocieplone ściany fundamentowe folią kubełkową i obsypać otoczenie fundamentów gruntem. Powyżej poziomu gruntu na powierzchni płyt styropianowych, które będą stanowić ocieplenie cokołu, należy wykonać warstwę zbrojoną (siatka z włókna szklanego zatopiona w kleju uniwersalnym) i wykończyć tynkiem mozaikowym lub inną okładziną elewacyjną.

logo firmy Termoorganika
2021-12-28